blog background
 
Centrum_Techniki: Kliknij_w_Historie
muzeum techniki
metka_epoznan
KWN-49
ok
4
not ok
0
liczba odsłon: 551

KWN 49-( Kenigson, Warszawski, Nikołajewski -1949) 

Czarno-biały telewizor, produkowany w ZSRR w różnych wersjach w latach 

1949 - 1967. 

Pierwszy masowy telewizor w ZSRR i jeden z pierwszych na świecie przeznaczony do odbioru w standardzie 625 linii 50 Hz , przyjęty przez Związek Radziecki w 1945 roku.

 

W 1944 roku w Związku Radzieckim rozpoczął się rozwój standardowej telewizji czarno -białej do odbioru w systemie 625 linii. 

4 listopada 1948 w Moskwie telewizyjne centrum na Szabolkowie rozpoczęło regularne transmisje telewizyjne w standardzie obrazu 625 linii , który później stał się ogólnoeuropejski.  

 

W latach 1946-1948 grupa inżynierów: W.K. Kenigson , N.M. Warszawski i I.A. Nikołajewski , z aktywnym udziałem A.W. Dubinina skonstruowała telewizor T-1 , który stał się potem sławny pod skrótem "KWN" od pierwszych liter nazwisk jego kluczowych projektantów. 

W przyszłości ten telewizor otrzymał nazwę "KWN - 49", co odzwierciedla rok rozpoczęcia produkcji.


Rosjanie tłumaczyli sobie jego nazwę nieco inaczej:

K(К) - kupił (купил)

W(В) - włączył (включил)

N (Н) - nie działa (не работает)

 

Telewizor został gruntownie przetestowany i zatwierdzony do produkcji masowej Międzyresortowej Komisji kierowany przez głównego inżyniera stacji telewizyjnych w Moskwie S.W. Nowakowskiego. W 1949 roku jego masową produkcję zaczęły aleksandrowskie zakłady radiowe АRЗ, w mieście Aleksandrow, obwód Włodzimierski. Następnie, produkcję tego typu telewizora zorganizowano również w Baku, w Woroneżu w fabryce „Elektrosygnał” ,w Kijowie w zakładach "Majak", w Leningradzie (dziś Petersburg) w fabryce "Rosja" , w Leningradzkim Instytucie Telewizji, w zakładach radiowych w Moskwie, w Nowogorodzie w fabryce "Quantum" i innych przedsiębiorstwach . WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu