OBECNOŚĆ: „Boje się twoich coraz większych butów” – premiera spektaklu w reż. Grażyny Wydrowskiej / Grupa teatralna Jest Jak Jest

CK Zamek Sala Wielka Święty Marcin 80/82

„Boje się twoich coraz większych butów” – premiera spektaklu w reż. Grażyny Wydrowskiej / Grupa teatralna Jest Jak Jest
31.05 i 1.06.2022
g. 19 Sala Wielka
bilety: 30 zł (n), 20 zł (u)

Trzy lata temu Alicja, Ala, Magda, Natalia, Krysia, Artur W., Artur L., Jakub, Maciej, Piotr, Rafał i Grażyna wybrali się w teatralną podróż. Pandemia i jej obostrzenia uniemożliwiły im kontakt z widownią, spowodowały, że nie było im dane wspólne poznawanie kolejnych tajemniczych światów. Całą energię skupili więc na zmianie myślenia o sytuacji, w której się znaleźli i sposobie patrzenia na świat. W tym czasie grupa teatralna Jest Jak Jest spotykała się, poszukując sposobów na wzajemne zrozumienie relacji ze sobą i otoczeniem. Podczas kolejnych prób członkowie grupy (osoby zależne, ich opiekunowie oraz reżyserka) eksplorowali pole do badań nad dorosłością.

Boję się Twojego synku dorastania. (Dlaczego?)
Bo to znaczy, że przybywa mi lat a ubywa sił.
Jak mam Cię oddać światu?

– Ania

Czas upłynął i prosty podział na dzieci i dorosłych stracił na aktualności. Dawne dzieci to dziś dorosłe osoby zależne, których opiekunowie z czasem sami staną się zależni. Lęk przed zmianą i tęsknota za światem, za samodzielnym życiem wolnych ludzi, to tematy, z którymi aktorzy będą mierzyli się na scenie. Inspiracją dla Twórców stały się m.in. wiersze Krystyny Miłobędzkiej. Jeden z nich dał nawet tytuł temu spektaklowi!

Grupę teatralną Jest Jak Jest tworzą członkowie poznańskich wspólnot stworzonych dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są wśród nich mieszkańcy dwóch domów prowadzonych przez Fundację L’Arche Polska oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej działających w ramach Stowarzyszenia NA TAK, podopieczni Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych ISKRA czy Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego. Kilkoro aktorów radzi sobie z barierami dnia codziennego samodzielnie. Grupa od trzech lat pracuje w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, od tego roku w jej artystyczne działania zaangażowani są także opiekunowie aktorów. Artystyczną pieczę nad całością sprawuje Grażyna Wydrowska.
Grażyna Wydrowska – aktorka, reżyserka, pedagog teatralny. Współzałożycielka legendarnego Teatru Wierzbak. Prowadzi warsztaty i szkolenia oraz tworzy międzypokoleniowe projekty o charakterze artystycznospołecznym. Laureatka Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego, Nagrody Artystycznej im. Jana Dormana i Nagrody Rady Ministrów. Za działalność na rzecz kultury otrzymała tytuł „Jednej ze stu obywatelek Wielkopolski” w ramach projektu „Czas obywatelek”. Prowadzi zajęcia z profesjonalnymi artystami i amatorami – dziećmi, dorosłymi i seniorami.
Spektakl dla widzów w każdym wieku, tłumaczony na polski język migowy.

reżyseria: Grażyna Wydrowska
muzyka: Joanna Sykulska
scenografia: Jarosław Szelest
projekcje video: Bartłomiej Wąsiel
kostiumy: Ewa Tetlak
obsada: Piotr Bartoszewski, Alicja Bochniak, Magdalena Gombowska, Natalia Jaskowska, Artur Lewandowski, Krystyna Morawska, Jakub Radecki, Rafał Różański, Artur Warchoł, Alicja Zacharczuk, Maciej Zandecki
produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Spektakl zrealizowany w ramach projektu performatywnego „Obecność”, przygotowanego przez CK ZAMEK we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21 dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.