blog background
 
Psotnica: Na Bank
finanse, banki
metka_epoznan
Czy Inbank przejmie lokaty z BGŻ?
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 51

Nie tak dawno nasz rodzimy BGŻ został połączony z francuskim bankiem BNP Paribas i z tej fuzji powstał BGŻ BNp Paribas, ale bardziej chyba można tu mówić o przejęciu niż połączeniu - Paribas sukcesywnie pozbywa się marki dawnego BGŻ, który w końcu przetrwał tyle lat, a teraz praktycznie znika. Znikł już człon z nazwy banku, a po starym dobrym BGŻ pozostała już chyba tylko internetowa platforma BGŻOptima, w której i tak już obecnie nie ma żadnych sensownych lokat, a trzymanie tam pieniędzy mija się z celem.  


W międzyczasie na polskim rynku zagościł nowy bank z Estonii - InBank, czy też In Bank. Nie działa on w naszym kraju jako podmiot polski, nie jest objęty gwarancją polskiego BFG, ale jego odpowiednika z Estonii. W końcu wszyscy jesteśmy w Unii Europejskiej. Inbank nie podlega też KNF i polskiemu nadzorowi finansowemu. Czy to zmniejsza wiarygodność banku w oczach Polaków? Chyba nie, bo nie ma alternatyw.  


Do tej pory dobre lokaty można jeszcze było znaleźć w kilku polskich bankach jak BGŻOptima, Idea Bank, Getin, BOŚ - ale Optima ma zniknąć z rynku, albo zostanie zastąpiona czymś innym, a reszta jest na skraju bankructwa - szczególnie Idea i Getin borykają się z poważnymi problemami. Stąd też pojawiło się okienko i szansa dla InBanku na przejęcie części kapitału od osób, które wycofują go wymienionych powyżej banków.Lokaty bankowe to produkty, które jeszcze kilkanaście lat temu cieszyły się ogromną popularnością. Wysoka inflacja, która w tych latach istniała, powodowała iż oprocentowanie lokat było bardzo korzystne. Na korzyść lokat działało również coś innego – nie było dla nich wielu alternatyw. Dziś ten, kto chce zarabiać na oszczędnościach, ma o wiele większy problem, bo stopy procentowe są ekstremalnie niskie, a inflacja rośnie z kwartału na kwartał.


Posiadając pieniądze, których chwilowo nie mamy jak zagospodarować, nie można przechowywać w przysłowiowej „skarpecie”. Nie przynoszą one w tym momencie nawet nie zysku, ale są wręcz pożerane przez inflację. Ich realna wartość spada, warto więc zrobić coś, by było inaczej. Każdy, kto chce pomnożyć swoje oszczędności, może zdecydować się na wiele różnych produktów bankowych, które to umożliwiają, zainwestować w fundusze inwestycyjne, akcje, obligacje, rachunki oszczędnościowe. Wybór jest wielki. Jak przy nim wygląda opłacalność lokat? Z pozoru bardzo mizernie.Jednak to jedyna bezpieczna forma gromadzenia oszczędności.


Do tej pory mieliśmy na rynku atrakcyjne lokaty dla nowych klientów, jak na przykład lokata bezkarna w BGŻOptima, która została już wycofana. BGŻ Optima jako wirtualny oddział banku BGŻ BNP Paribas posiadał ofertę nastawioną na oszczędzanie. Lokatę bezkarną można było otworzyć w BGŻOptima zakładając konto oszczędnościowe. Podobne lokaty można spotkać również w Nest Banku, ale tam już otwieramy konto osobiste. Inne lokaty bez konta spotkamy za to w Idea Banku i Getinie, przy czym, jak już wspomniałam wcześniej,  kolei te banki borykają się z problemami finansowymi na takim poziomie, że KNF zaczął już mocno ingerować w funkcjonowanie Idea Banku, który nie spełnia wymogów kapitałowych.


W innych polskich bankach oprocentowanie lokat jest mizerne. Jedynie lokaty wymagające jakiegoś aktywnego korzystania z konta - typu płatności kartą, wpływy itp. mają jeszcze oprocentowanie powyżej inflacji, ale są to oferty krótkoterminowe i ograniczone kwotowo. Dlatego też rozważam założenie lokaty w In Bank. Ten bank robi się coraz popularniejszy Myślę, że wiele osób teraz przeniesie oszczędności na lokaty terminowe  w InBanku. Niektórzy eksperci finansowi piszą, że najlepszą klasyczną lokatą terminową obecnie jest lokata In Bank. Opinie o Inbank też są raczej dobre w kwestii lokat. Działalność kredytowa tego banku jest dla mnie osobiście bez znaczenia. Problemem natomiast jest to, że lokatę w InBanku trzeba założyć na 2-3 lata, żeby dostać dobry procent, ale cóż chyba niedługo nie będę miała wyboru, jak zniknie z rynku Idea, Getin i BGŻ. Sam Paribas daje bardzo słabe oprocentowanie lokat.


Inne źródła:

[1] Recenzja lokaty InBank - https://www.eit-centrum.waw.pl/lokaty-inbank-opinie-bezpieczne/ - opinie o Inbank.


https://www.knf.gov.pl/


WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: Piotr "Tiggy" Pasała