blog background
 
reformowany katolik: Alternatywny Katolik
"Wiara", "Kościół", "Społeczeństwo", "Otwartość", "Wolność", "Radość", "Ciekawość"
metka_epoznan
Kościół Episkopalny w Polsce
ok
143
not ok
4
liczba odsłon: 2999
Od jakiegoś czasu, w odpowiedzi na pragnienie wielu Polaków i Polek, swoją misje prowadzi w Polsce Kościół Episkopalny. Miałem szczęście uczestniczyć w jednych z pierwszych rekolekcji tej wspólnoty w Polsce, które odbyły się we wrześniu ubiegłego roku w Kiekrzu. Dziś chciałbym wam zaproponować rozważanie, które napisał Pan Patryk Jakubowski na portalu chrześcijańskim Tezeusz.pl, a którego osobiście znam i szanuję. Sam Kościół episkopalny, jako część Wspólnoty Anglikańskiej jest mi bardzo bliski. Obserwuje Jego powstawanie w Polsce od poczatku a moje nawrócenie związane było z doświadczeniem Kościoła Anglii oraz duchownych tej denominacji, których poznałem. Bardzo dużo mitów funkcjonuje nadal na temat tych wspólnot. Najpopularniejszą jest to, że Kościół Anglikański założy Henryk VIII co chciał wziąć rozwód. Polecam tekst rozważania oraz strony internetowe, które są podane na samym dole. 
Kościoł do którego należę (Reformowany , który należy do tradycji starokatolickiej w wielu kwestiach jest bardzo blisko Kościoła episkopalnego i wielu miejscach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, nasze wspólnoty współpracują.
------------------------------------

Wielu czytelników moich rozważań (chyba bardziej nad życiem, niż nad tekstami Biblii) odezwało się do mnie po Ekumenicznych Rekolekcjach Tezeusza. Dziękuję wszystkim za duchowe wsparcie i uznanie okazane moim tekstom. Wielu z Was dopytywało się o dalsze poszukiwania mojego duchowego domu... Dlatego też dzielę się z Wami przemyśleniami na kanwie ostatnich miesięcy.

Chwila za chwilą... Czas upływa coraz szybciej i nieważne, co byśmy zrobili - nie zatrzymamy żadnej sekundy naszej ziemskiej wędrówki.
I tak otulony wspomnieniami duchowych poszukiwań spoglądam na plony, jakie wydały w moim życiu adwentowe rekolekcje episkopalne, jak również kontakt z organizatorami oraz duchownymi tej Wspólnoty.
Tematem rekolekcji był cytat z Ewangelii Apostoła Jana: "A Słowo ciałem się stało". Nie chciałbym tworzyć sprawozdania, lecz ukazać prawdziwe piękno, jakie tam zastałem i odczułem. Grono braci i sióstr uczestniczących w rekolekcjach nie było duże. Miejsce - nieco skryte - niczym płomień roratki w ciemnym kościele. Trudności, z jakimi spotkali się organizatorzy, były tylko potwierdzeniem, że jest to dzieło Boże.

Już na samym początku czułem się jak w pierwotnym Kościele.

Kościele pierwszych chrześcijan.

I to tym prawdziwym historycznie, wcale nie idealnym.

Zbyt często idealizujemy pierwszych uczniów Jezusa. Piotr i Paweł nie byli najlepszymi przyjaciółmi, lecz w imię Jezusa umieli dążyć do wspólnego celu. Podobnie jak Piotr i Paweł, tak bardzo różnili się uczestnicy rekolekcji. Różnice dotyczyły wieku, płci, denominacji, a co za tym idzie, poglądów na Boga, Kościół i sprawy związanych z bytem. Jedni przejawiali skrajny liberalizm, inni religijny konserwatyzm.
Mimo wielu różnic, wszyscy w postawie pełnego szacunku reprezentowali własne poglądy i prowadzili dialog, spożywali posiłki przy jednym stole, a co najważniejsze - karmili się wspólnie Słowem i Ciałem Boga.
Doświadczenie domu, jaki tam zastałem, przywołuje we mnie wyobrażenie domu położonego między zboczem Góry Oliwnej, a niedaleką Jerozolimą. To dom Łazarza i jego sióstr. Dom, w którym jest czas na modlitwę jak i pracę. Tu miłość dostrzegamy mimo odmiennych postaw Marii i Marty. Dom, w którym obecny jest żywy Jezus i to on dokonuje przemian w naszym życiu.
Dzięki tym rekolekcjom i doświadczeniu łaski, jaka owocuję cały czas, przetrwałem jedne z trudniejszych chwil w moim życiu... Byłem wdzięczny moim Bliskim, że trwali ze mną pod Krzyżem, ale co najważniejsze - nie potępiłem tego, przez którego cierpiałem. Judasz po prostu miał serce pełne paraliżującego lęku i nie umiał przyjąć miłości...

Kolejnym dla mnie ważnym aspektem rekolekcji był brak narzucania ideałów. Czułem, że Duch Święty zawiał, jak chciał i po raz kolejny ukazał, że Boża Logika jest często inna od nasze ludzkiej.

Czy Kościół Episkopalny pozostanie moim duchowym domem? Na to pytanie nie chciałbym jeszcze odpowiadać. Proszę Was o modlitwę, a ja ze swojej strony uczynię tyle, ile będę w stanie, ażeby decyzja o mojej konwersji była jak najgłebiej świadoma.
I jednego jestem pewny!!!
Kościół Episkopalny jest domem, w którym każdy znajdzie miejsce!

Dlaczego???

Ponieważ fundamentem w tym kościele jest Chrystus, a filarami tego domu jest miłość, okna o podstawie nadziei a dach powstały z wiary... Drzwi??? Nie ma! On jest po prostu otwarty. Bo po co się zamykać skoro, "Bóg z nami!..."!

 
Odsyłacz:

http://episkopalianie.pl/

http://dstp.rel.pl/

 
WASZE KOMENTARZE[1]
avatarawatar: Fundamentem jest Bóg !!! a wasz kościół to jakaś szopka ! lub kolejne ,,Amber Gold".............
dodano: Środa, 2013.06.05 00:21
ok
0
not ok
34
odpowiedz|usuń
avatarespe: Kościół anglikanski jest blisko źródła, czyli Boga. Znanych jest wiele przypadków pastorow, którzy przechodzą na wiaręrrzymsko katolicką. Jesteś blisko źródła ale jeszcze nie u samego źródła. Szukaj Chrystusa a On Cię zaprowadzi gdzie trzeba.
dodano: Środa, 2013.06.05 07:36
ok
1
not ok
37
odpowiedz|usuń
avataralternatywny-katolik: @espe: Bardzo wielu księży i świeckich Kościoła rzymskokatolickiego przechodzi również do Kościołów anglikańskich oraz starokatolickich. "Ruch" jest w dwie strony. Kościół jest wspólnotą na ziemi i w niebie, widzialny i niewidzialny, do którego należą WSZYSCY, ktorych zbawił Jezus. Każdy Kościół posiada pełnie prawdy jesli głosi Jezusa i zbliża innych do Niego. Ważne by w tym wszystkim co nas rózni, zachować pokój, miłość i miłosierdzie oraz prowadzić "dialog w prawdzie". Każdy Kościół jest społecznością ludzką i Boską. Ta ludzka rzeczywistośc sprawia, że jest w Nim grzech i błąd... dotyczy On KAŻDEGO Kościoła bez wyjątku a jesli ktoś głosi inaczej to jest kłamcą. Kto wiernie trwa przy Jezusie trwa przy prawdzie niezależnie w jakim jest Kościele. A bardzo ważne by przynależność konfesyjna była świadomym wyborem.
dodano: Środa, 2013.06.05 09:57
ok
32
not ok
1
odpowiedz|usuń
avataralternatywny-katolik: Zacytuje jeszcze fragment z Karty Ekumenicznej podpisanej m.in. przez Kościół Rzymskokatolicki: Zobowiązujemy się do zapoznania innych Kościołów z naszymi inicjatywami ewangelizacji i do podejmowania •wspólnych uzgodnień, aby uniknąć szkodliwej konkurencji i niebezpieczeństwa nowych podziałów; do uznawania, iż każda istota ludzka może wybrać swobodnie i zgodnie z sumieniem własną przynależność religijną i kościelną. Nikt nie może być zmuszany do nawrócenia za pomocą nacisków moralnych lub bodźców materialnych. Równocześnie nikomu nie można zabraniać nawrócenia, które byłoby następstwem wolnego wyboru.
dodano: Środa, 2013.06.05 09:58
ok
32
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarespe: alternatywny-katolik: @espe: Bardzo wielu księży i świeckich Kościoła rzymskokatolickiego przechodzi również do Kościołów anglikańskich oraz starokatolickich. "Ruch&qu...
Kto wiernie trwa przy Chrystusie nie zginie. Mało tego, to On wskaże każdemu własną, indywidualną drogę do zbawienia. Szukajmy więc Chrystusa całe życie, dążmy do Niego poprzez modlitwę, post, jałmużnę, sakramenty święte. A w sakramenty wyposażony jest najpełniej KRK
dodano: Środa, 2013.06.05 15:03
ok
0
not ok
37
odpowiedz|usuń
avataralternatywny-katolik: espe: Kto wiernie trwa przy Chrystusie nie zginie. Mało tego, to On wskaże każdemu własną, indywidualną drogę do zbawienia. Szukajmy więc Chrystusa całe ży...
Amen! Te same sakramenty są również w Kościele prawosławnym i w Kościołach starokatolickich, które zachowują wiare Kościoła niepodzielonego oraz sukcesje apostolską.
dodano: Środa, 2013.06.05 17:06
ok
34
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
REFORMOWANY KATOLIK
alternatywny-katolik.epoznan.pl
RSSsend_message
Alternatywny Katolik - to blog, który postanowiłem założyć, by podzielić się swoimi przemyśleniami z pozycji duchownego chrześcijańskiego z mniejszościowego Kościoła tradycji starokatolickiej - Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.

Kościoły starokatolickie (do tej tradycji należy wspólnota dla której zostałem wyświęcony i do której należę), od swojego początku były otwarte na dialog a decyzje były podejmowane wspólnie. Zachowujemy jednocześnie to co dla katolików jest ważne.
POLECANE STRONY
www.starokatolicy.eu
www.facebook.pl/rkkpolska
www.ecumenical-catholic-communion...
ARCHIWUM WPISÓW
Wniebowstąpił, aby Zstąpił! (12 maj 2018)
Ochrzcić Halloween (31 paź 2017)
#Metoo (18 paź 2017)
Zapraszamy na koncert - Wstęp Wolny (12 maj 2017)
"I wszystko każdego rodzaju będzie dobrze" (9 maj 2017)
Jak pomagać bezdomnym - zaproszenie. (6 mar 2017)
Zawalcz o życie - Przygotowanie Paschalne (1 mar 2017)
Bezwarunkowy chrzest! (23 lut 2017)
Zmarł Ks. Inf. Roman Skrzypczak (13 sty 2017)
Zachwyceni (18 gru 2016)
Jest Radość! (11 gru 2016)
Usiądź i przestań gadać! (8 gru 2016)
O uważności i schronieniach. (28 lis 2016)
Co z tym Jezusem Królem? (21 lis 2016)
Miłosierdzie, harfy i noc świątyń. (16 wrz 2016)
Medytacja chrześcijańska (1 wrz 2016)
Włoska kuchnia ma w sobie coś boskiego. (17 lip 2016)
Maść na bolesne rany. (12 lip 2016)
A jeśli to Bóg przyjdzie do Ciebie? (31 maj 2016)
Skandal ciała! (26 maj 2016)
Powstań z kolan! (22 kwi 2016)
Przeskocz do życia (26 mar 2016)
W kilku słowach... Palma Zwycięstwa (18 mar 2016)
Droga do nowego życia (14 mar 2016)
Potrzebujesz przestrzeni (2 mar 2016)
Sposób na przemienienie codzienności. (24 lut 2016)
Robota po chrzcie (14 lut 2016)
Co ma wspólnego Bóg i sąsiadka? (31 sty 2016)
Każdy jest miły Bogu! (23 sty 2016)
Zaryzykuj (8 lis 2015)
Wzbudźmy więzi solidarności. (26 sie 2015)
Nie wystarczy chodzić do kościoła (22 sie 2015)
Nieuciszona gęś! (6 lip 2015)
Nienawiść zabija! (3 lip 2015)
O modlitwie, medytacji i życiu duchowym. (8 cze 2015)
Uroczystość Bożego Ciała i błogosławieństwo nowego ołtarza. (1 cze 2015)
Jest moc! (19 maj 2015)
Inspiracja. Miłość. Wolność. (1 kwi 2015)
Równość religijna w edukacji publicznej. (25 mar 2015)
Przełomy w teologii (11 mar 2015)
Nabożeństwo z tropików (5 mar 2015)
Pogoda ducha (23 lut 2015)
Przygotowanie paschalne (19 lut 2015)
Chrześcijanie zjednoczeni (20 sty 2015)
Poczęta tak samo jak my. (8 gru 2014)
Noc Kościoła (29 paź 2014)
125 lat alternatywnego katolicyzmu. (23 wrz 2014)
Dziwna ekonomia (21 wrz 2014)
Historia starokatolicyzmu (11 wrz 2014)
Ekumeniczna modlitwa za Irak (18 sie 2014)
Solidarni z chrześcijanami z Mosulu. (23 lip 2014)
Reformowany – czyli jaki? (17 lip 2014)
Śmiech paschalny (6 cze 2014)
Czy reformowani katolicy wierzą w czyściec? (22 maj 2014)
Idzie maj... (30 kwi 2014)
Nieomylny? (24 mar 2014)
Post czyli zaproszenie do miłości (5 mar 2014)
Cechy reformowanych katolików (19 lut 2014)
Czy Chrystus jest podzielony? (21 sty 2014)
Papież a starokatolicy (31 gru 2013)
Bóg wciąż jest... (21 gru 2013)
Dar niemówienia (19 gru 2013)
Boskie sploty (17 gru 2013)
Wspomnienie ks. Konrada (19 lis 2013)
11 listopada, Papież Franciszek i Tęcza (11 lis 2013)
Starokatolik o świętych (5 lis 2013)
IV Ekumeniczna Noc Kościoła (23 paź 2013)
Janseniści nie tacy źli? (17 paź 2013)
Pierwsze święcenia kobiety w Poznaniu (14 paź 2013)
Pogadaj z Biskupem (9 paź 2013)
Ubuntu - człowieczeństwo wobec innych! (23 wrz 2013)
Święty Jordan z Poznania? (20 wrz 2013)
Co jest najbardziej niezbędne (13 wrz 2013)
Codziennie na nowo (5 wrz 2013)
Stawiajmy tamy! (1 wrz 2013)
Jedność chrześcijan jest faktem! (1 sie 2013)
Bóg nie jest zapchajdziurą (8 lip 2013)
Porozmawiajmy o Kościele (19 cze 2013)
Spotkanie Anonimowych Katolików (11 cze 2013)
In nomine ss. Trinitatis. (7 cze 2013)
Właściciele prawdy? (5 cze 2013)
Kościół Episkopalny w Polsce (4 cze 2013)
Bądźcie płodni i mnóżcie się... (4 kwi 2013)
Powiedz mi jakie masz wyobrażenie Boga, a powiem Ci, jak wierzysz. (22 mar 2013)
O święceniu kobiet. (20 lut 2013)
My, Wy, Oni. (15 lut 2013)
Popiół na ulicy (14 lut 2013)
Otwórz się! (12 lut 2013)
W dżungli zabija się anioły. (12 lut 2013)
Anarchiści i Jezus (11 lut 2013)
Budować Kościół Chrystusa (11 lut 2013)
Zdjęcie: Artur Kaźmierczak