blog background
 
WoalZ: Wnętrze z pomysłem
design, projekty wnętrz, wyposażenie wnętrz
metka_epoznan
Jak wybrać dywan?
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 30
Zastanawiasz się, jak wybrać dywan? Czy to we własnym domu, w biurze, czy też w większym projekcie, istnieją pewne szczegóły, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. Jak mawia porzekadło "Diabeł tkwi w szczegółach". Polecamy ten artykuł, w którym zebraliśmy wskazówki, dotyczące detali, na które należy zwrócić uwagę podczas pracy z dywanami.

Kształt i wielkość pomieszczenia

Duże powierzchnie biurowe, wąskie korytarze i pokoje o wielu kątach: Jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich, jeśli chodzi o wybór wykładziny, dlatego przed położeniem wykładziny należy dokładnie przemyśleć kształt i wielkość pomieszczenia. Dywan przyścienny lub "broadloom" pasuje do dużych przestrzeni, w których należy połączyć pomieszczenie. Pracując z nadrukami lub wzorami, możesz stworzyć unikalny efekt wizualny w otwartej przestrzeni, który sprawi, że będzie ona wyglądać wyjątkowo i wydobędzie Twoją tożsamość. Czasami jednak, zamiast wiązać pokój razem, chcesz podzielić go na mniejsze przestrzenie, takie jak "wyspy". Tak jest w przypadku pomieszczeń wielofunkcyjnych, takich jak hole hotelowe i sale szkolne, w których chcesz, aby ludzie gromadzili się w grupach. W przypadku pracy w wąskich przestrzeniach, takich jak przedpokój lub mieszkanie z wieloma różnymi pokojami i dziwnie ukształtowanymi narożnikami, lepszym rozwiązaniem mogą być dywany salonowe. Są one łatwe w montażu w każdym pomieszczeniu i dają możliwość pracy z kolorami i wzorami bez konieczności przeciągania gigantycznego rozszerzenia do malutkiego mieszkania.

Gromadzenie dużych grup ludzi, dzieci i ludzi z tendencją do głośnego mówienia nie jest przyjemnym doświadczeniem, jeśli przestrzeń odbija się szerokim echem. Dywany mogą pochłaniać dźwięki i dlatego często mają pozytywny wpływ na akustykę pomieszczenia. Niektóre są lepsze od innych, ale wydaje się, że jest to reguła podstawowa: Im więcej włókien i niedoskonałości w dywanie, tym lepiej jest w zatrzymywaniu dźwięków. Jeśli więc trzeba skutecznie sprowadzić odgłosy w pomieszczeniu, należy wybrać grubą wełnę, która ma dokładnie te same właściwości. Niektórzy stolarze wytwarzają również specjalne podłoża pod dywany, które są lepsze w wychwytywaniu odgłosów niż zwykłe dywany.

Wysoki ruch i zużycie podłogi

Duże grupy ludzi nie tylko wpływają na poziom hałasu w pomieszczeniu, ale mogą również wpływać na rodzaj kupowanego dywanu pod względem zużycia na podłodze. Istnieje duża różnica między instalacją wykładziny w holu dobrze odwiedzanego muzeum a instalacją w biurze narożnym, które ma tylko kilku odwiedzających dziennie. Istnieją różne rodzaje dywanów, dostosowane do różnych poziomów zużycia podłogi. Sposobem na zmierzenie, jaki rodzaj wykładziny należy zainstalować, jest policzenie liczby osób, które chodzą po przestrzeni w ciągu dnia. Jedna jednostka oznacza pieszego, który chodzi po segmencie dywanu. Skala wynosi od 100 jednostek dziennie, co jest liczone jako lekki ruch, aż do 10.000 jednostek dziennie, co stanowi bardzo duży ruch. Krzesło na kółkach toczących się po podłodze również liczy się jako jednostka. Tak więc albo trzeba siedzieć bardzo cicho na krześle biurowym, albo należy zastanowić się nad poszukiwaniem wykładziny posiadającej certyfikat, taki jak EN 985 (specjalny certyfikat do użytku biurowego).

Pył i cząsteczki wirujące wokół mogą powodować podrażnienia zarówno dla zdrowia, jak i dla czyszczenia, a emisja oparów z budynków jest szczególnym winowajcą, ale dywany są dobre w wychwytywaniu cząsteczek. Dlatego też, jeśli szczególnie dzieci lub osoby podatne na alergeny będą spędzać dużo czasu w pomieszczeniu, warto poszukać dywanu, który dobrze nadaje się do wychwytywania tych cząsteczek. Przy wyborze wykładziny należy zwrócić uwagę na certyfikaty jakości w pomieszczeniach oraz certyfikat Cradle, aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. Oczywiście nadal musisz odkurzać, czyścić i regularnie konserwować wykładzinę, aby utrzymać zdrowy klimat w pomieszczeniach.

Ergonomia

Jeśli jesteś typem osoby, która lubi coś miękkiego pod stopami lub ma problemy z plecami lub kolanami, możesz poszukać dywanu, w którym ergonomia jest uwzględniana w materiale. Im grubsza wykładzina, tym lepiej wchłania stopy, tworzy miękką powierzchnię i oszczędza niepotrzebne zużycie ciała. Zimne stopy mogą być również rektyfikowane przez dobry dywan. Jeśli więc chcesz pozbyć się zużytych kapci, poszukaj wykładziny, która dobrze izoluje i utrzymuje ciepło stóp.

Zrównoważony wybór

Producenci dywanów pracują nad tym, aby ich dywany były bardziej zrównoważone. Jeśli szukasz zrównoważonego rozwiązania, istnieją dwa parametry: Materiały i metody produkcji. Firma produkująca wykładziny dywanowe może stosować surowce, które nie pozostawiają dużego śladu węglowego ani nie wykorzystują materiałów pochodzących z recyklingu. Równie ważne jest jednak, aby firma stosowała zrównoważony proces pracy z materiałami. Trudno jest prowadzić badania samodzielnie, ale można szukać certyfikatów, takich jak ISO 14001, które firma może zarobić, jeśli zarówno produkty, jak i materiały spełniają określone wymagania środowiskowe.

Instalacja

Po dokonaniu wszystkich właściwych wyborów dotyczących wyboru wykładziny, nadszedł czas na montaż. Najtrudniejszą do ułożenia wykładziną jest, nie ma w tym nic dziwnego, "od ściany do ściany". Występuje w dużych, ciężkich rolkach, które wymagają zarówno dużej siły roboczej, jak i miejsca, aby przejść przez otwory drzwiowe. Kiedy znajduje się w odpowiednim pomieszczeniu, rozwijamy wykładzinę, aby sprawdzić, czy nie ma niezgodności, szczególnie w przypadku, gdy dwie wykładziny są łączone. Dywan musi być umieszczony i pozostać w prawidłowej pozycji przez 24 godziny przed montażem, tak aby miał czas na nadanie właściwego kształtu. Jeśli przestrzeń ma kształt, który utrudnia montaż wykładziny lub wybrałeś opcję wykonania na zamówienie, najlepiej jest albo skorzystać z usług profesjonalnego kupca wykładziny, albo uzyskać wskazówki, co najmniej jak prawidłowo ją zamontować.

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: jovanka