blog background
 
lukasek: Blog Łukasza
blog
metka_epoznan
Jak wybrać panele fotowoltaiczne?
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 36

Kiedy już podejmiemy pozytywną decyzję dotyczącą instalacji systemu fotowoltaicznego, stajemy przed sporym dylematem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli – na które z nich postawić? Monokrystaliczne, polikrystaliczne, elastyczne, a może te w ramie? Wiele zależy od rodzaju naszej inwestycji, naszych oczekiwań, a także budżetu.

Mono czy polikrystaliczne?

Bez wątpienia, najważniejszymi elementem systemu fotowoltaicznego są panele słoneczne. Ich zadaniem jest przetworzyć energię słoneczną na prąd. Budowa każdego z nich opiera się na sieci połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych, które zasadniczo możemy podzielić na dwie grupy: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Oba typy łączy to, że zbudowane są z ogniw krzemowych. Różni – kształt, wydajność oraz cena. Monokrystaliczne wyróżniają się ciemnoniebieską lub czarną barwą, zaokrąglonymi bokami (wynika to z naturalnego kształtu monokryształów krzemu), dużą oraz długotrwałą sprawnością. Niestety w przeliczeniu okazują się być także droższym rozwiązaniem. Polikrystaliczne mają jasnoniebieski kolor, zazwyczaj kształt prostokąta i ze względu na ich temperaturowy współczynnik mocy (niższy niż w przypadku wcześniej omawianych) – są tańszym rozwiązaniem. Ze względu na niższą cenę oraz stosunkowo większy uzysk energii z promieniowania rozproszonego, w większości instalacji przydomowych są bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Elastyczne, czy w ramie?

Najczęściej spotykaną wersją paneli fotowoltaicznych są panele sztywne (w ramie). Ich moc waha się od 1W do 335W. Biorąc pod uwagę ich budowę, ogniwa z jednej strony chronione są przez szkło hartowane, z drugiej zaś przez izolacyjny spód ramy. W zależności od mocy, ich grubość oscyluje między 2 a 5 cm. Dużą zaletą jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Nie mniej jednak, kiedy dojdzie do uszkodzenia szkła, traci na tym cały moduł. Ze względu na swoją wydajność, panele w ramie będą doskonale sprawdzały się w miejscach, gdzie wykorzystuje się najwięcej energii, tj. np. w domach lub budynkach usługowych. Co więcej, można je zamontować zarówno na dachu, przy gruncie, jak i słupach oświetleniowych. Atutem elastycznych paneli fotowoltaicznych z pewnością jest ich waga i rozmiar. Są cienkie, lekkie i podatne na wyginanie. Dobrze sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach, np. w kamperach lub łodziach. Są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia. Zazwyczaj zbudowane są na bazie monokryształów krzemu. Oba rodzaje paneli – elastyczne i sztywne - mogą dać nam porównywalną energię. Wszystko oczywiście zależy od zastosowanego rodzaju modułów oraz ich jakości.

Więcej interesujących wpisów na temat systemów fotowoltaicznych możecie przeczytać na portalu http://systemy-fotowoltaika.pl/

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: jovanka