Jig Reel Maniacs: Celtic fusion with folk and jazz connections. Wieczór szkocki Roberta Burnsa

Blue Note Jazz Club Kościuszki 79

Dzień Roberta Burnsa (Robert Burns Day) zwany również Kolacją Burnsa (Burns Supper), to szkockie święto obchodzone na cześć Roberta Burnsa, narodowego wieszcza Szkotów, a celebrowane w okolicach przypuszczalnego dnia jego urodzin tj. 25 stycznia.
W 2022 roku mijają 263 lata od urodzin szkockiego wieszcza, zatem tradycyjnie, znów w styczniu Jig Reel Maniacs spotykają się z poznańską publicznością z okazji urodzin szkockiego poety, wieszcza i kompozytora.

JRM to druga z najstarszych w Polsce i jedna z najbardziej charakterystycznych lub charakternych formacji inspirujących się tradycyjną muzyką celtycką.

Jigowo Reelowi Maniacy grają nurt Celtic fusion – brzmienia oparte nie tylko na dwóch głównych rytmach i tańcach irlandzkich, jakimi są jig i reel, ale klimaty będące wypadkową łączenia celtyckich nut z takimi gatunkami jak jazz, funk, rock, reggae i inne kierunki – muzykę instrumentalno-wokalną, utwory tradycyjne i kompozycje, aranżowane na wielobarwne instrumentarium: skrzypce, flet, flażolety, dudy, gitary (akustyczną, elektryczną, basowe), perkusję i głos (baryton-bas). W Blue Note zabrzmi też gościnnie fortepian.

Rok 2020 był dla Jigowo Reelowych Maniaków czasem jubileuszu 30-lecia. Zespół zdążył zagrać doroczny styczniowy koncert w Blue Note Poznań Jazz Club przed wprowadzeniem epidemicznych obostrzeń w marcu 2020. W 2021 roku Wieczór szkocki Roberta Burnsa się nie odbył, zatem JRM wracają do Blue Note po dwóch latach.

Styczeń, miesiąc karnawału, to doskonała okazja do prezentacji zespołu w formule koncertu klubowego (pub, tawerna, klub to naturalne środowisko muzyki celtyckiej) wzbogacanego za każdym razem o nowy pierwiastek. W koncercie na pewno nie zabraknie niespodzianek, przede wszystkim tego, co lubią stali bywalcy i goście Blue Note Jazz Club w Poznaniu tj. improwizacji, spontanicznych interakcji i rozmów przy zacnym trunku.

Michał Jankowski – gitara akustyczna, Aleksander Brych – flet drewniany poprzeczny, Dobrochna Surma – skrzypce, Krzysztof Łangowski – gitara elektryczna, Maciej Czarnecki – perkusja, instrumenty perkusyjne, Michał Mazur – dudy, flażolety, low & high whistes, dudaire dubh, drumla, Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew, recytacje

bilety:
40 zł – pierwsza pula
50 zł – druga pula

Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi od 15 grudnia przepisami epidemicznymi, do otwartej sprzedaży przeznaczone jest jedynie 30 proc. biletów. Pozostałe 70 proc. mogą kupić jedynie osoby zaszczepione. Kupując bilet z puli dla zaszczepionych wyrażasz zgodę na zweryfikowanie przy wejściu na koncert ważności certyfikatu szczepień. Brak ważnego certyfikatu spowoduje odmowę wejścia na koncert. W tej sytuacji nie przysługuje zwrot należności za bilet.