blog background
 
rb: ślepe ryby z myrdyrdą
;
metka_epoznan
Panie Prezydencie! Zostaw pan Jeżyce w spokoju!
ok
22
not ok
3
liczba odsłon: 429
Czytam kolejne newsy na epoznań dotyczące planów zmian w komunikacji na Jeżycach i mi włos dęba staje.

Najpierw pada pomysł przerobienia głównej ulicy Jeżyc na deptak. Nikt w administracji nie planuje, gdzie skierować ruch z tej ulicy. Gdy na spotkanie z mieszkańcami pan inżynier twierdził, że ruch zmniejsza się średnio o około 30%, zadałem mu pytanie, to te 70% to ile, które trafi na niedostosowane uliczki jednokierunkowe? Nie widział. Nikt nawet nie zmierzył natężenia ruchu przed rzuceniem takich propozycji! 

Od paru lat Jeżyce objęto strefą płatnego parkowania. Urzędnicy twierdzą, że  to aby uporządkować parkowanie. Tymczasem ZDM interesuje tylko pobór opłat. Jeśli ktoś łamie przepisy i parkuje w bramie, na klepisku, które był trawnikiem to nie ich brożka - od tego jest Policja i Straż Miejska... czyli te same służby, które się tym (równie skutecznie) zajmują poza strefą. Zatem jest ot po prostu kolejny podatek, a nie uporządkowanie parkowania.

Następny dziki pomysł włodarzy - światła przy Rynku Jeżyckim. Niby maja usprawnić ruch komunikacji miejskiej... A gdy je włączyli na jeden dzień to autobusy i tramwaje stanęły w korku ze wszystkimi. A do tego doszło zdenerwowanie pieszych, którzy musieli czekać na nowych światłach. W tym samym czasie Prezydent z dumą wyłączył światła na Al. Marcinkowskiego - gdzie tu logika? ZDM zasłania się dotacją unijną - no przecież UE z całą pewnością nie zadekretowała tych świateł, tylko ZDM! 

Przewidując te korki ZDM wpada na pomysł wytyczania buspasów na Kościelnej dla jednej linii - 64. Ale chyba nikt nie przyjrzał się, że 64 często stoi w pobliżu przystanku koło kościoła św. Floriana, gdzie za chwilę musi zmienić pas na lewy. Może trzeba ten przystanek przesunąć dalej od krzyżówki lub go zlikwidować (poprzedni jest na wysokości stacji benzynowej - około 300m wcześniej, a kolejny przy Rynku Jeżyckim - 200m dalej. Warto też pomyśleć, że ruch na Kościelnej jest większy, bo ludzie omijają Kaponierę, czyli pierwszą ramę komunikacyjną. Skończą remont, ruch zmaleje.

Kolejny dziki wymysł - skrzyżowania równorzędne. Strefę 30km/h rozumiem, ale po co to? Ulice i tak są jednokierunkowe i poza kilkoma wyjątkami nic to w pierwszeństwie nie zmieniło.  Do tego jeszcze teraz chce ZDM wpuścić np. na Sienkiewcza rowerzystów pod prąd bez wytyczania ich choćby kontrapasu. Nikt tam nie sprawdził, że to ulica zbierająca ruch z 1/3 dzielnicy, a do tego jeszcze dodatkowo obciążona z powodu zakazu lewoskrętu z Kraszewskiego w Dąbrowskiego (ludzie omijają go trasą Kraszewskiego-Sienkiewicza-Reya-Słowackiego-Prusa-Rynek Jeżycki-Dąbrowskiego)? Do tego ruch się jeszcze zwiększy po oddaniu osiedla w miejscu zajezdni.

Reasumując tę litanię - cokolwiek administracja obecna, czy poprzednia na Jeżycach nie tknie to spiep... Lepiej by siętu żyło, gdyby Prezydent i jego ludzie o nas zapomnieli. Ale jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie się zastanowić nad tym czy nie odtworzyć istniejącej do 1900 oku gminy Jeżyce niezależnej od głupoty z plac Kolegiackiego... 

 
WASZE KOMENTARZE[1]
~kolas84: Ja mam wrażenie, nie jestem pewien że pracownicy ZDM itd. odpowiedzialni za ruch _nie myślą co będzie jeśli np. zamontują światła, zrobią zakaz skrętu:( Żadna ze zmian nie polepszyła organizacji ruchu , wręcz pogorszyła. Chocby wyłączenie świateł na rogu kościelnej i dąbrowskiego spowodowało brak korków wg mnie jak rade rano z dołu kościelnej . pozdrawiam
dodano: Wtorek, 2015.10.20 15:03, IP:109.232.25.XXX
ok
5
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarSzalonyKojot: Dużo prawdy w tym co piszesz. To jest typowy przykład myślenia o mieście nie jako całości, ale fragmentami. Zmienimy coś tu, a co będzie kawałek dalej już nas nie obchodzi. Jest jedno "ale". Buspasy z tego co ja wiem maja być zrobione na dojeździe do wiaduktu kolejowego, bo większość kierowców i tak zajmuje tam tylko jeden pas. Po przejechaniu wiaduktu buspasów ma nie być więc ten punkt jest do wymazania. Chyba, że jakiś urzędnik wspaniałomyślnie zdecyduje o ich przedłużeniu.
dodano: Wtorek, 2015.10.20 15:29
ok
3
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.