blog background
 
Centrum_Techniki: Kliknij_w_Historie
muzeum techniki
metka_epoznan
Aparat Hughes'a (Juza)
ok
3
not ok
0
liczba odsłon: 741

Aparat Hughes'a (Juza) jest najstarszym szybkopiszącym aparatem telegraficznym. Jego nazwa pochodzi od spolszczonego nazwiska wynalazcy czyli prof. Hughes'a z Nowego Jorku, który rozpowszechnił wynalazek w 1855 roku. Całość takiego aparatu ważyła około 80 kg. 

W latach późniejszych uległ pewnym ulepszeniom m.in. przez zastosowanie napędu elektrycznego.


Na fotografii powyżej twórca aparatu - prof. Hughes.


W przeciwieństwie do używanych wcześniej aparatów telegraficznych, które transmitowały tylko kreski i kropki alfabetu Morse'a, Hughes wymyślił urządzenie, które operowało znakami pisarskimi. Można więc powiedzieć, że aparat ten jest dalekim przodkiem dalekopisu.

Aparat używał alfabetu łacińskiego i cyfr od 0 do 9. 

Prezentowany w Zespole Szkół Łączności ma klawisze oznakowane alfabetem rosyjskim ( tzw. grażdanką) co wskazuje na jego używanie na terenach Królestwa Kongresowego, a więc w zaborze rosyjskim.

Wydajność aparatu to 90 do 125 znaków na minutę (inne źródła podają 200 do 270 znaków na minutę), dla porównania aparat morsa pracował z prędkością 75 znaków na minutę.

Aparat posiada 14 klawiszy czarnych i 14 białych, oraz specjalną tarczę cyfrowo-numerową napędzaną ciężarkiem lub elektrycznie.

Kiedy po stronie nadawczej włączano napięcie do styku tarczy odpowiadającej danej literze lub cyfrze, po stronie odbiorczej młoteczek odbijał na papierowej taśmie znak na tarczy, który umiejscowiony był dokładnie na przeciwko młotka. Młoteczek uruchamiany był przez elektromagnes.Wydrukowaną taśmę, czyli tzw. "juzogram", krojono na kawałki i nalepiano na kartkę papieru. Tarcze aparatów nadawczego i odbiorczego musiały mieć jednakowe prędkości obrotów, dokładnie regulowane regulatorem odśrodkowym. Regulacja obrotów i synchronizacja tarcz następuje bezpośrednio przed nadaniem telegramu, co w pewnym stopniu zabezpieczało przed ewentualnym podsłuchem, dlatego technologia, jakiej używano do przesyłania informacji zapewniały duży poziom bezpieczeństwa.
WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu