SALON POEZJI / MARTA HERMAN

Teatr Muzyczny w Poznaniu Niezłomnych 1e

Premiera: 26 marca 2022
Czas trwania: 70 minut (bez przerwy)
Od lat: Bez ograniczeń

Gościem 72. odsłony Salonu Poezji będzie aktorka teatralna i filmowa, Marta Herman, któa przeczyta teksty Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Program muzyczny przygotuje Dominika Kraszewska, skrzypaczka orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Marta Herman jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 2015-2018 związana była z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie zagrała w takich spektaklach jak: Kreacja (reż. J. Tumidajski), Czyż nie dobija się koni? (reż. W. Kościelniak), Wiśniowy sad (reż. A. Augustynowicz), Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta (reż. A. Orzechowski), Zakochany Szekspir i Wesołe kumoszki z Windsoru (oba w reż. P. Aignera). W tym drugim nadal można ją oglądać. Od 2019 roku związana jest z Teatrem Nowym w Poznaniu, gdzie obecnie występuje w przedstawieniach: Ja jestem Hamlet (reż. A. Duda-Gracz), Matka (reż. R. Stępień), Czerwone nosy (reż. J. Klata), Siostry! (reż. P. Kruszczyński), Pan Tadeusz (reż. M. Grabowski). Na dużym ekranie zagrała w takich filmach jak m.in.: Bilet na Księżyc (reż. J. Bromski), Śpiewający obrusik (reż. M. Grzegorzek), Kamerdyner (reż. F. Bajon). Widzowie mogli ją także zobaczyć gościnnie w serialach: Barwy szczęścia oraz Komisarz Alex. Współpracowała także z Teatrem Polskiego Radia przy spektaklach: Akt przerywany i Czasami Pan przechodzi obok (oba w reż. K. Czeczota).
Salon Poezji odbędzie się również tego samego dnia o godz. 17.00 w Zamku w Kórniku. Wstęp tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.
Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.