blog background
 
poczytna: Poczytna
książki, hobby
metka_epoznan
Kobieta i olej do silnika?
ok
2
not ok
2
liczba odsłon: 149

Od jakości oleju zależy bezaawaryjność i komfort naszej jazdy samochodem, a także to, jak długo auto będzie sprawne. Dowiedz się, jakie są dostępne rodzaje olejów silnikowych i czym kierować się przy wyborze!

Olej mineralny – tanio i rozsądnie

Oleje mineralne są obecnie najbardziej rozpowszechnionymi środkami smarującymi. Powstają w procesie rafinacji ropy naftowej. Niegdyś uważano je za oleje za niezamożnych – tymczasem obecnie jakość olejów mineralnych w ciągu ostatnich lat znacznie się poprawiła – nie jest to już „podły” rodzaj oleju. Nie jest on jednak jednolity oraz posiada większą lepkość niż olej syntetyczny. Jego stosowanie zaleca się właścicielom aut, które mają już swoje lata i z tego powodu pobierają duże ilości oleju. „Mineralki” dobrze sprawdzają się w samochodach o dużym przebiegu, do których nie opłaca się po prostu wlewać znacznie droższych olejów syntetycznych.

Olej syntetyczny – jakość i wytrzymałość

Tę grupę olejów charakteryzuje najwyższa jakość spośród wszystkich rodzajów olejów silnikowych. Są one tak „skonstruowane”, że doskonale znoszą wysokie obciążenia termiczne – ich lepkość prawie nie zmienia się podczas pracy w trudnych warunkach temperaturowych. To właśnie do tej grupy należą oleje sportowe, których zadaniem jest ochrona silnika podczas ostrych zakrętów i hamowań. Oleje syntetyczne umożliwiają kierowcy uzyskanie stuprocentowej sprawności silnika i pełne wykorzystanie jednostki napędowej - informuje specjalista z Qmoto.

Olej półsyntetyczny – zalety kompromisu

Półsyntetyki są często wybierane do aut, które nie są już najnowsze – oleje są odporne na starzenie się. Ponadto, ich istotnym walorem jest to, że w bardzo małym stopniu obciążają uszczelnienia silnika. Co ciekawe, olej półsyntetyczny wcale nie składa się w 50 procentach z oleju mineralnego i w 50 procentach z syntetyku – 70 procent bazy stanowi zazwyczaj baza mineralna, a syntetyku jest zwykle 30 procent. Oleje półsyntetyczne są również tańsze od typowych syntetyków.

Wybierając olej, weźmy pod uwagę nie tylko jego cenę, ale także to, ile lat ma nasz samochód i jak długo planujemy go jeszcze eksploatować. Warto także sięgać po sprawdzone oleje wiodących firm, aby cieszyć się sprawnym silnikiem i… niższym spalaniem paliwa!


WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: Tomasz Urbaniak