BNPC 2022: Laboratorium - po pięćdziesiątce

Blue Note Jazz Club Kościuszki 79

Są zespoły, których kult istnieje bez względu z jakimi przerwami tworzą i w jakim kierunku podąża ich muzyka. Do nich należy zespół Laboratorium. Legenda jazz-rocka wystąpi w czasie koncertu towarzyszącego Blue Note Poznań Competition 2022.

Grupa Laboratorium powstała w 1970 roku. Zespół założyli Janusz Grzywacz, Mietek Górka i Marek Stryszowski, a po chwili skład uzupełnili flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Od tej chwili zaczęła się półprofesjonalna, a później profesjonalna kariera zespołu.

Na festiwalach „posypały” się nagrody i wyróżnienia. Zespół wygrał krakowską Gitariadę, festiwal Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu oraz został laureatem jakże ważnego festiwalu Jazz nad Odrą (1972 – II miejsce, 1973 – I miejsce).
Laboratorium zaczęło otrzymywać bardzo poważne propozycje fonograficzne i koncertowe. Już na pierwszej płycie z cyklu Biały Kruk Czarnego Krążka gościnnie zagrał Zbigniew Seifert. Po nawiązaniu współpracy ze szwajcarską firmą impresaryjną i fonograficzną Face Music, ilość koncertów festiwalowych i klubowych znacznie wzrosła. W 1976 roku Marek Stryszowski zostaje laureatem Grand Prix oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie. W efekcie wraz z zespołem zostaje zaproszony przez hinduskiego organizatora na festiwale Jazz Yatra w Bombaju, Kalkuta Jazz Festiwal oraz klika dodatkowych koncertów w Indiach.
Wspaniałą opinię o „Laborce” wyraził jeden z najbardziej uznanych dziennikarzy oraz propagator muzyki jazzowej Willis Conover z Głosu Ameryki, który stwierdził w jednym z wywiadów, że Laboratorium to najlepszy zespół jazz-rockowy w Europie. I za taki był uznawany przez fanów i większość krytyków zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Generalnie cała dekada lat 70., aż do zawieszenia działalności w roku 1988, to niekończące się trasy koncertowe Laboratorium, a także kolejne wydawnictwa płytowe (9 płyt LP).

Impulsem do wznowienia działalności zespołu było wydanie 10-cio płytowego box-u (CD) pn. „Laboratorium Antology 1971 – 1988 Nagrania wszystkie, no… prawie wszystkie”.
Ogromne zainteresowanie towarzyszące temu wydarzeniu i liczne „namowy” fanów i organizatorów koncertów doprowadziło do drugiego życia grupy Laboratorium.
I, jak za dawnych lat, „Laborka” znów zaczęła grać…

O ile skład zespołu w 50-letniej karierze Laboratorium zmieniał się, o tyle filarami zespołu od początku powstania do dnia dzisiejszego są Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski.

Rok 2020 i częściowo 2021 był rokiem jubileuszowym dla zespołu, koncertowali pod hasłem: 50 lat Laboratorium. Obecnie zespół tytułuje swoje koncerty: „Laboratorium - po pięćdziesiątce”.

Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe, Marek Stryszowski - saksofony, wokal, Krzysztof Ścierański - gitara basowa, Marek Raduli - gitara, Paweł Dobrowolski - perkusja

Bilety:
90 zł - pierwsza pula
120 zł - druga pula

Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi od 15 grudnia przepisami epidemicznymi, do otwartej sprzedaży przeznaczone jest jedynie 30 proc. biletów. Pozostałe 70 proc. mogą kupić jedynie osoby zaszczepione. Kupując bilet z puli dla zaszczepionych wyrażasz zgodę na zweryfikowanie przy wejściu na koncert ważności certyfikatu szczepień. Brak ważnego certyfikatu spowoduje odmowę wejścia na koncert. W tej sytuacji nie przysługuje zwrot należności za bilet.