JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI Sekstet: Moja słodka, europejska ojczyzna

Aula Uniwersytecka w Poznaniu Wieniawskiego 1

17 listopada 2021 g.19.oo Aula UAM – Poznań 

Jan „Ptaszyn“ Wróblewski - najbarwniejsza postać polskiego jazzu, niekwestionowany lider i “dobry duch” życia jazzowego w Polsce. Saksofonista tenorowy i barytonowy a także kompozytor, aranżer i dyrygent. Publicysta, krytyk, dziennikarz radiowy. Edukację muzyczną rozpoczął jeszcze w Kaliszu, po maturze przeniósł się do Poznania i rozpoczął studia na Wydziale Mechanizacji Rolnictwa Politechniki Poznańskiej. Atmosfera w Poznaniu i klubach studenckich lat 50-tych zachęcała do wspólnego muzykowania; prowadził własny zespół i współpracował z Kwintetem Jerzego Miliana. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w 1956 roku wraz z Sekstetem Krzysztofa Komedy. Z zespołem Komedy wziął udział w latach 1956-57 w historycznych festiwalach jazzowych w Sopocie.

Po pięćdziesięciu latach Jan „Ptaszyn” Wróblewski wraz ze swoim sekstetem przygotował album „Moja słodka europejska ojczyzna” - muzyczną wizję zjednoczonej Europy w dziele  „Meine Süße Europäische Heimat” Krzysztofa Komedy. Muzyka Krzysztofa Komedy  do sesji „Meine süsse Europäische Heimat: Dichtung und jazz aus Polen” powstała w 1967 roku jako jeden z  jego ostatnich projektów zrealizowanych przed wyjazdem do USA. Wybitny krytyk jazzu i producent Joachim-Ernsta Berendt –  wtedy szef działu niemieckiej rozgłośni SWF- w ramach serii płytowej „Jazz und Lyrik” zamówił u Komedy muzykę, która byłaby ilustracja do interpretacji polskiej poezji.  Ideą było połączenie polskiej poezji ( przetłumaczonej przez wybitnego badacza polskiej literatury Karla Dedeciusa) z muzyką Krzysztofa Komedy. Scenariusz projektu stworzył sam Krzysztof Komeda dobierając  24 wiersze i grupując je w 13 kompozycji. Były pośród nich m.in. wiersze Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza , Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza , Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Adama Ważyka i Stanisława Grochowiaka. Powstała wtedy muzyka pełna pięknych melodii, doskonale zintegrowana z tekstem odczytywanym przez aktora Helmuta Lohnera i zagrana przez kwintet, ówczesnych, jazzowych gwiazd ( Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Roman Dyląg , Rune Carlsson). Krzysztof Komeda uznawał ten zbiór za swoje „najważniejsze i najpiękniejsze muzyczne dzieło“.

„Pełna ścieżka muzyczna z tego projektu nigdy nie została jednak nagrana – wyjaśnia genezę koncertu Dionizy Piątkowski. Jan „Ptaszyn” Wróblewski po  wielu latach dokończył dzieło przyjaciela, realizując całość po raz pierwszy w czysto instrumentalnej formie. Mając dostęp do oryginalnych, zachowanych partytur Komedy, bazował jednak głównie na niemieckim nagraniu dzięki czemu  ‘Ptaszynowi” wspaniale udało się wydobyć słowiańsko-liryczny pierwiastek Komedy. Wersję „koncertową” sekstet Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego przedstawi – po raz pierwszy w Poznaniu - podczas gali Ery Jazzu“.

Koncert JANA PTASZYNA WRÓBLEWSKIEGO wprowadzi recital ARESA CHADZINIKOLAU 


Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.  

Projekt Era Jazzu realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Projekt KOMEDA realizowany jest przy współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Bilety: 100/120/150 : Ticketmaster /Bilety24/ CIK/ CK Zamek