blog background
 
Narodowy Poznan: Narodowy Poznań
Patriotyzm, Ruch Narodowy, Narodowy Poznań, Marsz Niepodległości, Młodzież Wszechpolska, Wielkopolscy Patrioci, UPR
metka_epoznan
Poznań się wstydzi...
ok
16
not ok
25
liczba odsłon: 1092

Skłot przy Paderewskiego 1: żulo-anarchiści

Uspołecznianie przestrzeni miejskiej, nadanie jej charakteru dobra wspólnego i pobudzanie wrażliwości społecznej – to tylko część z szumnych zapowiedzi przedstawicieli skłotu Od:zysk, który założono w kamienicy przy ul. Paderewskiego 1. W oficjalnym piśmie skierowanym do poznańskich mediów anarchiści ogłosili nowe otwarcie dla kultury w centrum miasta. Czy jej wytworem miały być jednak libacje alkoholowe oraz bezprawne zajmowanie części ul. Szkolnej?

Wtorek, godz. 19
Część elewacji przykrytej płytami wiórowymi, zdążył już pokryć mural. Jeden ze skłotersów maluje już tak od kilku godzin, nie zapraszając jednak do współpracy przechodniów. Kilka metrów od niego, na chodniku na ul. Szkolnej on i jego koledzy wystawili kanapę. Pytamy, czy możemy wejść do środka. – Teraz nikogo nie wpuszczamy, bo wszyscy jeszcze śpią. To ja decyduję, kto może wejść i kto może malować – ucina dyskusję. Z drzwi kamienicy zniknęła nawet klamka, otworzyć je można tylko od środka. Tuż obok młodego anarchisty przechodzi patrol policji. – Co tam? – zagaduje anarchistę jeden z mundurowych. Artysta nie odpowiada nie odrywając pędzla od ściany. Ma na sobie śnieżnobiałe buty ,,Nike”, a na głowie dredy. Od strony ul. Paderewskiego nadchodzi nowy mieszkaniec kamienicy – Szymon. – Przyjechałem tu z Mazur, wy…łem się z roboty, bo mnie wk…ła i z chaty się w…łem, bo też mnie wk…ła – wyjaśnia. – Słyszałem, że tu jest dobra impreza. Mieszkałem też na Rozbracie, ale tam to już jest państwo w państwie – dodaje. Skłotersi piją piwo na drewnianym podejście, znajdującym się naprzeciw kamienicy, którą zajęli. Policja nie reaguje.

Zobacz też: Skłot Od:zysk. Nie interesuje nas zapie...anie 8 godzin dziennie, żeby... [WIDEO]

Środa, godz. 16
Kanapa nadal stoi na swoim miejscu, żadne ze służb od rana nie wymusiły na anarchistach jej usunięcia. Grupka nowych mieszkańców skłotu znów spożywa alkohol w przestrzeni miejskiej, którą oficjalnie chce uspołeczniać. Zaledwie trzy godziny później kolejny raz spotykamy Szymona, jest zachrypnięty i ledwo potrafi wydusić z siebie kilka zdań. – Ale była impreza wczoraj, po prostu morze wódki. Do teraz niektórzy jeszcze nie doszli do siebie i śpią. Generalnie to malowaliśmy ściany w środku, ale połowa osób nie dotrwała do końca –mówi, pokazując czarne spodnie ,,bojówki” ubrudzone farbą. Podkreśla, że na skłocie jest świetna atmosfera i w budynku mieszka już ok. 30 osób. – Dziś dojadą kolejne i będzie zabawa – stwierdza. Anarchista wyjaśnia, że jego przyjaciele ze skłotu nie boją się policji i kiboli. Z kieszeni wyciąga nóż. – A to przygotowałem specjalnie dla skinheadów – śmieje się.

Czwartek, godz. 14
Przy ul. Szkolnej nie ma już ani śladu po kanapach, teraz… stoją krzesła. Kilka osób przygląda się z zaciekawieniem cały czas powstającemu muralowi. Na dachu budynku powiewa flaga. Nie jest jednak biało-czerwona, jak te łopoczące na budynkach sąsiadujących z Od:zyskiem, a czerwono-czarna. To symbol wywodzący się z doświadczeń anarcho-syndykalizmu. Czerń ma przedstawiać wolne idee i strajki, zaś czerwień ruch robotniczy. O tym, ile wspólnego skłotersi mają z poznańskimi robotnikami, jeszcze podczas oficjalnego otwarcia przypominał jeden z założycieli nowej ,,komuny”. – Nie interesuje nas napieprzanie po 8 godzin dziennie na czynsz, chcemy realizować swoje cele, swoje pasje. Jak się dowiadujemy od policjantów przynajmniej częściowo pasje skłotersów nie mogą być zrealizowane. – W środę wieczorem otrzymaliśmy zgłoszenie o wystawionej na ulicę kanapie. Skłotersi otrzymali od funkcjonariuszy upomnienie – informuje Ewa Ochocka z biura rzecznika wielkopolskiej policji. Do godz. 19 nikt krzeseł nie usuwa. Anarchiści kolejny raz spożywają alkohol w miejscu publicznym.

Czytaj więcej: Skłot przy ul. Paderewskiego 1 w Poznaniu

Sobota godz. 13
Znikają krzesła, a skłotersi powracają z piwem na drewniany podest przy ul. Paderewskiego. Tymczasem za rogiem, na ul. Szkolnej gdzie powstawał mural walają się śmieci, a chodnik zabrudzony jest licznymi plamami od ściekającej farby. Pytamy pracowników i menedżerów okolicznych lokali, jak oceniają nowych, alternatywnych sąsiadów. – Stary Rynek to miejsce, gdzie pojawia się mnóstwo zagranicznych turystów. Jeśli to ma być wizytówka miasta, to powinno się skłotersów usunąć z kamienicy jak najszybciej. Klienci, którzy nie są z Poznania pytają nas dlaczego urząd na to wszystko pozwala – mówi Anna Pawlaczyk, pracująca w lokalu z fast-foodem na Starym Rynku. – Na razie nie mamy z nimi bezpośredniej styczności, ale od kiedy się pojawili na murze kamienicy, w której znajduje się nasz klub wymalowano już dwa graffiti (,,Stop eksmisjom” – przyp. red.) – opowiada menedżerka jednego z klubów.

Całej sytuacji związanej ze skłotem przyglądają się również radni osiedlowi. – Jestem zaniepokojony tymi wydarzeniami i konsekwencjami przejęcia kamienicy – przyznaje Paweł Sztando, radny osiedla Stare Miasto. – Nie mam nic przeciwko skłotersom, ale jeżeli zamierzają przebywać w tym miejscu i być tolerowanymi, to nie mogą szkodzić innym. Muszą dbać o porządek i bezpieczeństwo w budynku, jak i jego otoczeniu – dodaje radny.

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1841214,sklot-przy-paderewskiego-1-anarchisci-ostro-imprezuja,id,t.html?sesja_gratka=ad285add7cc61acce4496e13d33001bdWASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
avatar
NARODOWY POZNAN
NarodowyPoznan.epoznan.pl
RSSsend_message
Blog Ruchu Narodowego Poznań. Będą tu informacje, relacje i zapowiedzi zbliżających się wydarzeń.

Początki polskiego ruchu narodowego sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Narodowcy, z Romanem Dmowskim na czele, mieli ogromny wkład w budowanie świadomości narodowej pod zaborami, w odzyskanie przez Polskę niepodległości, w kształtowanie życia politycznego II RP i w walkę z najeźdźcami w trakcie II wojny światowej i po niej.

W III RP ta bogata tradycja zobowiązuje nas do walki o suwerenność kraju, o naprawę polityczną i gospodarczą zawłaszczonego państwa, o obronę wolności jego obywateli i o realizację w sferze kultury i polityki tradycyjnych wartości, dzięki którym niegdyś Rzeczpospolita była wielka.
Opis
Ruch Narodowy jest nową inicjatywą społeczno-polityczną powołaną przez największe organizacje narodowe w 2012 r. po Marszu Niepodległości. Kontynuując wcześniejsze pozytywne doświadczenia współpracy środowisk patriotycznych pod patronatem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych rozwijamy ogólnopolską sieć środowisk i organizacji nawiązujących do patriotycznych tradycji. Wspólną pracą społeczną i bezkompromisową postawą ideową zmierzamy do przywrócenia obozowi narodowemu należnej roli w życiu publicznym.
POLECANE STRONY
http://narodowcy.net/tag/ruch-narod...
http://podziemiezbrojne.blox.pl/h...
https://www.facebook.com/pages/Na...
ARCHIWUM WPISÓW
Zapraszamy na wykład (10 paź 2013)
Marsz Bohaterów wrzesnia '39 (30 wrz 2013)
Spotkanie z Weroniką Sebastianowicz! (19 cze 2013)
"Bunt stadionów" (14 maj 2013)
Marsz 13 maja ,godzina 18:00 Plac Wolności! (12 maj 2013)
Uroczystości-65 rocznica śmierci Stanisława Kasznicy! (12 maj 2013)
„Cristiada” w Poznaniu! (7 maj 2013)
Poznań się wstydzi... (6 maj 2013)
2 maja czyli w Święto Flagi! (1 maj 2013)
ZUS- zniknęło ponad 8 miliardów zł (18 kwi 2013)
STRAŻ MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI (17 kwi 2013)
Katyń...pamiętamy. (11 kwi 2013)
Katyń...pamiętamy. (11 kwi 2013)
Katyń...pamiętamy. (9 kwi 2013)
Katyn...pamiętamy. (9 kwi 2013)
Co z młodym pokoleniem? (9 kwi 2013)
STRAŻ MARSZU NIEPODLEGŁOSCI! (30 mar 2013)
Zmarł prof. zw. dr hab. Zygmunt Zagórski z Wydziału Filologii (28 mar 2013)
Deklaracja ideowa Ruchu Narodowego (28 mar 2013)
Odwiedź Centrum Krwiodawstwa (21 mar 2013)
Szef węgierskiego Jobbiku, Vona Gábor do ambasadora Izraela: (20 mar 2013)
Pikieta protestacyjna (18 mar 2013)
Władza wyostrza kurs-wywiad z Bartoszem Jóźwiakiem Prezesem Unii Polityki Realnej (18 mar 2013)
Dzisiejsze wystąpienie Roberta Winnickiego! (17 mar 2013)
Apel (17 mar 2013)
Kolejna kompromitacja poznańskiego Teatru Dnia Ósmego (16 mar 2013)
Nadchodzą Narodowcy! (15 mar 2013)
Uwaga zbiórka produktów dla Kombatantów! (14 mar 2013)
Robert Winnicki-Straż Marszu Niepodległosci (13 mar 2013)
Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych (12 mar 2013)