blog background
 
opowiadania-marty: Jak pisać opowiadania | Strona Marty o nauce pisania opowiadań
opowiadanie, pisarstwo, nauka, edukacja, sztuka, książki
metka_epoznan
Jak zacząć pisać opowiadania
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 12
Witam serdecznie :) Doskonale wiem, jak dużo wysiłku potrzeba, aby wyjść do ludzi ze swoją twórczością. Wiem, jak wiele osób pragnie wyrażać się w pisaniu - jednak z uwagi na różne czynniki porzuca ten pomysł. W tym artykule przeczytasz, jak napisać dobre opowiadanie i zacząć zrealizować się twórczo.

Dlaczego ludzie chcą pisać opowiadania

Ostatnio słuchałam radiowego wywiadu z Katarzyną Bondą. Wywiad dotyczył jej twórczości. Powiedziała, że pisanie powieści jest jedną z najprzyjemniejszych aktywności w jej życiu. Możliwość porzucenia realnego świata i skupienie się na historii, którą tworzy, pozwala jej chociaż na chwilę oderwać się od codziennych problemów. Dzięki pisaniu może przez moment żyć dokładnie tak, jak sobie wymarzyła. Myślę, że ze mną jest podobnie.

Pisanie to dla wielu ludzi odskocznia od rzeczywistości. Często nudnej, szarej i byle jakiej. Bohaterowie naszych historii mogą wyrażać nasze najbardziej skryte pragnienia. Nasze życie pełne jest kompromisów, porażek i porzuconych marzeń. Pisanie pozwala o tym zapomnieć. Z resztą większość twórców nawet nie stara się tego ukrywać. Zwróćcie uwagę na powieści Stephena Kinga. Niemal w każdej z nich pojawia się postać pisarza, który przeżywa niesamowite przygody.

Oprócz "ucieczki" w świat marzeń ważna jest również potrzeba bycia "usłyszanym". Pisaniem często zajmują się osoby bardzo wrażliwe. Z różnych przyczyn takie osoby raczej nie są popularnymi ekstrawertykami, których docenia dzisiejszy świat. Pomimo pozornego spokoju w ich wnętrzu kotłują się emocje. Przelanie tych emocji na papier to często jedyna możliwość ich manifestacji.

Nie można też zapominać o najważniejszym - twórcy się po prostu rodzą. Jeżeli zostałeś obdarzony kreatywnym umysłem - bez tworzenia po prostu uschniesz.

Jak napisać opowiadanie

Pisanie opowiadań cieszy się ogromną popularnością. Wydaje mi się, że przede wszystkim przez to, że jest to dość krótka forma. Wielu początkujących pisarzy mierzy siły na zamiary - wiedzą, że stworzenie pełnoprawnej powieści jest związane z setkami (jeżeli nie tysiącami) godzin pracy. Opowiadanie to nieco łatwiejszy poziom. Z resztą nigdy nie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądać dzieło naszej pracy. Przypominam, że popularna seria o Wiedźminie również zaczynała jako "proste opowiadanie".

Jak pisać opowiadania? Trzeba po prostu zacząć. Najgorsze jest "rozmienianie się na drobne". Wielokrotne podchodzenie do pierwszego zdania, nieustanne zmiany w fabule i reakcjach bohaterów. Opowiadania trzeba przede wszystkim kończyć. Wiadomo - nie każde Twoje dzieło będzie świetne. Jednak kończenie zapewni Ci możliwość oceny swoich postępów. Jestem przekonana, że każdy Twój kolejny utwór będzie coraz lepszy.

Kolejną ważną rzeczą jest nabycie podstawowego warsztatu pisarskiego. Opowiadanie to bardzo luźna forma, jednak posiada pewne zasady, których należy przestrzegać. Większość początkujących pisarzy posiada tę wadę, że tworzy przede wszystkim dla siebie. Piszą coś, co sami chcieliby przeczytać. Jeżeli chcesz, aby Twoja twórczość osiągnęła sukces - musisz skupić się na czytelniku. Spróbować wzbudzić jego emocje. Ten problem został ciekawie opisany w artykule jak napisać opowiadanie na blogu zarabiajnapisaniu.com.

Gdzie publikować opowiadania

Sporo osób zajmuje się tzw. "pisaniem do szuflady" - jednak to nie najlepsze wyjście. Szybko zrozumiesz, że tworzenie dzieł, których nikt nie przeczyta wzbudza frustrację.

Każdy z nas tworzy po to, aby ktoś inny mógł korzystać z naszego dzieła. Na szczęście żyjesz w czasach, w których publikacja jest banalnie prosta. Możesz założyć swojego bloga, stronę internetową lub korzystać z serwisów społecznościowych. I to kompletnie za darmo.

Możesz również sprawdzić różne fora dyskusyjne, zrzeszające pisarzy. Dzięki temu dostaniesz szybką odpowiedź zwrotną, co jest dobre w Twoim stylu, a nad czym musisz jeszcze popracować. Dużo pisarskich porad i przemyśleń znajdziesz również u mnie - dlatego serdecznie zapraszam do czytania kolejnych wpisów. Pozdrawiam i do zobaczenia :)


WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
avatar
OPOWIADANIA-MARTY
opowiadania-marty.epoznan.pl
RSSsend_message
Witam wszystkich
Od zawsze chciałam być pisarką. Na moim blogu zbieram najważniejsze informacje o tym, jak pisać dobre opowiadania. Zapraszam serdecznie do czytania moich artykułów.
ARCHIWUM WPISÓW
Jak zacząć pisać opowiadania (5 lis 2019)
Zdjęcie: Natalia Cofta