blog background
 
tomwoj: toplist
toplista, blogi, strony, auta sportowe, samochody sportowe
metka_epoznan
Tor Poznań-krótka historia sportów motocyklowych i samochodowych w Poznaniu
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 30
Historia powstania tego obiektu i toru kartingowego w granicach Poznania, wiąże się z zapałem do realizacji pomysłu przez kilka osób , w tym syna ówczesnego premiera KW PZPR i akceptacji tego pomysłu przez I sekretarza KW PZPR. 




Do teraz mieszkańcy pobliskiego Przeźmierowa narzekają na hałas[szczególnie ci, którzy mieszkają bardzo blisko toru]. w Dodatku koniec pasa Ławicy, nie nastraja pozytywnym odbiorem. Jednak zaglądając do Wikipedii można, wyczytać, że mieszkańcy może i wpadli z deszczu pod rynnę. Ale ze wszystkich rozwiązań lepszy TOR Poznań niż poligon wojskowy.

Tak się składa, że przez 8 lat mieszkałem w Przeźmierowie w okolicy ulicy Rynkowej - tam hałas jest znośny - zarówno od strony samolotów jak i od strony toru. Owszem zdarzają się dni, że hałas niesie dalej i bardziej intensywnie niż zwykle. Ale idzie się do tego przyzwyczaić[mowa o dość dalekiej odległości od toru i lotniska]

Obecnie przyszło mi mieszkać w okolicy Biedruska, gdzie znajduje się spory poligon, niektórzy mieszkańcy Poznania są w stanie sobie wyobrazić huk niosący po nocy - gdy zaczynają się nocne strzelania. Wiem, że dociera on do dość odległych okolic Grunwaldu[sic!!] nawet. Nie da się jednoznacznie przyzwyczaić do tego hałasu.

Dlatego uważam, że obecni mieszkańcy Przeźmierowa mieli wiele szczęścia, gdy tereny oddane pod TOR Poznań należały do wojska i był tam zlokalizowany poligon.

Nie będę gloryfikował w żaden sposób założycieli i pomysłodawców tego przedsięwzięcia, szczególnie że czasy były niepewne. Ale trzeba wspomnieć, że zamiast zakładów Volkswagena na stacji Poznań Antoninek znajdowała się wtedy Fabryka Samochodów Rolniczych "Polmo" produkująca Tarpany[osobiście pamiętam jak sama fabryka miała zostać przejęta przez VW, a przed nią można było zobaczyć wtedy nowiutkie Honkery!!!]. Ale to było jeszcze na długo przed przejęciem. Fabryka potrzebowała toru testowego. A że dyrektor fabryki był również prezesem Automobilklubu Wielkopolskiego, potrzebował wsparcia zaledwie kilku osób by wszystko ruszyło do przodu.

Tor niestety nie spełnia wymogów toru F1 mimo, że posiada homologacje FIA - czyli, bardzo restrykcyjna lista wymagań jakie są stawiane kierowcom - z tego co się zorientowałem bardziej chodzi o Tor Kartingowy zlokalizowany przy Torze Poznań.

za sportowefakty.wp.pl Kubica o Torze Poznań

"Kubica pytany, czy widzi szansę by kiedyś w przyszłości Formuła 1 organizowana była w Polsce, odparł krótko: To bardzo długa i kręta droga. Może kiedyś w przyszłości odbędzie się wyścig w Polsce, ale ja raczej tego nie doczekam, bo nie zamierzam ścigać się do czterdziestki.

Póki co, Kubica zaprezentował się w oryginalnym bolidzie F1 na Torze Poznań, wzbudzając entuzjazm ogromnej rzeszy kibiców. Jego zdaniem poznańskiemu obiektowi, który jako jedyny w Polsce posiada homologacje FIA, daleko do torów z Formuły.

- Absolutnie nie można go porównywać, bo po prostu się nie da. Ale dobrze, że taki tor jest w Polsce, bo bez niego sport samochodowy mógłby już nie istnieć. Trzeba pamiętać, że wyścigami zajmują się prawdziwy pasjonaci, którzy to robią z miłości, a nie z musu czy dla pieniędzy - podsumował Kubica."


Na torze jeździli m.in. Robert KubicaMichael SchumacherLewis HamiltonJackie Stewart Marc Gené.


Rekordy toru

Tor samochodowy

Samochody:

Samochody turystyczne:

Motocykle:

Tor kartingowy


WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: jovanka