blog background
 
Maciej Brzeziński: Poznańskie Historie
historia, zabytki, kultura, ludzie
metka_epoznan
Z Poznania do Hollywood, czyli historia Lilli Palmer
ok
132
not ok
2
liczba odsłon: 1389

B

yła jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych aktorek Hollywood. Grała też na Broadwayu i występowała na deskach wielu teatrów. Długo można wymieniać jej najlepsze role i nazwiska aktorów, którzy jej partnerowali. Lilli Peiser, lepiej znana jako Lilli Palmer, urodziła się w Poznaniu i do czwartego roku życia mieszkała w tym mieście.


Przyszła gwiazda Hollywood przyszła na świat 24 maja 1914 roku w Poznaniu w rodzinie zasymilowanych Żydów, uważających się raczej za Niemców wyznania mojżeszowego. Rodzice Lilli nie byli zbyt religijni i nie przestrzegali żydowskich tradycji. Matka przyszłej aktorki – Rose Lissmann była aktorką, a jej ojciec – Alfred Peiser, wziętym i szanowanym lekarzem, pełniącym funkcję naczelnego lekarza szpitala żydowskiego. Wkrótce po ślubie, matka Lilli zrezygnowała z dobrze zapowiadającej się kariery aktorskiej i poświęciła wyłącznie rodzinie. Mieszkania państwa Peiser mieściło się przy ówczesnej ulicy Kościoła Świętego Pawła (ob. ul. Fredry). Lilli miała jeszcze dwie siostry: Irenę i Hildę. Po zakończeniu I wojny światowej, państwo Peiser, podobnie jak większość tutejszych Niemców i Żydów,  wyjechali z Poznania i przenieśli do Berlina.


Lilli Palmer, źródło: Wikimedia.


Lilli nigdy nie zastanawiała się nad swoim żydowskim pochodzeniem. Jak już wspomniałem, rodzina nie była zbyt religijna, a święta żydowskie obchodzono wyłącznie w domu dziadków. W swoich wspomnieniach przyszła przyznawała, że nie lubiła tych świąt, siebie zaś uważała przede wszystkim za Niemkę. Nauczyciele wcześnie zauważyli pasję z jaką mała Lilli podchodzi do aktorstwa i chętnie angażowali ją do szkolnych przedstawień. Z największą przyjemnością występowała też w różnorodnych akademiach, koncertach i podczas powitania oficjalnych gości. Zawsze dostawała główne role, z wyjątkiem jasełek. Lilli koniecznie chciała grać Marię Pannę, ale nauczyciele odmawiali, tłumacząc, że tylko chrześcijanki mogą zagrać tę rolę. Dziewczyna nie rozumiała tego i postanowiła zostać chrześcijanką. Ojciec nie próbował jej tego wyperswadować, ale nalegał, aby odłożyła decyzję do czasu, aż stanie  się pełnoletnia.


Lilli Palmer, źródło: Wikimedia.


Z roku na rok Lilli coraz bardziej marzyła o zawodzie aktorki. Uczyła się na pamięć utworów poetyckich i ról teatralnych. Namiętnie chodziła też do kina. Uwielbiała zwłaszcza filmy z Gary Cooperem. Po seansach mówiła koleżankom: Zobaczycie, jeszcze zagram u jego boku. Kiedy skończyła 16 lat podjęła decyzję – rzuca szkołę i rozpoczyna naukę w dwuletnim studium aktorskim. Ojciec zdecydowanie sprzeciwił się tym planom. Lilli powinna najpierw zdać maturę, a później może realizować swe marzenia, zresztą miał on swoje plany co do córki. W skrytości ducha liczył na to, że Lilli pójdzie w jego ślady i zostanie lekarzem. Celowo zabierał ją ze sobą do szpitala, ale nic z tego nie wyszło. W końcu ojciec i córka zawarli kompromis – Lilli zobowiązała się nie rzucać szkoły, ale jednocześnie postanowiła rozpocząć naukę w studium teatralnym. Przedpołudniem będzie chodzić na lekcje do szkoły, a wieczorami na zajęcia do studium teatralnego. Trzeba przyznać, że była to bardzo odważna decyzja jak na szesnastolatkę. Wymagało to wielkiej pracowitości, ogromnej samodyscypliny i gigantycznej systematyczności. Ale Lilli gotowa była na wiele, byle tylko zrealizować swe marzenia. Dwa lata później w 1932 roku, Lilli zdała maturę i egzamin dyplomowy, kończący studium teatralne. Od razu dostała angaż w Teatrze Krajowym w Darmstadt.


Role, które otrzymywała w Darmstadt nie zaspakajały jej ambicji. Przypadkiem udało się jej dostać zastępstwo w teatrze we Frankfurcie, gdzie zdecydowanie lepiej, niż w Darmstadt, wykorzystywano talent i ogromny potencjał młodej aktorki. Nadszedł jednak rok 1933 – dojście Hitlera do władzy. Wielu Żydów wyjeżdżało z Niemiec, obawiając się o swoje życie. Nowy rząd wydał rozporządzenie na mocy którego, na deskach niemieckich teatrów występować mogą jedynie aktorzy pochodzenia aryjskiego. Oba teatry – w Darmstadt i Frankfurcie, zmuszone były zerwać umowy z Lilli. Początkując aktorka zdecydowała  się na wyjazd do Paryża. Mieszkała tam już jej starsza siostra – Irena.


Paryż nie okazał się dla Lilli ziemią obiecaną. Nikt nie chciał jej zatrudnić, więc siostry postanowiły występować w nocnych klubach. Pewnego wieczoru zainteresował się Lilli francuski przedstawiciel Walta Disneya, który polecił ją następnie przedstawicielstwu wytwórni United Artist. Tam zaproponowano jej wyjazd do Londynu i pracę na planie filmowym. Pierwszą rolę otrzymała w filmie „Zbrodnia bez ograniczeń”. Tak rozpoczęła się jej przygoda z filmem. Wkrótce Lilli związała się z wytwórnią Gaumont British, która obsadzała się w kolejnych rolach. Grała m.in. w Alfreda Hitchcocka, występując jednocześnie na deskach teatrów. Dobra passa skończyła się jednak wraz z wybuchem II wojny światowej.


Rex Harrison, źródło: Wikimedia.


Podczas wojny, większość teatrów w Anglii  zamknięto, a wytwórnia Gaumont British zerwała umowę z Lilly. Dziewczyna starała się chwytać jakiejkolwiek pracy, tym bardziej, że wcześniej sprowadziła do Wielkiej Brytanii matkę. Podczas kolacji po jednym z przedstawień, poznała swojego przyszłego męża, znakomitego aktora Rexa Harrisona. Pobrali się w 1943 roku, a rok później urodził się ich syn – Carey. Lilli i Rex zagrali w swym pierwszym wspólnym filmie „The Rake’s Progress” w 1945 roku. Film przyniósł ogromy sukces i propozycję przyjazdu do Ameryki. Małżonkom nie w smak był wyjazd z Anglii, ale pokusa zagrania w Hollywood okazała się silniejsza i wkrótce przenieśli się oni za ocean.   


Sir Rex Harrison (1908 – 1990), znany jest z wielu wybitnych kreacji. Wystarczy wspomnieć tylko kilka najsłynniejszych, które przyniosły mu rozgłos i wyróżnienia. W 1963 roku zagrał Juliusza Cezara w słynnej superprodukcji „Kleopatra” z Elizabeth Taylor (Kleopatra) i Richardem Burtonem (Marek Antoniusz). Rola w tym filmie przyniosła mu nominację do Oskara. Rok później wystąpił u boku boskiej Audrey Hepburn w musicalu „My Fair Lady”, gdzie zagrał profesora Henry’ego Higginsa. Za tę rolę otrzymał Oscara dla najlepszego aktora. W 1965 roku zagrał papieża Juliusza II w „Udręce i Ekstazie”, będącej ekranizacją powieści Irvinga Stone’a o życiu Michała Anioła. Wielkiego renesansowego rzeźbiarza zagrał Charlton Heston. W bardziej znanych ról Harrisona należałoby jeszcze wymienić „Doktora Dolittle” z 1967 roku.


Lilli i Rex, źródło: Wikimedia.


Od razu po przyjeździe do Ameryki, wytwórnia Warner Brothers zaprosiła Lilli do zagrania w filmie „Cloak and Dagger” (polski tytuł: "W tajnej misji" - 1946), w której to produkcji miał wystąpić obok niej obiekt młodzieńczych westchnień Lilli – Gary Cooper. Film co prawda nie zrobił furory i recenzje były raczej chłodne, ale dla Lilli to było nieważne. Spełniło się bowiem jej dziecięce marzenie – zagrała u boku Gary’ego Coopera. 


L. Palmer i G. Cooper w filmie "Cloak and Dagger", źródło: www.doctormarco.com


Kolejny film, w którym zagrała "Body and Soul" (polski tytuł: „Ostatnia runda” - 1947) okazał się sukcesem kasowym i wszedł do klasyki kina amerykańskiego, a Lilli stała się gwiazdą filmową. Niestety, sukces w życiu zawodowym zgrał się z tragedią w życiu osobistym. Rex wdał się w romans z aktorką Carole Landis, która popełniła samobójstwo. Nagonka medialna spowodowała, że małżonkowie wyjechali z Hollywood i przenieśli się do Nowego Jorku.


Plakat z filmu "Body and  Soul" (1947), źródło: Wikimedia.


Oboje zaczęli występować na Broadwayu, odnosząc  niebywałe sukcesy. Lilli zaproponowano rolę Kleopatry w sztuce George’a Bernarda Shaw „Cezar i Kleopatra”. Ponieważ autor sztuki jeszcze żył, wypadało zapytać go o zgodę na przyjęcie roli i poprosić o swoiste „błogosławieństwo”. Lilli udała się więc do sędziwego pisarza, liczącego już wówczas 92 lata. Shaw, mimo podeszłego wieku, nie stracił poczucia humoru, a jedną z rzeczy, która go irytowała, to zbyt niskie gaże wypłacane aktorom grającym w jego sztukach. Kiedy dowiedział się, ile obiecano zapłacić Lilli, wpadł w szał i krzyknął: Nie pozwalam na to! Słyszy pani! Moje sztuki nie po to zostały napisane, żeby aktorzy musieli ponosić ofiary, aby można je było wystawić. Moje sztuki nie są żadną artystyczną ekstrawagancją. Są komercyjnymi przedsięwzięciami! Natychmiast cofnę moje pozwolenie, jeśli mi pani nie będzie mogła wykazać, że zażądała takiej samej sumy, jaką otrzymuję za wystąpienie w jakimś głupkowatym kawałku na Broadwayu. Sztuka wypadła znakomicie, a Lilli zyskała uznanie krytyków.


Rex i Lilli wystąpili razem w znakomitym filmie "The Four Poster" z 1952 roku. Małżonkowie byli zgraną parą, ale raczej na scenie, niż w życiu. Poza pracą i synem Carey’em, niewiele ich łączyło. Rex często wdawał się w romanse, a tolerancyjna do tej pory Lilli, w końcu powiedziała: „Dość!”. W 1957 roku małżeństwo  Lilli Palmer i Rexa Harrisona, zakończyło się rozwodem. Nie bez wpływu na rozwód był fakt, że jakiś czas wcześniej Lilli poznała przystojnego argentyńskiego aktora, pisarza i producenta telewizyjnego – Carlosa Thompsona (właściwie: Juan Carlos Mundin-Schaffter - 1923- 1990). Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Lilli była drugą żoną Rexa Harrisona, a po niej stawał on na ślubnym kobiercu jeszcze cztery razy.


Thompson jako aktor, nie zapisał się właściwie w historii kina. Zagrał w kilku filmach, ale nie odniósł sukcesów w służbie  X Muzy. Co jednak ważne i ciekawe (zwłaszcza dla Polaków), Thompson w 1968 roku wydał książkę pt. „Zbrodnia Churchilla?”, poświęcona tragicznej śmierci premiera Rządu Rzeczpospolitej na Uchodźstwie, gen. Władysława Sikorskiego w 1943 roku. Książka powstała na zamówienie rodziny Churchilla i miała na celu odparcie zarzutów o udział Churchilla w domniemanym zamachu na Sikorskiego. Tezę o współodpowiedzialności premiera Wielkiej Brytanii za wypadek na Gibraltarze postawili wcześniej, m. in.: David Irving w książce „Wypadek. Śmierć generała Sikorskiego” (1967) i zachodnioniemiecki dramatopisarz Rolf Hochhuth w sztuce „Żołnierze” (1968). Tyle o Thompsonie. 

Jeszcze w 1954 roku Lilli z mieszanymi uczuciami wyjechała do swej dawnej ojczyzny – Niemiec. Została tam bardzo gorąco powitana i zagrała w filmie „Fajerwerk”. Film odniósł sukces, a później wystąpiła jeszcze w kilku innych, zachodnioniemieckich produkcjach, jak m. in.: „Szatan zazdrości” (1956), „Anastasia” (1956), „Wie ein Sturmwind” (1957) i „Dziewczęta w mundurkach” (razem z Romy Schneider – 1958) i jeszcze kilku innych filmach i serialach. Na czas kręcenia tych produkcji, przeniosła się wraz z Thompsonem do Monachium, choć formalnie trwało jeszcze małżeństwo z Harrisonem. 


Apogeum pracy aktorskiej Lilli Palmer i jej triumfów na scenie, przypadł na drugą połowę lat pięćdziesiątych, lata sześćdziesiąte i pierwszą połowę lat siedemdziesiątych. Za rolę Kathryn Ward w komedii „But Not for Me” z 1959 roku, otrzymała nominację do Złotego Globu, a partnerował jej w tym filmie sam Clark Gable (pamiętny Rhett Butler z „Przeminęło z wiatrem”). 


Plakat z filmu "But Not for Me" (1959), źródło: Wikimedia.


Co roku grywała w kilku filmach lub serialach, nie mówiąc już o występach w przedstawieniach teatralnych, choć nie zawsze była obsadzania w głównych rolach. Grywała u boku największych gwiazd Hollywood. W 1960 roku zagrała włoską zakonnicę, która wraz ze innymi siostrami zakonnymi, ratuje dzieci włoskich Żydów. Film nosił tytuł "Conspiracy of Hearts", a wyreżyserował go Ralph Thomas. 


Plakat z filmu "Conspiracy of Hearts", źródło: Wikimedia.


W 1965 roku otrzymała mniejszą rolę w filmie „Operacja Kusza” w reżyserii Michaela Andersona, gdzie miała okazję zagrać razem z Sofią Loren. W tym samym roku wielbiciele mogli ją zobaczyć w „Miłosnych Przygodach Moll Flanders”, ekranizacji powieści Daniela Defoe w reżyserii Terence’a Young’a.


Wielkim sukcesem okazał się film „Dziennik Anny Frank” z 1967, w którym Lilli zagrała jedną z głównych ról – Edith Frank. Lilli okazała się aktorką wszechstronną, która potrafiła zagrać zarówno w dramatach, komediach, filmach sensacyjnych i obyczajowych. Zaczynała jednak karierę grając w teatrze i nie przestała być aktorką teatralną. Nic więc dziwnego, że kiedy w 1968 roku nakręcono filmową ekranizację klasycznego dramatu „Król Edyp” Sofoklesa, Lilli zagrała w nim rolę Jokasty. Oprócz niej w tym filmie wystąpił też Donald Sutherland, Orson Welles i Christopher Plummer. W 1971 roku zagrała drugoplanową postać pani Charron w filmie „Zabójstwo przy Rue Morgue” w reżyserii Gordona Hessler. Rok 1978 przyniósł Lilli kolejny wielki sukces, który odniosła rolą w filmie „Chłopcy z Brazylii”. W produkcji tej wystąpili też m.in.: Gregory Peck i Laurence Olivier. Ostatnim filmem pełnometrażowym, w którym wystąpiła Lilli, była ekranizacja sensacyjnej powieści Roberta Ludluma „Pakt Holcrofta” z 1985 roku, w którym wystąpiła u boku samego Michaela Caine’a. Natomiast ostatnią produkcją, w której wystąpiła Lilli Palmer, był serial biograficzny „Piotr Wielki”, zrealizowany przez telewizję NBC, gdzie zagrała Natalię Naryszkinę, matkę cara Piotra. Serial wszedł na ekrany w roku śmierci Lilli Palmer w 1986 roku. Nie wymieniłem tu oczywiście wszystkich ról teatralnych i filmowych Lilli, bo nie miałoby to sensu. Wystąpiła w tak wielu rolach, że gdybym chciał wymieniać jej wszystkie kreacje, artykuł ten były prawie dwukrotnie dłuższy.


Lilli Palmer zmarła na raka  27 stycznia 1986 roku w Los Angeles. Pochowano ją na cmentarzu Forest Lawn w Glendale (Kalifornia). Choć nigdy nie zdobyła Oskara, to na trwałe weszła do historii światowego kina. Dzięki ciężkiej pracy i pasji zrealizowała marzenie swojego dzieciństwa i została znakomitą aktorką. Pamiętajmy, że Lilli Palmer urodziła się w Poznaniu.


Źródło:

K. Kolska, Lilli Palmer, w: Poznańscy Żydzi II, „Kronika Miasta Poznania”, nr 1, 2009.

 
WASZE KOMENTARZE[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]
~Sélectionner Hommes Adi: Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say superb blog! Sélectionner Hommes Adidas Adicolor Blanc Training
dodano: Wtorek, 2015.05.26 13:20, IP:124.73.137.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Destra Toms Classics Gi: My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post's to be what precisely I'm looking for. Do you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn't mind creating a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome web log! Destra Toms Classics Giallo Scuro Blu Uomo
dodano: Wtorek, 2015.05.26 22:53, IP:124.73.137.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~hermoso Nike Mujeres Ai: Hi there! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers! hermoso Nike Mujeres Air Jordan Grey Correr
dodano: Środa, 2015.05.27 01:23, IP:124.73.140.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~auténtico Nike Rojo Neg: Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform. auténtico Nike Rojo Negro Gris Correr Hombres Air Max
dodano: Środa, 2015.05.27 05:01, IP:183.161.165.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Big Savings on Black Br: My spouse and I stumbled over here different web page and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to going over your web page repeatedly. Big Savings on Black Brown
dodano: Środa, 2015.05.27 11:09, IP:183.161.174.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Eterno Adipure IV Rosso: I was wondering if you ever thought of changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better? Eterno Adipure IV Rosso Gituttoo Nero
dodano: Czwartek, 2015.05.28 05:24, IP:183.161.182.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Bon Service Adidas Homm: I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A couple of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any advice to help fix this problem? Bon Service Adidas Hommes Gris Springblade Training
dodano: Czwartek, 2015.05.28 06:24, IP:124.73.133.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Légendaire Nike: Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one? Thanks a lot! Légendaire Nike
dodano: Czwartek, 2015.05.28 22:01, IP:124.73.133.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~acheter barato Nike C: Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform. acheter barato Nike Correr
dodano: Czwartek, 2015.05.28 22:32, IP:183.161.182.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~2015 di qualita New Bal: Heya! I'm at work surfing around your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the outstanding work! 2015 di qualita New Balance 928 Bianco Donna Jogging
dodano: Piątek, 2015.05.29 04:30, IP:183.161.161.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Tricoter habile de Adid: Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog! Tricoter habile de Adidas Training Noir Porsche Hommes
dodano: Piątek, 2015.05.29 04:59, IP:124.73.131.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Recompensa New Balance : Greetings from Carolina! I'm bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I love the info you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm surprised at how fast your blog loaded on my phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing site! Recompensa New Balance Gris Hombres Entrenamiento
dodano: Piątek, 2015.05.29 07:43, IP:183.161.174.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~In Vendita Arcobaleno V: Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Appreciate it! In Vendita Arcobaleno Verde Donna
dodano: Piątek, 2015.05.29 17:44, IP:183.160.103.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Délicat Nike Homme Air : I'm not sure why but this web site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I'll check back later and see if the problem still exists. Délicat Nike Homme Air Max Grey Running
dodano: Piątek, 2015.05.29 19:31, IP:183.161.161.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Prix concurrentiel du N: Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. Prix concurrentiel du Nike Grey Femme Running
dodano: Sobota, 2015.05.30 00:44, IP:183.161.191.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Big Savings on Nike Run: Fantastic website you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics talked about here? I'd really like to be a part of community where I can get suggestions from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot! Big Savings on Nike Running Blue White Mens Shox
dodano: Sobota, 2015.05.30 23:05, IP:124.73.133.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~descuento New Balance B: Appreciating the dedication you put into your website and detailed information you provide. It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed material. Excellent read! I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds to my Google account. descuento New Balance Blanco Negro Hombres 577 Entrenadores
dodano: Czwartek, 2015.06.04 21:16, IP:183.160.107.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Good New Balance Runni: Hello there! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my apple iphone. I'm trying to find a template or plugin that might be able to fix this problem. If you have any recommendations, please share. Thanks! Good New Balance Running 996 Mens
dodano: Sobota, 2015.06.06 21:49, IP:183.161.168.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~ray ban sunglasses: [url=http://#nie_wklejaj_linkow#www.mich kors wallet[/b][/url] [url=http://#nie_wklejaj_linkow#coach.ou factory[/b][/url] [url=http://#nie_wklejaj_linkow#www.oakl sunglasses wholesale[/b][/url] [url=http://#nie_wklejaj_linkow#www.sung ban sunglasses[/b][/url] ray ban sunglasses
dodano: Wtorek, 2015.07.21 20:14, IP:112.111.185.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~ray ban outlet: [url=http://#nie_wklejaj_linkow#www.mich kors factory outlet[/b][/url] [url=http://#nie_wklejaj_linkow#www.outl factory outlet[/b][/url] [url=http://#nie_wklejaj_linkow#www.sung sunglasses wholesale[/b][/url] [url=http://#nie_wklejaj_linkow#rb.outle ban outlet[/b][/url] ray ban outlet
dodano: Piątek, 2015.07.24 16:31, IP:175.44.8.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~egaikinafat: http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/ - Prednisone Online Prednisone Without Dr Prescription http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
dodano: Piątek, 2019.03.08 09:34, IP:196.19.172.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~uarataxopo: http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/ - Prednisone Prednisone 20mg xuw.qkyz.kamcio.forum.epoznan.pl.kfb.ab http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
dodano: Czwartek, 2019.04.18 02:38, IP:191.96.198.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~ozokagopucok: http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/ - Prednisone Without Dr Prescription Buy Prednisone Online ifw.ihze.kamcio.forum.epoznan.pl.bks.hu http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
dodano: Czwartek, 2019.04.18 05:01, IP:181.177.68.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~uxisibi: http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone 20 Mg Prednisone Online ehc.zsdw.kamcio.forum.epoznan.pl.wfr.ux http://mewkid.net/buy-prednisone/
dodano: Środa, 2019.05.08 16:20, IP:196.19.140.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~opazeninmitak: http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone 23 pis.iqnn.kamcio.forum.epoznan.pl.ufp.uf http://mewkid.net/buy-prednisone/
dodano: Środa, 2019.05.08 18:07, IP:196.18.179.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~exawxoilas: http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Buy Prednisone Online Prednisone 20mg byt.irlc.natalia087.forum.epoznan.pl.bny.kg http://mewkid.net/buy-prednisone/
dodano: Poniedziałek, 2019.06.03 07:08, IP:196.19.173.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~eumugigeh: http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone 20mg Prednisone msv.yakd.natalia087.forum.epoznan.pl.ogv.cg http://mewkid.net/buy-prednisone/
dodano: Poniedziałek, 2019.06.03 08:55, IP:196.17.120.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
WASZE KOMENTARZE[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
MACIEJ BRZEZIŃSKI
poznanskiehistorie.epoznan.pl
RSSsend_message
Nazywam się Maciej Brzeziński. Z wykształcenia jestem historykiem i wschodoznawcą. Od maja 2011 roku prowadzę tego bloga. Historia Poznania to jedna z moich pasji, ale za to największa, dlatego chcę popularyzować fascynujące dzieje tego miasta. Można mnie znaleźć także pod adresem: www.poznanskiehistorie.blogspot.com oraz na facebooku. Zapraszam więc do lektury.
Mój kontakt: [email protected]
ARCHIWUM WPISÓW
10 niesamowitych poznańskich pomników (22 sty 2019)
To już sto lat, czyli historia PSS "Społem" (13 sty 2019)
Kaisergarten, czyli niezwykły poznański teatr variete (13 sty 2019)
Od żartu do zwierzyńca, czyli historia ogrodu zoologicznego na Jeżycach (30 lip 2018)
Lokacja Poznania na prawie niemieckim w 1253 r. (14 lip 2018)
Od ewangelickiej "katedry" do katolickiego kościoła (5 lip 2018)
Jerzy Mieloch - motocyklowy mistrz z Poznania (28 cze 2018)
Od osady Piaski do Placu Bernardyńskiego (22 cze 2018)
Poznański zbór Kościoła Zielonoświątkowego (17 cze 2018)
Nowy Ratusz na Starym Rynku (31 maj 2018)
10 łazarskich "perełek" (17 maj 2018)
Wielkopolska Wiosna Ludów (12 maj 2018)
Kościoły międzywojennego Poznania (3 maj 2018)
Zielona dolina Cybiny (26 kwi 2018)
Poznański pułk rumuńskiego króla (14 kwi 2018)
Wielkanoc na wielkopolskiej wsi w drugiej połowie XIX stulecia (30 mar 2018)
Kino "Słońce" w Poznaniu 1927 - 1945 (17 mar 2018)
Piękno nieodzyskane, czyli 10 obiektów, których już nie znajdziemy w Poznaniu (8 mar 2018)
Maltanka, czyli historia niezwykłej poznańskiej kolejki (16 lut 2018)
Katalog Domu Sportowego Jana Wiencka z 1929 roku (8 lut 2018)
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu (4 lut 2018)
"Portki księdza", czyli historia nieistniejącego kościoła ewangelickiego św. Piotra i jego parafii (26 sty 2018)
Klementyna Śliwińska - pionierka polskiego automobilizmu (21 sty 2018)
Przemysław Garczyński - "Kelner" - recenzja (18 sty 2018)
10 jeżyckich "perełek" (13 sty 2018)
Zupa z konopi, wróżby i gwiazdory, czyli Boże Narodzenie na wielkopolskiej wsi w drugiej połowie XIX w. (22 gru 2017)
Pierwszy dowódca, czyli opowieść o Stanisławie Taczaku (14 gru 2017)
Katarzyna Marciszewska "Wiedźmy Himmlera" - recenzja (10 gru 2017)
Wielki kryzys 1929 roku w Poznaniu (8 gru 2017)
Pod skrzydłami pegaza (3 gru 2017)
Kaiser Wilhelm-Siedlung, czyli osiedle kolejarzy przy ulicy Hutniczej (16 lis 2017)
Ormianie w dawnym Poznaniu (9 lis 2017)
Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (3 lis 2017)
10 grunwaldzkich "perełek" (27 paź 2017)
Balony, sterowce, aeroplany, czyli początki lotnictwa w Poznaniu (19 paź 2017)
Krótka historia osiedla Piątkowo-Naramowice (11 paź 2017)
Pogrobowiec, czyli historia króla Przemysła II (5 paź 2017)
Złota Kaplica, czyli cząstka Bizancjum w Poznaniu (28 wrz 2017)
Szkoła Wydziałowa Poznańska (2 wrz 2017)
Ogródki rozrywkowe i wyścigi konne, czyli jak dawniej bawiono się przy Drodze Dębińskiej (21 sie 2017)
10 wildeckich "perełek" (8 sie 2017)
Poznański gotyk, część 2 (23 lip 2017)
Poznański gotyk, część 1 (13 lip 2017)
Bunt wójta Przemka (3 lip 2017)
Sołacz - willowa dzielnica Poznania (15 cze 2017)
Cesarzowa Wiktoria w Poznaniu (9 cze 2017)
Protestanci w przedrozbiorowym Poznaniu, część 2 (27 maj 2017)
Protestanci w przedrozbiorowym Poznaniu, część 1 (18 maj 2017)
Zanim powstały Targi Poznańskie, czyli Wystawa Wschodnioniemiecka w 1911 roku. (14 maj 2017)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1835, część 2 (4 maj 2017)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1835, część 1 (27 kwi 2017)
10 poznańskich "naj..." (18 kwi 2017)
Medycyna i higiena w renesansowym Poznaniu (2 kwi 2017)
Adwentyści Dnia Siódmego w Poznaniu (22 mar 2017)
Bambrzy w dziejach Poznania, część 2 (9 mar 2017)
Bambrzy w dziejach Poznania, część 1 (3 mar 2017)
Jeżyckie wille - luksus i elegancja (15 lut 2017)
Legendarni biskupi poznańscy wg Długosza (6 lut 2017)
10 najsłynniejszych poznanianek (II) (22 sty 2017)
Poznaniacy wobec powstania listopadowego (30 lis 2016)
Paganini w Poznaniu (23 lis 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1810, część 2 (17 lis 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1810, część 1 (9 lis 2016)
Żydzi w międzywojennym Poznaniu (27 paź 2016)
Ks. Józef Rogaliński i starania o uniwersytet w osiemnastowiecznym Poznaniu (19 paź 2016)
10 najpiękniejszych ulic w Poznaniu (13 paź 2016)
Aleksander I w Poznaniu (29 wrz 2016)
Współczesne kościoły Poznania (23 wrz 2016)
Generał Tadeusz Kutrzeba i Armia "Poznań" (14 wrz 2016)
Niegolewski i inni, czyli wielkopolscy szwoleżerowie Napoleona (6 sie 2016)
Początki nowoczesnego sportu w Poznaniu (17 lip 2016)
Od października do czerwca, czyli ogólnopolskie znaczenie Czerwca'56 (7 lip 2016)
Johow-Gelände, czyli urok łazarskich kamienic (23 cze 2016)
Jak bernardyn z franciszkaninem, czyli wojna mnichów w siedemnastowiecznym Poznaniu (16 cze 2016)
95 lat Międzynarodowych Targów Poznańskich (2 cze 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1790, część 2 (25 maj 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1790, część 1 (19 maj 2016)
Adelajda i Kazimierz, czyli królewski ślub w katedrze poznańskiej (5 maj 2016)
Obchody Millenium Chrztu Polski w Poznaniu w 1966 roku (24 kwi 2016)
Jak Poznańczycy walczyli z germanizacją, część 2 (16 kwi 2016)
Jak Poznańczycy walczyli z germanizacją, część 1 (10 kwi 2016)
Socrealizm w Poznaniu (16 mar 2016)
Panowie z Górki (2 mar 2016)
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, czyli namiastka uniwersytetu (25 lut 2016)
Jordan - biskup polski czy poznański? (11 lut 2016)
Zjazd poznański 1530 roku (3 lut 2016)
Architektura międzywojennego Poznania (28 sty 2016)
10 nietuzinkowych poznaniaków (12 sty 2016)
Życie w Poznaniu w pierwszych miesiącach Wielkiej Wojny w świetle "Kuriera Poznańskiego" (15 gru 2015)
Święci patroni Poznania (9 gru 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1740, część 2 (24 lis 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1740, część 1 (17 lis 2015)
Cmentarz na Górczynie (4 lis 2015)
130 lat komunikacji telefonicznej w Poznaniu (21 paź 2015)
Włosi w dawnym Poznaniu (7 paź 2015)
"Ukochana żona", czyli historia księżnej Ryksy szwedzkiej, żony Przemysła II (12 sie 2015)
10 najpiękniejszych kamienic poznańskiej "belle epoque" (28 lip 2015)
Od Intendentury do Collegium Historicum (14 lip 2015)
"Naród Sobie", czyli narodziny i pierwsze lata Teatru Polskiego w Poznaniu (30 cze 2015)
Rymarze, krawcy i kuśnierze, czyli słów kilka o rzemieślnikach w średniowiecznym Poznaniu (24 cze 2015)
Kulturkampf (9 cze 2015)
Poznańscy muzułmanie (2 cze 2015)
Port rzeczny w Poznaniu (26 maj 2015)
10 osobliwości Poznania (13 maj 2015)
Szkoci w Poznaniu (5 maj 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1700, część 2 (27 kwi 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1700, część 1 (21 kwi 2015)
Poznańscy reformaci i ich śródecki kościół (24 mar 2015)
Generał Krzyżanowski, czyli jak wielkopolski szlachcic został amerykańskim bohaterem (10 mar 2015)
Ludzie niezwyczajni - o Dezyderym Chłapowskim i księdzu Piotrze Wawrzyniaku słów kilka (3 mar 2015)
10 najpiękniejszych miejsc w Poznaniu (17 lut 2015)
Marcin Kasprzak i Róża Luksemburg, czyli socjaliści w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (1 lut 2015)
Wybierzmy 10 najpiękniejszych miejsc w Poznaniu (26 sty 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1650, część 2 (18 sty 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1650, część 1 (11 sty 2015)
Poznańska parafia prawosławna (14 gru 2014)
10 najpiękniejszych i najcenniejszych poznańskich kościołów (30 lis 2014)
"De optimo senatore", czyli międzynarodowa kariera pewnego poznańskiego biskupa (16 lis 2014)
Od Wszystkich Świętych do Andrzejek, czyli listopad w wielkopolskiej tradycji ludowej (2 lis 2014)
Poznań 1146 - Krzyszków 1157 (26 paź 2014)
Historia Folwarku Edwardowo (12 paź 2014)
Targowisko, centrum polskości i miejsce zgromadzeń, czyli Stary Rynek w XIX wieku (9 paź 2014)
10 symboli Poznania (21 wrz 2014)
Ad maiorem Dei gloriam, czyli przybycie jezuitów do Poznania (14 wrz 2014)
Na pensji w Poznaniu dziewiętnastego stulecia (7 wrz 2014)
Dzieje Górczyna (31 sie 2014)
Przerwa wakacyjna (27 lip 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1580, część 2 (21 lip 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1580, część 1 (13 lip 2014)
10 najsłynniejszych poznanianek (29 cze 2014)
Katedra poznańska królewską nekropolią? (22 cze 2014)
Grecy w Poznaniu (15 cze 2014)
Konstancja z Potockich Raczyńska, czyli żywot kobiety niezwykłej (8 cze 2014)
Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (1 cze 2014)
Gniezno czy Poznań? Gdzie znajdowała się pierwsza stolica Polski? (25 maj 2014)
No to mamy już 3 lata! (21 maj 2014)
10 osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju Poznania (18 maj 2014)
Co kryje park na osiedlu Czecha? Pruskie umocnienia wśród ratajskich bloków! (11 maj 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1500, część 2 (4 maj 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1500, część 1 (27 kwi 2014)
Wesołych Świąt! (13 kwi 2014)
Beocja czy Sparta? Jak wykształcił się poznański etos (23 mar 2014)
Reformowany Kościół Katolicki w Polsce i jego poznańska siedziba (16 mar 2014)
Pomniki Wieszcza Adama w Poznaniu (2 mar 2014)
Dominikanie, karmelici, bernardyni, czyli zakony żebracze w średniowiecznym Poznaniu (16 lut 2014)
Od Śluzy Katedralnej do powstania ICHOT (9 lut 2014)
W domu i w kamienicy, czyli jak mieszkali poznaniacy w XIX stuleciu (2 lut 2014)
Od osady Stelmachy do placu Wiosny Ludów (26 sty 2014)
Wehikuł czasu, czyli jak się żyło w Poznaniu 600 lat temu, część 2 (19 sty 2014)
Wehikuł czasu, czyli jak się żyło w Poznaniu 600 lat temu, część 1 (12 sty 2014)
Dwa stare forty. Jedna historia, wspólna przyszłość? (5 sty 2014)
Chwała Zwycięzcom! (26 gru 2013)
Wesołych Świąt! (22 gru 2013)
Z Poznania do Hollywood, czyli historia Lilli Palmer (15 gru 2013)
Legenda o trzech skradzionych Hostiach - prawda, czy mit? (8 gru 2013)
Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (1 gru 2013)
Panorama renesansowego Poznania (17 lis 2013)
Miejsce kaźni Wielkopolan w okresie II wojny światowej - obóz koncentracyjny w Forcie VII w Poznaniu (8 lis 2013)
Kłopotliwy honorowy obywatel miasta Poznania (3 lis 2013)
Historia Jeżyc, część 2 (27 paź 2013)
Historia Jeżyc, część 1 (20 paź 2013)
Poznań kontra Kraków, czyli jezuickie starania o uniwersytet w Poznaniu w 1611 roku (13 paź 2013)
Doktor Marcin i inni, czyli początki poznańskiej pracy organicznej (29 wrz 2013)
Poznań w oparach czarnej magii (24 wrz 2013)
"W Poznaniu na wygnaniu", czyli poznańskie lata Kazimiery Iłłakowiczówny (15 wrz 2013)
Perły poznańskich podwórek, czyli ul. Ratajczaka 14 - historia zabudowy w podwórzu (8 wrz 2013)
Przerwa wakacyjna (21 lip 2013)
Burzliwe dzieje ratuszowego orła (14 lip 2013)
Podróż sentymentalna kolejką wąskotorową - kiedyś czasy świetności, a dziś pozostałości i wspomnienia (7 lip 2013)
Poznań pod wodą (30 cze 2013)
Wędrujące serce generała (23 cze 2013)
Pancerna Impreza. Fotorelacja z Dnia Otwartych Koszar w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (16 cze 2013)
Odrodzenie z upadku, czyli działalność Komisji Dobrego Porządku w Poznaniu (9 cze 2013)
Fort VIIa - militarna przeszłość, "biurowa" przyszłość (2 cze 2013)
Od Wszechnicy Piastowskiej do Uniwersytetu Poznańskiego (26 maj 2013)
Książę Przemysł I - ojciec Poznania (19 maj 2013)
Medycyna i higiena w Poznaniu XIX stulecia (12 maj 2013)
28. Dni Ułana 2013 - fotorelacja Agnieszki Wiśniewskiej. (7 maj 2013)
"Błazeńskie urządzenie", czyli historia poznańskich koziołków (28 kwi 2013)
Poznańska Gra Liczbowa "Koziołki" (21 kwi 2013)
Hipodrom Wola - tradycja i teraźniejszość (14 kwi 2013)
Halo, halo, tu Radio Poznań! (7 kwi 2013)
Wesołych Świąt (28 mar 2013)
Książka w renesansowym Poznaniu (24 mar 2013)
Świat, którego już nie ma - Bambrzy na poznańskich Ratajach (17 mar 2013)
"Wichrzyciele i warchoły", czyli Marzec'68 w Poznaniu (10 mar 2013)
Apel (3 mar 2013)
Pozostałości Poznańskiej Twierdzy Fortowej - Fort 1 (3 mar 2013)
Alianckie naloty na Poznań (24 lut 2013)
Budynki pokawaleryjskie w Poznaniu, czyli od koszar do osiedla (17 lut 2013)
Jego Królewska Mość Mikołaj Rychlik (10 lut 2013)
Poznań w latach Wielkiej Wojny (3 lut 2013)
Zachować w pamięci miniony czas, czyli o Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli (27 sty 2013)
Konkurs "Blog Roku 2012" (24 sty 2013)
"Piękna Polka", czyli historia królowej Elżbiety Ryksy (20 sty 2013)
Spotkanie z Igorem Janke (15 sty 2013)
Poznańskie stadiony, część 3 - Stadion przy ul. Bułgarskiej (13 sty 2013)
Dwieście lat temu urodził się Hipolit Cegielski! (6 sty 2013)
Wesołych Świąt !!! (19 gru 2012)
Rozrywki dzieci i młodzieży w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (9 gru 2012)
Powojenna odbudowa Starego Rynku (2 gru 2012)
Roman Wilhelmi - wybitny aktor z Poznania (25 lis 2012)
Ponowny pochówek junikowskich kosynierów (21 lis 2012)
Antiqua civitas posnaniensis, czyli dzieje Śródki (18 lis 2012)
Poznań w listopadzie 1918 roku (11 lis 2012)
Poznańska moda w czasach Oświecenia (5 lis 2012)
Odsłonięcie pomnika Romana Wilhelmiego w Poznaniu - fotorelacja (5 lis 2012)
Mały komunikat (5 lis 2012)
Poznańskie stadiony, część 2 - Stadion im. Edmunda Szyca (5 lis 2012)
Legenda polskiej archeologii (21 paź 2012)
Jak budowano Winogrady (14 paź 2012)
Poznaniaków droga ku nowoczesności (8 paź 2012)
Złodziejki, prostytutki, cudzołożnice, czyli kobieca przestępczość w dawnym Poznaniu (30 wrz 2012)
Od mostu Łacina do mostu św. Rocha (23 wrz 2012)
Jak króla Henryka w Poznaniu witano (16 wrz 2012)
Poznańskie stadiony, część 1 - Stadion Lecha na Dębcu (9 wrz 2012)
Budowniczy, uczony, biskup i polityk, czyli opowieść o Janie Lubrańskim (2 wrz 2012)
Pomniki dziewiętnastowiecznego Poznania (26 sie 2012)
Poznańscy ułani (15 sie 2012)
Na scenach kabaretów międzywojennego Poznania (12 sie 2012)
Próby emancypacji poznańskich Żydów w pierwszej połowie XIX wieku (8 sie 2012)
Dzieje "Poznańskiej Wenecji" (5 sie 2012)
Czas na urlop! (17 lip 2012)
Poznański debiut Władysława Hańczy (15 lip 2012)
Najcenniejsza relikwia poznańskiej katedry (11 lip 2012)
Łacińskie inskrypcje na poznańskim Ratuszu, część 2 (8 lip 2012)
Łacińskie inskrypcje na poznańskim Ratuszu, część 1 (4 lip 2012)
Poznański romantyk - Ryszard Wincenty Berwiński (28 cze 2012)
Na pomoc Prezydentowi i Rządowi! Poznań wobec przewrotu majowego 1926 roku (24 cze 2012)
Roman May i jego przemysłowe imperium (20 cze 2012)
Poznańskie organy Ladegasta (17 cze 2012)
Książka w średniowiecznym Poznaniu (10 cze 2012)
Wielkopolskie struktury przedwojennego wywiadu i kontrwywiadu, czyli "Dwójka" w Poznaniu i Bydgoszczy, część 2 (6 cze 2012)
Wielkopolskie struktury przedwojennego wywiadu i kontrwywiadu, czyli "Dwójka" w Poznaniu i Bydgoszczy, część 1 (3 cze 2012)
"Echt Poznanioki" kontra "Galicjoki", czyli konflikt swój-obcy w międzywojennym Poznaniu (30 maj 2012)
Królewska Niemiecka Akademia (27 maj 2012)
No to stuknął nam roczek! (20 maj 2012)
Pierwszy polski podręcznik savoir-vivre (16 maj 2012)
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 2 (13 maj 2012)
Dzieje poznańskiej masonerii, część 2 (9 maj 2012)
Dzieje poznańskiej masonerii, część 1 (6 maj 2012)
Poznań a Konstytucja 3 Maja (3 maj 2012)
Rowerem przez Afrykę (29 kwi 2012)
Rycerze św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu (25 kwi 2012)
Czy w Poznaniu strzelano do cara? (15 kwi 2012)
Początki poznańskiej kinematografii (11 kwi 2012)
Palmy, zajączek i dyngus, czyli wielkopolskie tradycje wielkanocne, część 2 (1 kwi 2012)
Palmy, zajączek i dyngus, czyli wielkopolskie tradycje wielkanocne, część 1 (28 mar 2012)
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 1 (25 mar 2012)
Ostatnia publiczna egzekucja w Polsce (21 mar 2012)
Poznańskie duchy i zjawy (18 mar 2012)
Szermierz poznańskiej kontrreformacji (14 mar 2012)
Moda renesansowego Poznania (11 mar 2012)
Związki Józefa Ignacego Kraszewskiego z Poznaniem (7 mar 2012)
Edukacja regionalna - czy jest obecna w szkole? (4 mar 2012)
O profesji kata w dawnym Poznaniu (29 lut 2012)
Ferdinand Foch w Poznaniu (26 lut 2012)
Najstarsza poznańska nekropolia (22 lut 2012)
O poznańskich łaźniach (19 lut 2012)
Ustrój renesansowego Poznania (15 lut 2012)
Tragiczna historia Ludgardy (12 lut 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, częśc 3 (8 lut 2012)
Perły Starego Rynku, część 4 (5 lut 2012)
Matka, żona i nauczycielka, czyli pozycja kobiet w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (1 lut 2012)
Ze wspomnień poznańskiego architekta (29 sty 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, częśc 2 (25 sty 2012)
Między lojalnością a kontestacją. Mniejszość niemiecka w międzywojennym Poznaniu (22 sty 2012)
Poznań w Prusach Południowych 1793 - 1806 (17 sty 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, część 1 (15 sty 2012)
Krynoliny, gorsety, surduty i cylindry. Kilka słów o modzie dziewiętnastowiecznego Poznania, część 2 (12 sty 2012)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (10 sty 2012)
Kawiarnia, teatr i karty, czyli kilka słów o rozrywkach osiemnastowiecznego Poznania (8 sty 2012)
Z Rogalina przez Francję i Holandię, do Brazylii (5 sty 2012)
Bale w hotelu Bazar (3 sty 2012)
Świąteczny komunikat (20 gru 2011)
Gwiazdor, makiełki i Herody, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe, część 2 (18 gru 2011)
Gwiazdor, makiełki i Herody, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe, część 1 (15 gru 2011)
Perły Starego Rynku, część 3 (13 gru 2011)
Krynoliny, gorsety, surduty i cylindry. Kilka słów o modzie dziewiętnastowiecznego Poznania (11 gru 2011)
Prezydent "Rzeczpospolitej Polskiej Poznańskiej" (5 gru 2011)
Perły Starego Rynku, część 2 (4 gru 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 7 (1 gru 2011)
Most znany i nieznany (29 lis 2011)
Romantycy i spiskowcy, czyli próba wywołania powstania w 1846 roku w Poznaniu (27 lis 2011)
Mentalność mieszkańców dawnego Poznania (24 lis 2011)
Perły Starego Rynku, część 1 (22 lis 2011)
Elegantki i modnisie dwudziestolecia międzywojennego (20 lis 2011)
Prezydent-legenda, czyli opowieść o Cyrylu Ratajskim (17 lis 2011)
Skóry, wosk, śledzie i wino, czyli handel nowożytnego Poznania, część 2 (15 lis 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 6 (13 lis 2011)
Patron najsłynniejszej ulicy w Poznaniu (10 lis 2011)
Miłość i polityka (8 lis 2011)
Skóry, wosk, śledzie i wino, czyli handel nowożytnego Poznania, część 1 (6 lis 2011)
Jak budowano Rataje (3 lis 2011)
Cmentarze na poznańskiej Cytadeli (1 lis 2011)
Muzyka w dawnym Poznaniu (30 paź 2011)
Polacy i Niemcy w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (27 paź 2011)
Dyplomata - arcybiskup - więzień - kardynał (25 paź 2011)
To już niemal sto lat, czyli historia Warty Poznań (23 paź 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów osiemnastowiecznego Poznania (20 paź 2011)
Tramwaje konne w Poznaniu (18 paź 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 6 (16 paź 2011)
Religijność w barokowym Poznaniu (13 paź 2011)
Twórca poznańskiego ratusza (11 paź 2011)
Dzieje poznańskiej sceny operetkowej (9 paź 2011)
Poznańskie wiosła (6 paź 2011)
Rozrywki mieszkańców renesansowego Poznania (4 paź 2011)
Administracja niemiecka w okupowanym Poznaniu 1939-45 (2 paź 2011)
Doktor Marcin (29 wrz 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 5 (27 wrz 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 5 (25 wrz 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów siedemnastowiecznego Poznania (22 wrz 2011)
Historia "Kolejorza", część 2 (20 wrz 2011)
Od miasta-twierdzy do nowoczesnej metropolii. Rozwój Poznania w 1 poł. XX wieku. (18 wrz 2011)
Ludność żydowska w średniowiecznym i nowożytnym Poznaniu (15 wrz 2011)
Filolog i fabrykant. Opowieść o Hipolicie Cegielskim (13 wrz 2011)
Historia "Kolejorza", część 1 (11 wrz 2011)
Pomnik Armii "Poznań" (9 wrz 2011)
Międzynarodowe Targi Poznańskie w okresie międzywojennym, część 2 (6 wrz 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 4 (4 wrz 2011)
Wrzesień 1939 roku w Poznaniu (2 wrz 2011)
Międzynarodowe Targi Poznańskie w okresie międzywojennym, część 1 (31 sie 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 4 (29 sie 2011)
Most Królowej Jadwigi (27 sie 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów szesnastowiecznego Poznania (25 sie 2011)
Poznańska Georges Sand (23 sie 2011)
Bułgarzy w Poznaniu (21 sie 2011)
Kolegium Jezuickie w Poznaniu (19 sie 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 3 (17 sie 2011)
Występy Heleny Modrzejewskiej na scenach poznańskich teatrów (15 sie 2011)
Komunikat (30 lip 2011)
Przybycie Bambrów do Poznania (28 lip 2011)
Edward hr. Raczyński (1786 - 1845) (26 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 3. Czas pracy i odpoczynku. (25 lip 2011)
Edukacja dziewcząt w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (24 lip 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów średniowiecznego Poznania (22 lip 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 2 (22 lip 2011)
Szwedzi w Poznaniu, część 2 (21 lip 2011)
Mikołaj Skrzetuski (ok. 1610 - 1673) (19 lip 2011)
Szwedzi w Poznaniu, część 1 (18 lip 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 1 (17 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 3 (16 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 2 (15 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 1 (14 lip 2011)
Inteligencja polska w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (13 lip 2011)
Biskup Andrzej Bniński (1396 - 1479) (12 lip 2011)
Perypetie z pomnikiem Bamberki (11 lip 2011)
Reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, część 2 (10 lip 2011)
Reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, część 1 (9 lip 2011)
Biblioteka Raczyńskich (8 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 2 (7 lip 2011)
Antoni Pfitzner i jego firma (5 lip 2011)
Krótka historia Łazarza (4 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 1 (3 lip 2011)
Przyjęcia u prezydenta Ratajskiego (2 lip 2011)
Emilia Sczaniecka (1804 - 1896) (1 lip 2011)
Zajezdnia tramwajowa przy ulicy Gajowej (30 cze 2011)
Panorama średniowiecznego Poznania, część 2 (29 cze 2011)
Pomnik Poznańskiego Czerwca'56 (28 cze 2011)
Poznański Czerwiec 1956 (27 cze 2011)
Przemysł piwowarski w Poznaniu w XIX i na początku XX wieku (26 cze 2011)
Panorama średniowiecznego Poznania, część 1 (25 cze 2011)
Pomnik Bismarcka w Poznaniu (24 cze 2011)
Akademia Lubrańskiego (23 cze 2011)
Kościół św. Wojciecha (22 cze 2011)
Antoni Radziwiłł 1775 - 1833 (21 cze 2011)
Ustrój średniowiecznego Poznania (20 cze 2011)
Fortyfikacje Twierdzy Poznań - bariera w rozwoju miasta w XIX wieku (19 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 5 (18 cze 2011)
Pałac Górków (16 cze 2011)
Józef Struś 1510 - 1568 (15 cze 2011)
Brytyjski nalot na Poznań (14 cze 2011)
Krótka historia Wildy (13 cze 2011)
Zamtuzy i gamratki, czyli płatna miłość w Poznaniu, część 2 (12 cze 2011)
Więzienia w Poznaniu (10 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 4 (9 cze 2011)
Pożary i powodzie w renesansowym Poznaniu (8 cze 2011)
Perła poznańskiego baroku (7 cze 2011)
Twórca praskiego golema był Poznaniakiem (6 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 3 (5 cze 2011)
Zamtuzy i gamratki, czyli płatna miłość w Poznaniu, część 1 (4 cze 2011)
Pręgierz (3 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 2 (2 cze 2011)
Paweł Edmund Strzelecki 1797 - 1873 (1 cze 2011)
Zamek Wilhelma II (31 maj 2011)
Poznańskie czarownice i ich obrońcy (30 maj 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 1 (29 maj 2011)
Poznaniak wśrod pionierów pediatrii (27 maj 2011)
Poznaniak współtwórcą wielkich odkryć geograficznych (26 maj 2011)
Sytuacja kobiet w renesansowym Poznaniu (25 maj 2011)
Zamek Przemysła (24 maj 2011)
Dopisek (23 maj 2011)
Napoleon w Poznaniu (23 maj 2011)
Herb miasta Poznania (22 maj 2011)
Skąd się wzięła nazwa "Poznań"? (21 maj 2011)
Witam wszystkich i zapraszam do lektury. (20 maj 2011)
Zdjęcie: Marek Barankiewicz