blog background
 
Maciej Brzeziński: Poznańskie Historie
historia, zabytki, kultura, ludzie
metka_epoznan
10 najpiękniejszych i najcenniejszych poznańskich kościołów
ok
47
not ok
5
liczba odsłon: 2548

To już kolejny tekst w serii „ranking”. Tematyką tego odcinka są poznańskie kościoły. Nie muszę chyba pisać, jak trudno było skompletować tę listę, nie dlatego, że nie było z czym wybierać, ale przeciwnie – pięknych i cennych kościołów w Poznaniu nie brakuje.

 

Nie byłoby niespodzianką dla nikogo, gdyby ranking otwierała katedra, w końcu to najstarszy, największy i najważniejszy z poznańskich kościołów. To miejsce pełne dzieł sztuki, nekropolia królów i biskupów oraz duchowe centrum archidiecezji poznańskiej. No właśnie, umieszczanie katedry na pierwszym miejscu w rankingu byłoby zbyt oczywiste, dlatego też katedra znalazła się poza konkursem. Nie znaczy to oczywiście, że Bazylika Archikatedralna p.w. św. św. Piotra i Pawła nie zasługuje na miejsce w rankingu, przeciwnie, jest ona bezkonkurencyjna, dlatego uznając jej prymat, daję szansę innym kościołom.

 

Ranking ten, podobnie jak i pozostałe, ma charakter całkowicie subiektywny. Prezentuję tu zarówno stare kościoły, jak i te młodsze, które łączy jednak piękno architektury i ich znaczenie dla miasta. Warto zaznaczyć, że aż trzy spośród prezentowanych świątyń, to sanktuaria diecezjalne. Jak zwykle ciekaw jestem Waszej opinii. Zaczynamy więc.

 

1. Fara. Ranking otwiera kościół farny, czyli główny kościół każdego miasta. Nie tylko to jednak decyduje o wartości tego kościoła. Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa, to jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Polsce i czołowe osiągnięcie jezuitów w dziedzinie architektury w naszym kraju. 


Źródło: Wikimedia.


Świątynię tę budowano pięćdziesiąt lat (1651 – 1701), a przy jej wznoszeniu pracowało czterech architektów. Kościół powstał w miejscu dawnego, niewielkiego kościółka św. Stanisława, który otrzymali jezuici w 1571 roku. Kościół okazał się z czasem za mały i należało do przebudować. W farze odnajdziemy wiele elementów architektonicznych, charakterystycznych dla budownictwa jezuickiego. Ich kościoły miały olśniewać, zachwycać i sprawiać wrażenie większych i potężniejszych, niż w rzeczywistości. Kiedy wejdziemy do kościoła, trudno pojąć, że długość nawy to zaledwie ok. 50 m, potężne kolumny to element dekoracji, a nie sposób na podtrzymanie stropu, natomiast nad prezbiterium umieszczono fresk wyglądający jak wnętrze kopuły, ale to tylko tak wygląda. 

 

Źródło: Wikimedia.

 

Pojezuicki kościół farny to następca dawnej, średniowiecznej kolegiaty farnej św. Marii Magdaleny, rozebranej na początku XIX wieku. Po II wojnie światowej, kiedy katedra na Ostrowie Tumskim była mocno uszkodzona, fara pełniła funkcję kościoła katedralnego. Kościół farny jest także sanktuarium maryjnym, bowiem w kaplicy Maryi Niepokalanie Poczętej, znajduje się otoczony kultem obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, koronowany w 1961 roku przez arcybiskupa Antoniego Baraniaka.     

 

2. Kościół św. Wojciecha. Kościół ten nie należy wprawdzie do największych poznańskich świątyń, ale za to jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych. Kościół znajduje się w jednym z najciekawszych miejsc w Poznaniu, czyli na wzgórzu św. Wojciecha. Te wszystkie „naj” powodują, że kościół powinien zając wysoką pozycję w rankingu. 

 

 

Źródło: Wikimedia.

 

Kościół stanął w miejscu w którym, według legendy, św. Wojciech głosił kazania w drodze do ziemi Prusów. Kościół istniał w tym miejscu już na pewno w pierwszej połowie XIII stulecia, później, w XVI i XVII wieku, został znacznie rozbudowany. O tym, co decyduje o pięknie tego kościoła, jest okazałe sklepienie gotyckie oraz wspaniałe polichromie, wzorowane na tych z krakowskiego kościoła mariackiego, wykonane w latach 1911 – 1913 przez Antoniego Procajłowicza oraz witraże, które powstały według projektów Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera, choć obecnie istniejące, to ich powojenna rekonstrukcja. 

 

 

Źródło: Wikimedia.

 

Kościół św. Wojciecha jest ważny jeszcze z jednego powodu. W jego podziemiach znajduje się Krypta Zasłużonych Wielkopolan, zwana Poznańską Skałką. Złożono tu doczesne szczątki m.in. Karola Marcinkowskiego, Józefa Wybickiego, gen. Antoniego „Amilkara” Kosińskiego, oficera Legionów Dąbrowskiego i wojsk Księstwa Warszawskiego, pułkownika Andrzeja Niegolewskiego, bohatera spod Somosierry, Heliodora Święcickiego, założyciela Uniwersytetu Poznańskiego, podróżnika i odkrywcy Pawła Edmunda Strzeleckiego, kompozytora Feliksa Nowowiejskiego i innych.   

 

3. Kościół Bożego Ciała. To jeden z największych poznańskich kościołów i jedno z sanktuariów diecezjalnych. Powstał w miejscu, w którym rzekomo odnaleziono hostie wykradzione i sprofanowane przez Żydów w 1399 roku. 

 

Źródło: Wikimedia.

 

W 1406 roku król Władysław Jagiełło ufundował tu kościół i oddał w opiekę karmelitom trzewiczkowym. Wkrótce miejsce to stało się jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce. Ołtarz główny i wyposażenie jest co prawda barokowe, ale sama bryła kościoła oraz sklepienie, pozostały gotyckie i w tym stylu był odbudowywany, kiedy to kilka razy ulegał zniszczeniu, zwłaszcza po „potopie” szwedzkim. Jedynym wyłomem w gotyckim wyglądzie świątyni, jest barokowa fasada z 1664 roku i wieża, wzniesiona na przełomie XVII i XVIII wieku. 

 

Jeden z portali kościoła Bożego Ciała, źródło: Wikimedia.

 

To, że kościołowi temu udało się zachować gotycką bryłę przez stulecia w formie praktycznie niezmienionej, jest nie lada osiągnięciem. Niewiele jest takich kościołów w Poznaniu. Większość została przebudowana w stylu barokowym po katastrofach w XVII wieku.

 

4. Kościół św. Antoniego Padewskiego (franciszkanie konwentualni). Kościół franciszkanów na Górze Przemysła, to piękny przykład baroku, choć jego fasadzie daleko do rozmachu i dostojeństwa fary, kościoła bernardynów, czy też kościoła św. Józefa. 

 

Źródło: Wikimedia.

 

Franciszkanie konwentualni przybyli do Poznania bardzo późno, bo dopiero w latach czterdziestych XVII wieku. Wcześniej, bo w XV wieku, sprowadzono do stolicy Wielkopolski franciszkanów-obserwantów, zwanych w naszym kraju popularnie bernardynami. Franciszkanie konwentualni po licznych perypetiach lokalowych, osiedlili się wreszcie na Górze Przemysła, w pobliżu zamku. Kamień węgielny pod budowę świątyni położono w 1668 roku, ale ukończono ją dopiero w 1728. O ile bryła kościoła nie powala na kolana, to wnętrza są olśniewające i ustępują chyba jedynie farze. Jest to w dużej mierze dzieło dwóch rodzonych braci pochodzenia czeskiego – Antoniego i Adama Swachów. 

 

Źródło: Wikimedia.

 

Kościół franciszkanów to także najbardziej popularne poznańskie sanktuarium maryjne. Znajduje się tu obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania, kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Borku Wielkopolskiego, otoczony jest kultem od 1669 roku. W 1968 Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, dokonał koronacji cudownego obrazu w asyście kardynała Karola Wojtyły i arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

 

5. Kościół św. Jana Vianney. W zasadzie nie przepadam za współczesną architekturą sakralną, ale w Poznaniu znajdziemy kilka przepięknych kościołów, pochodzących z okresu międzywojennego. Ośmielę się stwierdzić, że spośród nich najpiękniejszy jest kościół św. Jana Vianney, zlokalizowany na Sołaczu. Sołacz, luksusowa dzielnica willowa, została rozplanowana na początku XX wieku. 

 

Źródło: Wikimedia.

 

W miejscu, gdzie dziś stoi kościół, miał pierwotnie stać zbór ewangelicki. Kościół został zbudowany w 1930 roku, zaledwie pięć lat po kanonizacji św. Jana Vianney. Budowla łączy w sobie elementy barokowe z klasycystycznymi, a jego najbardziej charakterystycznym elementem jest oczywiście okazała kopuła. Dodatkowym atutem kościoła, jest jego otoczenie.

 

6. Kościół św. Jana Jerozolimskiego. To z pewnością jeden z najstarszych i najbardziej niezwykłych poznańskich kościołów. Stoi w pobliżu niezwykle ruchliwej trasy warszawskiej, stąd jest doskonale widocznych przez wszystkich przejeżdżających przez Poznań. Kościół został założony przez rycerski zakon joannitów, nazwanych później Zakonem Kawalerów Maltańskich. Sprowadził ich do Poznania książę Mieszko III Stary w 1178 roku i osadził w pobliżu kościoła, pierwotnie noszącego wezwanie św. Michała. 

 

Źródło: Wikimedia.

 

Po jakim czasie, nadano mu nowego patrona, będącego jednocześnie patronem zakon, czyli św. Jana. To, co od razu rzuca się w oczy, to styl kościoła, a raczej fakt, że jest on zbudowany w trzech stylach, pierwotnie był on bowiem jednonawowym kościołem romańskim, rozbudowanym w XV i XVI wieku. Z 1512 roku zbudowano późnogotycką wieżę, a w roku 1736 dobudowano barokową kaplicę Świętego Krzyża. Warto dodać, że był to pierwszy ceglany kościół w Wielkopolsce.

 

7. Kościół św. Franciszka Serafickiego (bernardynów). Bernardyni, czyli franciszkanie obserwanci, zwani w Polsce popularnie bernardynami, od imienia św. Bernarda ze Sieny, zostali sprowadzeni do Poznania w XV wieku i osadzeni poza murami, w osadzie Piaski. 

 

Źródło: Wikimedia.

 

Zainteresowanych historią zakonów żebraczych w średniowiecznym Poznaniu i podziałami wewnątrz zakonu franciszkanów, odsyłam do tekstu Dominikanie, karmelici, bernardyni, czyli zakony żebracze w średniowiecznym Poznaniu - http://www.poznanskiehistorie.blogspot.com/2014/02/dominikanie-karmelici-bernardyni-czyli.html Pierwotny kościół bernardynów, został zniszczony przez Szwedów podczas „potopu”, a obecna barokowa świątynia została zbudowana w latach sześćdziesiątych XVII wieku. Kościół wymienić można wśród najpiękniejszych barokowych kościołów w Poznaniu, a jego wieże (od których rozpoczęto budowę świątyni) należą do najwyższych w mieście i stanowią charakterystyczny punkt w panoramie Poznania. 

 

Źródło: Wikimedia.

 

Co ciekawe, nawa główna jest położona wyżej w stosunku do poziomu ulicy i trzeba do niej wchodzić po schodach. Wiązało się to z ochroną nawy przed częstymi powodziami.

 

8. Kościół Zmartwychwstania Pańskiego. Architekci tworzący w Poznaniu w okresie międzywojennym, upodobali sobie szczególnie style historyzujące, zwłaszcza neobarok i neoklasycyzm i często projektowali budynki w tych właśnie stylach. Kościół zmartwychwstańców na Wildzie jest doskonałym przykładem neoklasycyzmu. Już w 1916 roku zaplanowano wybudowanie nowego kościoła dla wildeckich katolików, gdyż wcześniej należeli oni do kościoła Bożego Ciała, który wobec wzrostu zaludnienia mieszkańców tej dzielnicy okazał się niewystarczający. 

 

Źródło: Wikimedia.

 

Trwająca jednak wówczas I wojna światowa, spowodowała odsunięcie w czasie budowy świątyni. Zbudowano ją dopiero w latach 1923 – 1926 i oddano w opiekę zakonowi zmartwychwstańców, zgromadzeniu, które powstało w 1842 roku z inicjatywy Adama Mickiewicza i Bogdana Jańskiego, a jego organizatorami i pierwszymi przełożonymi byli wybitni teologowie, uczestnicy powstania listopadowego, księża: Piotr Semenenko i Hieronim Kajsiewicz.

 

9. Kościół Wszystkich Świętych. Protestanci obecni byli w Poznaniu od początków reformacji, jednakże przez długi czas nie mieli stałego miejsca, gdzie mogliby sprawować nabożeństwa. Jeśli już zbudowali sobie zbory, to szybko padały one ofiarami podpalaczy. Dopiero w 1768 roku ewangelicy uzyskali równouprawnienie. W latach 1777 – 1783 zbudowano okazały kościół Świętego Krzyża. 

 

Źródło: Wikimedia.

 

Autorem projektu był Antoni Höhne, a wzorował się na kościele Świętego Krzyża w Lesznie i katedrze berlińskiej. Kościół o formach barokowo-klasycystycznych, wart jest uwagi choćby ze względu na niezwykłą bryłę i ciekawe położenie – na Grobli, w pobliżu Garbar i Chwaliszewa. W 1945 roku, kościół przejęli katolicy i przemianowali na kościół Wszystkich Świętych, a w tym samym roku posadę organisty objął w nim młody wówczas muzyk, niejaki Stefan Stuligrosz. Świątynia ma niezwykłą akustykę, stąd często organizuje się tam koncerty.

 

10. Kościół św. Stanisława Kostki. Ranking zamyka wspaniały, neoklasycystyczny kościół św. Stanisława Kostki na Winiarach. Jak już wspomniałem, neoklasycyzm był bardzo popularny w międzywojennym Poznaniu. Kościół wzniesiono w latach 1928-1930 dla nowo erygowanej parafii. Najbardziej charakterystycznym elementem kościoła jest sześciokolumnowy portyk i wolnostojącą wieża - kampanila. Kampanila, to dzwonnica wyodrębniona z bryły kościoła i stojąca obok niego, charakterystyczna dla architektury włoskiej od wczesnego średniowiecza do renesansu. 

 

Źródło: Wikimedia.

 

Kościół stoi na wzgórzu, co nadaje mu jeszcze uroku i powagi. Autorem projektu był wybitny architekt Stefan Cybichowski, twórca wielu budowli w Poznaniu i Wielkopolsce, m.in. części pawilonów i hal targowych na MTP.

 

Oczywiście, te dziesięć kościołów nie wyczerpuje listy najciekawszych obiektów sakralnych w Poznaniu, choć według mnie, to najładniejsze poznańskie kościoły. Należałoby wspomnieć jeszcze o innych, jak chociażby kościołach: św. Małgorzaty na Śródce, św. Józefa na wzgórzu św. Wojciecha, św. Marcina, Najświętszego Zbawiciela przy ul Fredry, Matki Bożej Bolesnej na Łazarzu, św. Floriana na Jeżycach, św. Antoniego Padewskiego na Starołęce, św. Trójcy na Dębcu i jeszcze kilka innych.      

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
MACIEJ BRZEZIŃSKI
poznanskiehistorie.epoznan.pl
RSSsend_message
Nazywam się Maciej Brzeziński. Z wykształcenia jestem historykiem i wschodoznawcą. Od maja 2011 roku prowadzę tego bloga. Historia Poznania to jedna z moich pasji, ale za to największa, dlatego chcę popularyzować fascynujące dzieje tego miasta. Można mnie znaleźć także pod adresem: www.poznanskiehistorie.blogspot.com oraz na facebooku. Zapraszam więc do lektury.
Mój kontakt: poznanskiehistorie@gmail.com
ARCHIWUM WPISÓW
10 niesamowitych poznańskich pomników (22 sty 2019)
To już sto lat, czyli historia PSS "Społem" (13 sty 2019)
Kaisergarten, czyli niezwykły poznański teatr variete (13 sty 2019)
Od żartu do zwierzyńca, czyli historia ogrodu zoologicznego na Jeżycach (30 lip 2018)
Lokacja Poznania na prawie niemieckim w 1253 r. (14 lip 2018)
Od ewangelickiej "katedry" do katolickiego kościoła (5 lip 2018)
Jerzy Mieloch - motocyklowy mistrz z Poznania (28 cze 2018)
Od osady Piaski do Placu Bernardyńskiego (22 cze 2018)
Poznański zbór Kościoła Zielonoświątkowego (17 cze 2018)
Nowy Ratusz na Starym Rynku (31 maj 2018)
10 łazarskich "perełek" (17 maj 2018)
Wielkopolska Wiosna Ludów (12 maj 2018)
Kościoły międzywojennego Poznania (3 maj 2018)
Zielona dolina Cybiny (26 kwi 2018)
Poznański pułk rumuńskiego króla (14 kwi 2018)
Wielkanoc na wielkopolskiej wsi w drugiej połowie XIX stulecia (30 mar 2018)
Kino "Słońce" w Poznaniu 1927 - 1945 (17 mar 2018)
Piękno nieodzyskane, czyli 10 obiektów, których już nie znajdziemy w Poznaniu (8 mar 2018)
Maltanka, czyli historia niezwykłej poznańskiej kolejki (16 lut 2018)
Katalog Domu Sportowego Jana Wiencka z 1929 roku (8 lut 2018)
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu (4 lut 2018)
"Portki księdza", czyli historia nieistniejącego kościoła ewangelickiego św. Piotra i jego parafii (26 sty 2018)
Klementyna Śliwińska - pionierka polskiego automobilizmu (21 sty 2018)
Przemysław Garczyński - "Kelner" - recenzja (18 sty 2018)
10 jeżyckich "perełek" (13 sty 2018)
Zupa z konopi, wróżby i gwiazdory, czyli Boże Narodzenie na wielkopolskiej wsi w drugiej połowie XIX w. (22 gru 2017)
Pierwszy dowódca, czyli opowieść o Stanisławie Taczaku (14 gru 2017)
Katarzyna Marciszewska "Wiedźmy Himmlera" - recenzja (10 gru 2017)
Wielki kryzys 1929 roku w Poznaniu (8 gru 2017)
Pod skrzydłami pegaza (3 gru 2017)
Kaiser Wilhelm-Siedlung, czyli osiedle kolejarzy przy ulicy Hutniczej (16 lis 2017)
Ormianie w dawnym Poznaniu (9 lis 2017)
Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (3 lis 2017)
10 grunwaldzkich "perełek" (27 paź 2017)
Balony, sterowce, aeroplany, czyli początki lotnictwa w Poznaniu (19 paź 2017)
Krótka historia osiedla Piątkowo-Naramowice (11 paź 2017)
Pogrobowiec, czyli historia króla Przemysła II (5 paź 2017)
Złota Kaplica, czyli cząstka Bizancjum w Poznaniu (28 wrz 2017)
Szkoła Wydziałowa Poznańska (2 wrz 2017)
Ogródki rozrywkowe i wyścigi konne, czyli jak dawniej bawiono się przy Drodze Dębińskiej (21 sie 2017)
10 wildeckich "perełek" (8 sie 2017)
Poznański gotyk, część 2 (23 lip 2017)
Poznański gotyk, część 1 (13 lip 2017)
Bunt wójta Przemka (3 lip 2017)
Sołacz - willowa dzielnica Poznania (15 cze 2017)
Cesarzowa Wiktoria w Poznaniu (9 cze 2017)
Protestanci w przedrozbiorowym Poznaniu, część 2 (27 maj 2017)
Protestanci w przedrozbiorowym Poznaniu, część 1 (18 maj 2017)
Zanim powstały Targi Poznańskie, czyli Wystawa Wschodnioniemiecka w 1911 roku. (14 maj 2017)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1835, część 2 (4 maj 2017)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1835, część 1 (27 kwi 2017)
10 poznańskich "naj..." (18 kwi 2017)
Medycyna i higiena w renesansowym Poznaniu (2 kwi 2017)
Adwentyści Dnia Siódmego w Poznaniu (22 mar 2017)
Bambrzy w dziejach Poznania, część 2 (9 mar 2017)
Bambrzy w dziejach Poznania, część 1 (3 mar 2017)
Jeżyckie wille - luksus i elegancja (15 lut 2017)
Legendarni biskupi poznańscy wg Długosza (6 lut 2017)
10 najsłynniejszych poznanianek (II) (22 sty 2017)
Poznaniacy wobec powstania listopadowego (30 lis 2016)
Paganini w Poznaniu (23 lis 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1810, część 2 (17 lis 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1810, część 1 (9 lis 2016)
Żydzi w międzywojennym Poznaniu (27 paź 2016)
Ks. Józef Rogaliński i starania o uniwersytet w osiemnastowiecznym Poznaniu (19 paź 2016)
10 najpiękniejszych ulic w Poznaniu (13 paź 2016)
Aleksander I w Poznaniu (29 wrz 2016)
Współczesne kościoły Poznania (23 wrz 2016)
Generał Tadeusz Kutrzeba i Armia "Poznań" (14 wrz 2016)
Niegolewski i inni, czyli wielkopolscy szwoleżerowie Napoleona (6 sie 2016)
Początki nowoczesnego sportu w Poznaniu (17 lip 2016)
Od października do czerwca, czyli ogólnopolskie znaczenie Czerwca'56 (7 lip 2016)
Johow-Gelände, czyli urok łazarskich kamienic (23 cze 2016)
Jak bernardyn z franciszkaninem, czyli wojna mnichów w siedemnastowiecznym Poznaniu (16 cze 2016)
95 lat Międzynarodowych Targów Poznańskich (2 cze 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1790, część 2 (25 maj 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1790, część 1 (19 maj 2016)
Adelajda i Kazimierz, czyli królewski ślub w katedrze poznańskiej (5 maj 2016)
Obchody Millenium Chrztu Polski w Poznaniu w 1966 roku (24 kwi 2016)
Jak Poznańczycy walczyli z germanizacją, część 2 (16 kwi 2016)
Jak Poznańczycy walczyli z germanizacją, część 1 (10 kwi 2016)
Socrealizm w Poznaniu (16 mar 2016)
Panowie z Górki (2 mar 2016)
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, czyli namiastka uniwersytetu (25 lut 2016)
Jordan - biskup polski czy poznański? (11 lut 2016)
Zjazd poznański 1530 roku (3 lut 2016)
Architektura międzywojennego Poznania (28 sty 2016)
10 nietuzinkowych poznaniaków (12 sty 2016)
Życie w Poznaniu w pierwszych miesiącach Wielkiej Wojny w świetle "Kuriera Poznańskiego" (15 gru 2015)
Święci patroni Poznania (9 gru 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1740, część 2 (24 lis 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1740, część 1 (17 lis 2015)
Cmentarz na Górczynie (4 lis 2015)
130 lat komunikacji telefonicznej w Poznaniu (21 paź 2015)
Włosi w dawnym Poznaniu (7 paź 2015)
"Ukochana żona", czyli historia księżnej Ryksy szwedzkiej, żony Przemysła II (12 sie 2015)
10 najpiękniejszych kamienic poznańskiej "belle epoque" (28 lip 2015)
Od Intendentury do Collegium Historicum (14 lip 2015)
"Naród Sobie", czyli narodziny i pierwsze lata Teatru Polskiego w Poznaniu (30 cze 2015)
Rymarze, krawcy i kuśnierze, czyli słów kilka o rzemieślnikach w średniowiecznym Poznaniu (24 cze 2015)
Kulturkampf (9 cze 2015)
Poznańscy muzułmanie (2 cze 2015)
Port rzeczny w Poznaniu (26 maj 2015)
10 osobliwości Poznania (13 maj 2015)
Szkoci w Poznaniu (5 maj 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1700, część 2 (27 kwi 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1700, część 1 (21 kwi 2015)
Poznańscy reformaci i ich śródecki kościół (24 mar 2015)
Generał Krzyżanowski, czyli jak wielkopolski szlachcic został amerykańskim bohaterem (10 mar 2015)
Ludzie niezwyczajni - o Dezyderym Chłapowskim i księdzu Piotrze Wawrzyniaku słów kilka (3 mar 2015)
10 najpiękniejszych miejsc w Poznaniu (17 lut 2015)
Marcin Kasprzak i Róża Luksemburg, czyli socjaliści w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (1 lut 2015)
Wybierzmy 10 najpiękniejszych miejsc w Poznaniu (26 sty 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1650, część 2 (18 sty 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1650, część 1 (11 sty 2015)
Poznańska parafia prawosławna (14 gru 2014)
10 najpiękniejszych i najcenniejszych poznańskich kościołów (30 lis 2014)
"De optimo senatore", czyli międzynarodowa kariera pewnego poznańskiego biskupa (16 lis 2014)
Od Wszystkich Świętych do Andrzejek, czyli listopad w wielkopolskiej tradycji ludowej (2 lis 2014)
Poznań 1146 - Krzyszków 1157 (26 paź 2014)
Historia Folwarku Edwardowo (12 paź 2014)
Targowisko, centrum polskości i miejsce zgromadzeń, czyli Stary Rynek w XIX wieku (9 paź 2014)
10 symboli Poznania (21 wrz 2014)
Ad maiorem Dei gloriam, czyli przybycie jezuitów do Poznania (14 wrz 2014)
Na pensji w Poznaniu dziewiętnastego stulecia (7 wrz 2014)
Dzieje Górczyna (31 sie 2014)
Przerwa wakacyjna (27 lip 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1580, część 2 (21 lip 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1580, część 1 (13 lip 2014)
10 najsłynniejszych poznanianek (29 cze 2014)
Katedra poznańska królewską nekropolią? (22 cze 2014)
Grecy w Poznaniu (15 cze 2014)
Konstancja z Potockich Raczyńska, czyli żywot kobiety niezwykłej (8 cze 2014)
Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (1 cze 2014)
Gniezno czy Poznań? Gdzie znajdowała się pierwsza stolica Polski? (25 maj 2014)
No to mamy już 3 lata! (21 maj 2014)
10 osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju Poznania (18 maj 2014)
Co kryje park na osiedlu Czecha? Pruskie umocnienia wśród ratajskich bloków! (11 maj 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1500, część 2 (4 maj 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1500, część 1 (27 kwi 2014)
Wesołych Świąt! (13 kwi 2014)
Beocja czy Sparta? Jak wykształcił się poznański etos (23 mar 2014)
Reformowany Kościół Katolicki w Polsce i jego poznańska siedziba (16 mar 2014)
Pomniki Wieszcza Adama w Poznaniu (2 mar 2014)
Dominikanie, karmelici, bernardyni, czyli zakony żebracze w średniowiecznym Poznaniu (16 lut 2014)
Od Śluzy Katedralnej do powstania ICHOT (9 lut 2014)
W domu i w kamienicy, czyli jak mieszkali poznaniacy w XIX stuleciu (2 lut 2014)
Od osady Stelmachy do placu Wiosny Ludów (26 sty 2014)
Wehikuł czasu, czyli jak się żyło w Poznaniu 600 lat temu, część 2 (19 sty 2014)
Wehikuł czasu, czyli jak się żyło w Poznaniu 600 lat temu, część 1 (12 sty 2014)
Dwa stare forty. Jedna historia, wspólna przyszłość? (5 sty 2014)
Chwała Zwycięzcom! (26 gru 2013)
Wesołych Świąt! (22 gru 2013)
Z Poznania do Hollywood, czyli historia Lilli Palmer (15 gru 2013)
Legenda o trzech skradzionych Hostiach - prawda, czy mit? (8 gru 2013)
Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (1 gru 2013)
Panorama renesansowego Poznania (17 lis 2013)
Miejsce kaźni Wielkopolan w okresie II wojny światowej - obóz koncentracyjny w Forcie VII w Poznaniu (8 lis 2013)
Kłopotliwy honorowy obywatel miasta Poznania (3 lis 2013)
Historia Jeżyc, część 2 (27 paź 2013)
Historia Jeżyc, część 1 (20 paź 2013)
Poznań kontra Kraków, czyli jezuickie starania o uniwersytet w Poznaniu w 1611 roku (13 paź 2013)
Doktor Marcin i inni, czyli początki poznańskiej pracy organicznej (29 wrz 2013)
Poznań w oparach czarnej magii (24 wrz 2013)
"W Poznaniu na wygnaniu", czyli poznańskie lata Kazimiery Iłłakowiczówny (15 wrz 2013)
Perły poznańskich podwórek, czyli ul. Ratajczaka 14 - historia zabudowy w podwórzu (8 wrz 2013)
Przerwa wakacyjna (21 lip 2013)
Burzliwe dzieje ratuszowego orła (14 lip 2013)
Podróż sentymentalna kolejką wąskotorową - kiedyś czasy świetności, a dziś pozostałości i wspomnienia (7 lip 2013)
Poznań pod wodą (30 cze 2013)
Wędrujące serce generała (23 cze 2013)
Pancerna Impreza. Fotorelacja z Dnia Otwartych Koszar w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (16 cze 2013)
Odrodzenie z upadku, czyli działalność Komisji Dobrego Porządku w Poznaniu (9 cze 2013)
Fort VIIa - militarna przeszłość, "biurowa" przyszłość (2 cze 2013)
Od Wszechnicy Piastowskiej do Uniwersytetu Poznańskiego (26 maj 2013)
Książę Przemysł I - ojciec Poznania (19 maj 2013)
Medycyna i higiena w Poznaniu XIX stulecia (12 maj 2013)
28. Dni Ułana 2013 - fotorelacja Agnieszki Wiśniewskiej. (7 maj 2013)
"Błazeńskie urządzenie", czyli historia poznańskich koziołków (28 kwi 2013)
Poznańska Gra Liczbowa "Koziołki" (21 kwi 2013)
Hipodrom Wola - tradycja i teraźniejszość (14 kwi 2013)
Halo, halo, tu Radio Poznań! (7 kwi 2013)
Wesołych Świąt (28 mar 2013)
Książka w renesansowym Poznaniu (24 mar 2013)
Świat, którego już nie ma - Bambrzy na poznańskich Ratajach (17 mar 2013)
"Wichrzyciele i warchoły", czyli Marzec'68 w Poznaniu (10 mar 2013)
Apel (3 mar 2013)
Pozostałości Poznańskiej Twierdzy Fortowej - Fort 1 (3 mar 2013)
Alianckie naloty na Poznań (24 lut 2013)
Budynki pokawaleryjskie w Poznaniu, czyli od koszar do osiedla (17 lut 2013)
Jego Królewska Mość Mikołaj Rychlik (10 lut 2013)
Poznań w latach Wielkiej Wojny (3 lut 2013)
Zachować w pamięci miniony czas, czyli o Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli (27 sty 2013)
Konkurs "Blog Roku 2012" (24 sty 2013)
"Piękna Polka", czyli historia królowej Elżbiety Ryksy (20 sty 2013)
Spotkanie z Igorem Janke (15 sty 2013)
Poznańskie stadiony, część 3 - Stadion przy ul. Bułgarskiej (13 sty 2013)
Dwieście lat temu urodził się Hipolit Cegielski! (6 sty 2013)
Wesołych Świąt !!! (19 gru 2012)
Rozrywki dzieci i młodzieży w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (9 gru 2012)
Powojenna odbudowa Starego Rynku (2 gru 2012)
Roman Wilhelmi - wybitny aktor z Poznania (25 lis 2012)
Ponowny pochówek junikowskich kosynierów (21 lis 2012)
Antiqua civitas posnaniensis, czyli dzieje Śródki (18 lis 2012)
Poznań w listopadzie 1918 roku (11 lis 2012)
Poznańska moda w czasach Oświecenia (5 lis 2012)
Odsłonięcie pomnika Romana Wilhelmiego w Poznaniu - fotorelacja (5 lis 2012)
Mały komunikat (5 lis 2012)
Poznańskie stadiony, część 2 - Stadion im. Edmunda Szyca (5 lis 2012)
Legenda polskiej archeologii (21 paź 2012)
Jak budowano Winogrady (14 paź 2012)
Poznaniaków droga ku nowoczesności (8 paź 2012)
Złodziejki, prostytutki, cudzołożnice, czyli kobieca przestępczość w dawnym Poznaniu (30 wrz 2012)
Od mostu Łacina do mostu św. Rocha (23 wrz 2012)
Jak króla Henryka w Poznaniu witano (16 wrz 2012)
Poznańskie stadiony, część 1 - Stadion Lecha na Dębcu (9 wrz 2012)
Budowniczy, uczony, biskup i polityk, czyli opowieść o Janie Lubrańskim (2 wrz 2012)
Pomniki dziewiętnastowiecznego Poznania (26 sie 2012)
Poznańscy ułani (15 sie 2012)
Na scenach kabaretów międzywojennego Poznania (12 sie 2012)
Próby emancypacji poznańskich Żydów w pierwszej połowie XIX wieku (8 sie 2012)
Dzieje "Poznańskiej Wenecji" (5 sie 2012)
Czas na urlop! (17 lip 2012)
Poznański debiut Władysława Hańczy (15 lip 2012)
Najcenniejsza relikwia poznańskiej katedry (11 lip 2012)
Łacińskie inskrypcje na poznańskim Ratuszu, część 2 (8 lip 2012)
Łacińskie inskrypcje na poznańskim Ratuszu, część 1 (4 lip 2012)
Poznański romantyk - Ryszard Wincenty Berwiński (28 cze 2012)
Na pomoc Prezydentowi i Rządowi! Poznań wobec przewrotu majowego 1926 roku (24 cze 2012)
Roman May i jego przemysłowe imperium (20 cze 2012)
Poznańskie organy Ladegasta (17 cze 2012)
Książka w średniowiecznym Poznaniu (10 cze 2012)
Wielkopolskie struktury przedwojennego wywiadu i kontrwywiadu, czyli "Dwójka" w Poznaniu i Bydgoszczy, część 2 (6 cze 2012)
Wielkopolskie struktury przedwojennego wywiadu i kontrwywiadu, czyli "Dwójka" w Poznaniu i Bydgoszczy, część 1 (3 cze 2012)
"Echt Poznanioki" kontra "Galicjoki", czyli konflikt swój-obcy w międzywojennym Poznaniu (30 maj 2012)
Królewska Niemiecka Akademia (27 maj 2012)
No to stuknął nam roczek! (20 maj 2012)
Pierwszy polski podręcznik savoir-vivre (16 maj 2012)
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 2 (13 maj 2012)
Dzieje poznańskiej masonerii, część 2 (9 maj 2012)
Dzieje poznańskiej masonerii, część 1 (6 maj 2012)
Poznań a Konstytucja 3 Maja (3 maj 2012)
Rowerem przez Afrykę (29 kwi 2012)
Rycerze św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu (25 kwi 2012)
Czy w Poznaniu strzelano do cara? (15 kwi 2012)
Początki poznańskiej kinematografii (11 kwi 2012)
Palmy, zajączek i dyngus, czyli wielkopolskie tradycje wielkanocne, część 2 (1 kwi 2012)
Palmy, zajączek i dyngus, czyli wielkopolskie tradycje wielkanocne, część 1 (28 mar 2012)
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 1 (25 mar 2012)
Ostatnia publiczna egzekucja w Polsce (21 mar 2012)
Poznańskie duchy i zjawy (18 mar 2012)
Szermierz poznańskiej kontrreformacji (14 mar 2012)
Moda renesansowego Poznania (11 mar 2012)
Związki Józefa Ignacego Kraszewskiego z Poznaniem (7 mar 2012)
Edukacja regionalna - czy jest obecna w szkole? (4 mar 2012)
O profesji kata w dawnym Poznaniu (29 lut 2012)
Ferdinand Foch w Poznaniu (26 lut 2012)
Najstarsza poznańska nekropolia (22 lut 2012)
O poznańskich łaźniach (19 lut 2012)
Ustrój renesansowego Poznania (15 lut 2012)
Tragiczna historia Ludgardy (12 lut 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, częśc 3 (8 lut 2012)
Perły Starego Rynku, część 4 (5 lut 2012)
Matka, żona i nauczycielka, czyli pozycja kobiet w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (1 lut 2012)
Ze wspomnień poznańskiego architekta (29 sty 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, częśc 2 (25 sty 2012)
Między lojalnością a kontestacją. Mniejszość niemiecka w międzywojennym Poznaniu (22 sty 2012)
Poznań w Prusach Południowych 1793 - 1806 (17 sty 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, część 1 (15 sty 2012)
Krynoliny, gorsety, surduty i cylindry. Kilka słów o modzie dziewiętnastowiecznego Poznania, część 2 (12 sty 2012)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (10 sty 2012)
Kawiarnia, teatr i karty, czyli kilka słów o rozrywkach osiemnastowiecznego Poznania (8 sty 2012)
Z Rogalina przez Francję i Holandię, do Brazylii (5 sty 2012)
Bale w hotelu Bazar (3 sty 2012)
Świąteczny komunikat (20 gru 2011)
Gwiazdor, makiełki i Herody, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe, część 2 (18 gru 2011)
Gwiazdor, makiełki i Herody, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe, część 1 (15 gru 2011)
Perły Starego Rynku, część 3 (13 gru 2011)
Krynoliny, gorsety, surduty i cylindry. Kilka słów o modzie dziewiętnastowiecznego Poznania (11 gru 2011)
Prezydent "Rzeczpospolitej Polskiej Poznańskiej" (5 gru 2011)
Perły Starego Rynku, część 2 (4 gru 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 7 (1 gru 2011)
Most znany i nieznany (29 lis 2011)
Romantycy i spiskowcy, czyli próba wywołania powstania w 1846 roku w Poznaniu (27 lis 2011)
Mentalność mieszkańców dawnego Poznania (24 lis 2011)
Perły Starego Rynku, część 1 (22 lis 2011)
Elegantki i modnisie dwudziestolecia międzywojennego (20 lis 2011)
Prezydent-legenda, czyli opowieść o Cyrylu Ratajskim (17 lis 2011)
Skóry, wosk, śledzie i wino, czyli handel nowożytnego Poznania, część 2 (15 lis 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 6 (13 lis 2011)
Patron najsłynniejszej ulicy w Poznaniu (10 lis 2011)
Miłość i polityka (8 lis 2011)
Skóry, wosk, śledzie i wino, czyli handel nowożytnego Poznania, część 1 (6 lis 2011)
Jak budowano Rataje (3 lis 2011)
Cmentarze na poznańskiej Cytadeli (1 lis 2011)
Muzyka w dawnym Poznaniu (30 paź 2011)
Polacy i Niemcy w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (27 paź 2011)
Dyplomata - arcybiskup - więzień - kardynał (25 paź 2011)
To już niemal sto lat, czyli historia Warty Poznań (23 paź 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów osiemnastowiecznego Poznania (20 paź 2011)
Tramwaje konne w Poznaniu (18 paź 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 6 (16 paź 2011)
Religijność w barokowym Poznaniu (13 paź 2011)
Twórca poznańskiego ratusza (11 paź 2011)
Dzieje poznańskiej sceny operetkowej (9 paź 2011)
Poznańskie wiosła (6 paź 2011)
Rozrywki mieszkańców renesansowego Poznania (4 paź 2011)
Administracja niemiecka w okupowanym Poznaniu 1939-45 (2 paź 2011)
Doktor Marcin (29 wrz 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 5 (27 wrz 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 5 (25 wrz 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów siedemnastowiecznego Poznania (22 wrz 2011)
Historia "Kolejorza", część 2 (20 wrz 2011)
Od miasta-twierdzy do nowoczesnej metropolii. Rozwój Poznania w 1 poł. XX wieku. (18 wrz 2011)
Ludność żydowska w średniowiecznym i nowożytnym Poznaniu (15 wrz 2011)
Filolog i fabrykant. Opowieść o Hipolicie Cegielskim (13 wrz 2011)
Historia "Kolejorza", część 1 (11 wrz 2011)
Pomnik Armii "Poznań" (9 wrz 2011)
Międzynarodowe Targi Poznańskie w okresie międzywojennym, część 2 (6 wrz 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 4 (4 wrz 2011)
Wrzesień 1939 roku w Poznaniu (2 wrz 2011)
Międzynarodowe Targi Poznańskie w okresie międzywojennym, część 1 (31 sie 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 4 (29 sie 2011)
Most Królowej Jadwigi (27 sie 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów szesnastowiecznego Poznania (25 sie 2011)
Poznańska Georges Sand (23 sie 2011)
Bułgarzy w Poznaniu (21 sie 2011)
Kolegium Jezuickie w Poznaniu (19 sie 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 3 (17 sie 2011)
Występy Heleny Modrzejewskiej na scenach poznańskich teatrów (15 sie 2011)
Komunikat (30 lip 2011)
Przybycie Bambrów do Poznania (28 lip 2011)
Edward hr. Raczyński (1786 - 1845) (26 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 3. Czas pracy i odpoczynku. (25 lip 2011)
Edukacja dziewcząt w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (24 lip 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów średniowiecznego Poznania (22 lip 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 2 (22 lip 2011)
Szwedzi w Poznaniu, część 2 (21 lip 2011)
Mikołaj Skrzetuski (ok. 1610 - 1673) (19 lip 2011)
Szwedzi w Poznaniu, część 1 (18 lip 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 1 (17 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 3 (16 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 2 (15 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 1 (14 lip 2011)
Inteligencja polska w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (13 lip 2011)
Biskup Andrzej Bniński (1396 - 1479) (12 lip 2011)
Perypetie z pomnikiem Bamberki (11 lip 2011)
Reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, część 2 (10 lip 2011)
Reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, część 1 (9 lip 2011)
Biblioteka Raczyńskich (8 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 2 (7 lip 2011)
Antoni Pfitzner i jego firma (5 lip 2011)
Krótka historia Łazarza (4 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 1 (3 lip 2011)
Przyjęcia u prezydenta Ratajskiego (2 lip 2011)
Emilia Sczaniecka (1804 - 1896) (1 lip 2011)
Zajezdnia tramwajowa przy ulicy Gajowej (30 cze 2011)
Panorama średniowiecznego Poznania, część 2 (29 cze 2011)
Pomnik Poznańskiego Czerwca'56 (28 cze 2011)
Poznański Czerwiec 1956 (27 cze 2011)
Przemysł piwowarski w Poznaniu w XIX i na początku XX wieku (26 cze 2011)
Panorama średniowiecznego Poznania, część 1 (25 cze 2011)
Pomnik Bismarcka w Poznaniu (24 cze 2011)
Akademia Lubrańskiego (23 cze 2011)
Kościół św. Wojciecha (22 cze 2011)
Antoni Radziwiłł 1775 - 1833 (21 cze 2011)
Ustrój średniowiecznego Poznania (20 cze 2011)
Fortyfikacje Twierdzy Poznań - bariera w rozwoju miasta w XIX wieku (19 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 5 (18 cze 2011)
Pałac Górków (16 cze 2011)
Józef Struś 1510 - 1568 (15 cze 2011)
Brytyjski nalot na Poznań (14 cze 2011)
Krótka historia Wildy (13 cze 2011)
Zamtuzy i gamratki, czyli płatna miłość w Poznaniu, część 2 (12 cze 2011)
Więzienia w Poznaniu (10 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 4 (9 cze 2011)
Pożary i powodzie w renesansowym Poznaniu (8 cze 2011)
Perła poznańskiego baroku (7 cze 2011)
Twórca praskiego golema był Poznaniakiem (6 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 3 (5 cze 2011)
Zamtuzy i gamratki, czyli płatna miłość w Poznaniu, część 1 (4 cze 2011)
Pręgierz (3 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 2 (2 cze 2011)
Paweł Edmund Strzelecki 1797 - 1873 (1 cze 2011)
Zamek Wilhelma II (31 maj 2011)
Poznańskie czarownice i ich obrońcy (30 maj 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 1 (29 maj 2011)
Poznaniak wśrod pionierów pediatrii (27 maj 2011)
Poznaniak współtwórcą wielkich odkryć geograficznych (26 maj 2011)
Sytuacja kobiet w renesansowym Poznaniu (25 maj 2011)
Zamek Przemysła (24 maj 2011)
Dopisek (23 maj 2011)
Napoleon w Poznaniu (23 maj 2011)
Herb miasta Poznania (22 maj 2011)
Skąd się wzięła nazwa "Poznań"? (21 maj 2011)
Witam wszystkich i zapraszam do lektury. (20 maj 2011)
Zdjęcie: Marek Barankiewicz