blog background
 
Jelonek w podróży: Portugalia po studencku
portugalia, erasmus, covilha, studia, uam, zagranica, erasmus+, wymiana, studenci, studencki, wakacje, podróże, podróżowanie, tanie,tanio, wyjazd, erasmusi, universidad da beira interior, portugal, travels, esn, erasmus students network, studia za granicą
metka_epoznan
Europejska nagroda trafiła do Poznania!
ok
7
not ok
3
liczba odsłon: 271

„Europejska Nagroda im. Karola Wielkiego dla Młodzieży 2017. Moja audycja "Erasmus evening" zachwyciła polskie jury i została wytypowana jako najlepszy projekt z kraju nad Wisłą. 
W sumie to dziwne uczucie reprezentować Polskę, może dlatego, że nigdy nie myślałam, że mi się to przydarzy. Bagaż zdany, przemowa ułożona (przynajmniej w głowie), prezentacja gotowa. Jeszcze 3 przesiadki i będę w Akwizgranie. Konkurencja jest ogromna, ale ta przygoda już mi się podoba! ;) Trzymajcie kciuki, radio górą! ;)” – dokładnie to napisałam zaledwie kilkanaście godzin przed tym, zanim moje życie na kilka tygodni (a kto wie, może i miesięcy i lat) wywróciło się do góry nogami.

23 maja 2017 roku w Akwizgranie przyznano po raz 10. Europejską Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży (w kategorii wiekowej do 30 lat). Do konkursu można zgłaszać projekty ułatwiające porozumienie i współpracę między obywatelami krajów europejskich oraz budujące poczucie europejskiej tożsamości, np.: programy wymiany młodzieży, projekty artystyczne, bądź internetowe na skalę europejską. 

Kiedy na jednej ze stron ze stypendiami znalazłam ten konkurs, pomyślałam: „kurcze! Skrojony idealnie dla mnie i audycji „Erasmus evening”! Spróbuję”. I tak też zrobiłam, nie licząc na wiele. Potem wszystko potoczyło się niespodziewanie – zwycięstwo w krajowych eliminacjach, później wyjazd do Akwizgranu na rozdanie nagród, aż wreszcie niezły szok – bo to właśnie mój program, audycje, nad którymi przesiedziałam mnóstwo godzin i zarwałam kilkanaście nocy – zostały docenione. 23 maja otrzymałam najważniejszą nagrodę dla młodych Europejczyków, najważniejszą w moim dotychczasowym życiu.

Ten dzień był niesamowity i przyznanie nagrody mojemu projektowi (jedyny indywidualny z 28 państw, gdzie zgłoszonych było ponad 250 projektów) pokazuje młodym Europejczykom, że wcale nie trzeba być zrzeszonym w żadnej dużej organizacji, żeby przyczynić się do integracji na naszym kontynencie. Europa to Ty, ona, on i ja - wszystko, co można dla niej, czyli dla nas samych, zrobić, rodzi się w naszych głowach. I tylko od nas zależy, jaki kształt te pomysły przybiorą.

Karlspreis-Europa-Forum

W Akwizgranie czas leciał extremalnie szybko, kilkadziesiąt spotkań, nagle zostałam otoczona przez dziennikarzy, tysiące handshake’ów z politykami, społecznikami, artystami, aż wreszcie zwykłymi przechodniami. W międzyczasie świętowanie z najcudowniejszą grupą ludzi, jaką w życiu spotkałam – którzy cieszyli się razem ze mną i sami z siebie na wieczornych wypadach postanowili pić „the winners beer”, czyli piwo z jednego z polskich browarów.

Ale podczas tej wizyty gorzkie było nie tylko piwo. Jako krajowi zwycięzcy braliśmy też udział w  Karlspreis-Europa-Forum in Aachen. Temat: Dyskurs demokratyczny kontra populism. Brali w nim udział także politycy i dziennikarze z Polski. Polska i Węgry stały się wzorami tego jak media mogą jawnie być wykorzystywane w celach propagandowych… o ironio, nasz udział, młodych Europejczyków, zwycięzców jednej z najważniejszych politycznych nagród w Europie też zdawał się być działaniem pod publiczkę. Wszelkie pytania z naszej strony pozostawały bez odpowiedzi (o ile w ogóle dano nam głos), wszelkie słowa krytyki np.: w kwestii jedynie doraźnych działań UE w sprawie uchodźczej, konfrontowane jedynie sformułowaniem „jesteście młodzi, nic nie wiecie”. Tymczasem w naszym gronie byli mi.n. studenci i wolontariusze z Niemiec, którzy wyjechali na Sycylię pomagać matkom z dziećmi, tym uchodźcom, który jak się okazuje dostają najmniejszą pomoc, bo „są najmniej niebezpieczni i nie trzeba pilnie zamykać ich w obozach przejściowych”, żyją na ulicy, bez jedzenia, wody i środków higienicznych czy leków. To dla nich studenci m.in. w końcu zaczęli zbierać pieniądze na maści na egzemę, którą zaczynali zarażać się sami wolontariusze. Na te opowieści niestety wszyscy obecni na Forum politycy, z wszystkich 28 krajów członkowskich UE, pozostawali głusi. Kolejnego dnia byliśmy przepraszani za trywializowanie naszych głosów, miejmy nadzieję, że ta refleksja przyszła do głowy także tym, którzy krzyczeli najgłośniej na Forum. Ale jak wiadomo – ile ludzi, tyle poglądów.

Powrót z przygodami

To było kilka naprawdę niesamowitych dni!

Po 18h podróży (zepsuty samolot, opóźniony lot, spóźnienie się na przesiadkę...) i po 3 dniach oczekiwania na zagubiony (i niestety uszkodzony) bagaż z medalem w środku (sic!) wreszcie mogłam na spokojnie dojść do siebie i właściwie – uświadomić sobie to, co się wydarzyło. 
W historii 
European Charlemagne Youth Prize, czyli Europejskiej Nagrody im. Karola Wielkiego dla Młodzieży, po raz pierwszy nagrodę dostała osoba indywidualna, a nie organizacja - i jestem to właśnie ja, z czego jestem ogromnie dumna! 
Słowa, które usłyszałam od Sylvie Guillaume (wiceprezydent Parlamentu Europejskiego) i Michaela Jansena (przewodniczącego Fundacji Nagrody im. Karola Wielkiego) podczas wręczania nagrody oraz Martina Schultza (były przewodniczący Parlamentu Europejskiego) w kuluarach na długo zostaną w mojej pamięci.
Poza tym od moich kolegów zwycięzców z 27 pozostałych krajów UE, od rodziny, ukochanego, organizatorów konkursu i całkiem zwykłych przechodniów, czy też Was, czytelników tutaj i na Facebooku, Twitterze czy Instagramie dostałam tak niesamowite wsparcie, że przez kilka tygodni chodziłam metr nad ziemią. To niesamowicie budujące!
Nigdy nie przypuszczałam, że wchodząc do kiosku w Akwizgranie pan przywita mnie z uśmiechem pokazując gazety z relacją z rozdania nagród i moim zdjęciem, pojawię się na wszystkich możliwych kanałach i stronach Parlamentu Europejskiego, napisze o mnie 
DW Deutsche Welle, udzielę wywiadu niemieckiej telewizji WDR czy włoskiemu radiu Radio1 Rai.
W Aachen i w ogóle w Niemczech przestałam być anonimowa - ludzie z niesamowicie pozytywnym nastawieniem podchodzili do mnie, ściskali, gratulowali, cieszyli się razem ze mną! :D Rozmawiali, wymieniali poglądy na temat obecnej sytuacji w Europie, wspominali swoje wyjazdy lub czas, gdy mieszkali w Polsce. Bywało, że przejście obok kawiarni kończyło się falą oklasków i słów podziwu, że młodzi ludzie także interesują się tym, co dzieje się na naszym kontynencie. Nawet na lotnisku w Warszawie zaczepił mnie Węgier z gratulacjami. Co ciekawe nagroda jest znacznie bardziej popularna w Zachodniej Europie niż u nas, nawet dziś, ponad miesiąc od wręczenia nagrody udzielam wywiadów na temat mojej audycji – głównie zagranicznym mediom.

Przez te kilka dni niesamowicie naładowałam baterie - poznałam reprezentantów 27 pozostałych państw członkowskich, poprzednich zwycięzców i mnóstwo młodych ludzi, którzy są nadzwyczajnie kreatywni, zdolni, mądrzy, wyważeni, a na dodatek mają w sobie niesamowitą siłę i chęć działania. Wszyscy pracowaliśmy nad swoimi projektami na zasadzie wolontariatu - wielokrotnie swoimi działaniami "wyręczając" UE, naświetlając wyzwania, z którymi się borykają mieszkańcy starego kontynentu. To całe mnóstwo pozytywnej energii, które dostałam i starałam się też dać od siebie naprawdę uskrzydla! I choć na Europa Forum politycy średnio chcieli nas słuchać, to mam nadzieję, że pewnego rodzaju "utarczki" z młodymi Europejczykami dadzą im do myślenia i będą w pewną inspiracją i bodźcem do konkretnego działania.

Wielu z Was pyta co dalej: ze strony Parlamentu Europejskiego jest spore oczekiwane, że projekt będzie kontynuowany, ale kiedy, w jakim medium i w jakich okolicznościach audycja będzie znowu powstawać - tego jeszcze nie mogę Wam powiedzieć. Z pewnością zrobię to z ogromną przyjemnością, a oferty rozważam, aby wybrać mądrze. Mam nadzieję, że ta nagroda i ogrom pracy jaki włożyłam w to, aby być dzisiaj w tym punkcie zaprocentuje i wreszcie w radiu będę przebywać codziennie.J

Część z Was pewnie zauważyła, że zmieniłam nazwę fanpage'a audycji z Erasmus evening na Erasmus evening by Gabriela Jelonek. Niestety po wygranej zarówno na FB jak i TT pojawiło się kilka fałszywych fanpage'y mojego programu (dwa z nich już udało się zablokować), stąd zmiana nazwy - dzięki temu mam nadzieję łatwiej będzie zlokalizować ten właściwy. :) I pamiętajcie, tutaj możecie posłuchać wszystkich audycji: https://www.youtube.com/watch…

Śmiało klikajcie lajki i udostępniajcie! ;)
Dziękuję za wszystko! Za gratulacje i za trzymanie kciuków! W tym roku Polska świętuje podwójnie, bo Monika z Danii (2 miejsce), także jest Polką! :D

Pozostałe projekty

Skoro już wspomniałam o Monice Elend z Danii, nie sposób opowiedzieć o pozostałych projektach. W większości były to akcje edukacyjne, konferencje naukowe, happeningi. Całe mnóstwo projektów polegało na pomocy uchodźcom. W ubiegłym roku wygrał włoski projekt InteGREAT, w ramach którego włoscy studenci uczyli małych uchodźców języka włoskiego, aby pomóc łatwiej im zaadaptować się w nowym środowisku. Dzieciaczki w wieku 4-10 lat mimo, że wszystkie mówiły po arabsku, nawet nie chciały się ze sobą bawić, były smutne, przerażone i zagubione. Ten projekt pomógł im odnaleźć się w nowej rzeczywistości, dzięki nauce języka większość z nich bez trudu mogła pójść do włoskich szkół. W tym roku moim faworytem był projekt z Niemiec – dokładnie ten o wolontariuszach z Niemiec, którzy wyjechali na Sycylię pomagać imigrantom - matkom z dziećmi, który opisywałam powyżej. Johana, liderka grupy, na co dzień pracuje w radiu, jest młodą dziennikarką na ostatnim roku studiów i osobą z ogromnym serduchem.
W tym roku drugie miejsce zajął projekt z Danii. „Re-discover Europe” to dwa wydarzenia, które zorganizowano w Aalborg, znanym z eurosceptycznych postaw mieście na północy Danii. Serie marszy, imprez ulicznych i happeningów miały przybliżyć mieszkańcom miasta to, czym zajmuje się UE. Przechodniom rozdawane były też donuty z niebieskim lukrem i żółtymi gwiazdkami – przypominające flagę Unii.

Trzecie miejsce zajął projekt z Holandii pod nazwą „Are we Europe”. To platforma multimedialna, na której młodzi ludzie mogą umieszczać swoje historie o tym, co to znaczy być Europejczykiem. Jej twórcy uważają, że negatywny obraz Europy w mediach wymaga od młodych zaangażowania i zaproponowania nowego punktu widzenia na Europę.

Choć ja nie liczyłam na wiele, widząc takie wspaniałe projekty, prawdą jest, że audycja „Erasmus evening” wyróżniała się na tle innych - drugiej takiej faktycznie nie ma, dzięki temu, że jest w języku angielskim i dostępna w internecie – może jej słuchać każdy. Dodatkowo była retransmitowana w radiostacjach w Hiszpanii, Portugalii czy Bułgarii. Chciałam stworzyć coś, co łamie stereotypy, uczy, bawi i pozwala na zdobywanie informacji z pierwszej ręki, a na dodatek, pozwoli na oszczędność czasu (słuchasz i robisz co chcesz). Najwyraźniej – udało się! ;)

Podziękowania

Ogromnie podziękowania należą się też tym, którzy przyczynili się do powstania "Erasmus evening" - przede wszystkim Magdzie Sobolewskiej, która zawsze dzielnie realizowała i ogarniała pod kątem technicznym moje najróżniejsze pomysły radiowe. Wielkie dzięki także dla tych, którzy zdecydowali się wziąć udział w mojej audycji jako goście - wasze erasmusowe przygody i opowieści były kluczem do sukcesu! Całej ekipie Radia Meteor za to, że moje pomysły, choć często trudne w realizacji, spotykały się z entuzjazmem i było to dla mnie miejsce, gdzie mogłam w pełni wyżyć się ze swoją kreatywnością! :)

Wszystkim innym, rodzinie, przyjaciołom, słuchaczom, czytelnikom, swojej uczelni i szkołom, a także zupełnie nieznanym mi osobom dziękuję za trzymanie kciuków, gratulacje i niesamowite wsparcie!

Gabi Jelonek

 
WASZE KOMENTARZE[1]
avatarportugalia_po_studencku: Ponieważ blogi tutaj są technologicznie strasznie ułomne, jeśli chodzi o edycję, to kilka zdjęć dodam jeszcze tutaj - zapraszam do oglądania :) https://www.facebook.com/gabriela.jelone
post photo
dodano: Sobota, 2017.07.15 23:07
ok
4
not ok
0
odpowiedz|usuń
~lolo: Tu sie pisze po polsku a nie po angielsku widac jaka jestes ograniczona
dodano: Niedziela, 2017.07.16 11:55, IP:31.1.206.XXX
ok
0
not ok
7
odpowiedz|usuń
~Zenek: lolo to smutne, że nie rozumiesz żadnego języka - ani po polsku, ani po angielsku xD
dodano: Niedziela, 2017.07.16 14:39, IP:37.47.165.XXX
ok
4
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Basia: No tak, prawdziwy Polak, który nie używa ani polskich znaków, ani nie zna interpunkcji. :D lolo, pokonaj swoje ograniczenia! :D
dodano: Niedziela, 2017.07.16 14:43, IP:37.47.165.XXX
ok
4
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarMichal55: Moje gratulacje!!
dodano: Niedziela, 2017.07.16 21:22
ok
5
not ok
2
odpowiedz|usuń
avatarportugalia_po_studencku: Michal55: Moje gratulacje!! ...
Dziękuję pięknie! :)
dodano: Wtorek, 2017.07.18 13:52
ok
3
not ok
0
odpowiedz|usuń
~kosmogalia_po_studencku: Dziękuję pięknie! :(
dodano: Niedziela, 2017.07.23 11:57, IP:83.30.23.XXX
ok
2
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
JELONEK W PODRÓŻY
portugalia_po_studencku.epoznan.pl
RSSsend_message
Studentka UAM, miłośniczka podróży i studentka Erasmusa+ w portugalskiej miejscowości Covilha.
Na tym blogu znajdziecie wspomnienia i garstkę wskazówek, jak przetrwać Erasmusa w Covilhii, który nie zawsze jest łatwym i przyjemnym przeżyciem, ale z pewnością wartościowym doświadczeniem.
Będzie też o podróżach i międzykulturowych spotkaniach.
Zapraszam do czytania - Gabriela Jelonek.
ARCHIWUM WPISÓW
15 rzeczy o Luksemburgu, których nie wiedziałeś! (16 wrz 2018)
Na MTP trwa Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń! (11 lut 2018)
Czy cały Poznań pokochał komunistkę? Niezły Meksyk (10 sty 2018)
Zaproszenie na darmowy zabieg pielęgnacyjny w Origins (16 sie 2017)
Razem z Martyną Wojciechowską zapraszamy do wspólnej zabawy! (26 lip 2017)
Europejska nagroda trafiła do Poznania! (15 lip 2017)
Czy warto wyjechać na studia do portugalskiej Covilhii? (3 maj 2017)
Nowa nazwa bloga, decoupage dla WOŚP (15 sty 2017)
Teatr w wersji Portugalskiej (19 lip 2016)
Dostęp do internetu prawem człowieka? Internet w Portugalii (22 cze 2016)
Chuchu – przepis na nieznane warzywo (6 kwi 2016)
Święta Wielkanocne w Portugalii [zdjęcia] (31 mar 2016)
Krótki poradnik Erasmusa [audio] (24 mar 2016)
Poszukiwanie mieszkania w Portugalii (23 mar 2016)
Tanie podróżowanie do i po Portugalii - informacje praktyczne (29 lut 2016)
Dzień 1: Gdy autobus nie może zawieźć cię na lotnisko (26 lut 2016)
Niełatwe początki Erasmusa (24 lut 2016)
Bom dia! (24 lut 2016)