blog background
 
BartoszStefanski: Nieruchomości
Nieruchomości Rynek Pierwotny
metka_epoznan
Gdzie w Poznaniu warto inwestować w nowe lokale na wynajem?
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 22

Studenci i ludzie młodzi poszukujący pierwszej pracy to wciąż docelowy klient dla osób inwestujących w mieszkania na wynajem. Jakich mieszkań szukają najemcy w Poznaniu? Które dzielnice są najbardziej popularne i co warto wiedzieć przez zakupem nowego mieszkania na wynajem?

Najpopularniejszym formatem mieszkań na wynajem poszukiwanym przez ludzi młodych są kawalerki i mieszkania dwupokojowe. To wniosek z analizy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, zrzeszającej pośredników w obrocie nieruchomościami. Federacja oceniła potrzeby mieszkaniowe studentów-najemców. Poznańscy studenci najczęściej poszukują mieszkań na Grunwaldzie, Ratajach i Jeżycach, blisko uczelni i z dobrym dostępem do komunikacji publicznej. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się lokale na Dębcu, Nowym Mieście i Górnej Wildzie, a także położone na obrzeżach miasta: na Starołęce, Strzeszynie i Sołaczu.

Wyposażenie to już standard

Oczekiwania studentów rosną – w porównaniu z wymaganiami rynku sprzed kilku czy kilkunastu lat – obecnie liczą się nie tylko niskie koszty utrzymania mieszkania, ale również jego standard. Dotyczy to nie tylko samego lokalu, ale również części wspólnych budynku i jego otoczenia. Studenci przywiązują coraz większą wagę do jakości – na rynku najmu poszukują nie pokoi, zbliżonych standardem do lokum w akademiku, a mieszkań łazienką i kuchnią na wyłączność.

- Obowiązkowe są dziś podstawowe sprzęty AGD: pralka, lodówka, a także dostęp do internetu – czytamy w komunikacie PFRN. - Mieszkanie powinno być też umeblowane. Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się pojedyncze pokoje, zapytania o takie oferty są niezwykle rzadkie. Za wynajem kawalerki w Poznaniu trzeba zapłacić od 800 do 1900 zł, a za mieszkanie dwupokojowe od 1200 do 2700 zł. Wynajęcie lokalu trzypokojowego to koszt 1300 - 4500 zł, a czteropokojowego – od 1600 zł wzwyż.  W dalszym ciągu największym powodzeniem cieszą się mieszkania o metrażu do 50 m2. Ale jeśli zakup nowego mieszkania ma charakter wyłącznie inwestycyjny, nie należy nastawiać się jedynie na wynajem studentom. Również w przypadku małych mieszkań warto szukać innych rozwiązań. Jednym z nich jest mieszkanie o charakterze studyjnym, często projektowane w nowych inwestycjach. Łączą dwie funkcje – mieszkania i miejsca do pracy – i są dobrą ofertą dla twórców i osób wykonujących wolne zawody.

Infrastruktura osiedla równie ważna

Mieszkania trzy- i czteropokojowe są rzadziej wybierane przez studentów, którzy odchodzą już od modelu wspólnego wynajmowania większego mieszkania. Większe mieszkania, co najmniej trzypokojowe, to oferta przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. I tu również ujawniają się tendencje, właściwe nie tylko dla poznańskiego rynku.

- Z doświadczeń deweloperów wynika jasno, że Polacy coraz rzadziej chcą mieszkać w budownictwie z wielkiej płyty - mówi Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży w Skanska Residential Development Poland. - Równie ważna, jak lokalizacja mieszkania, jest także infrastruktura osiedla, np. dostępność miejsc parkingowych dla rowerów czy zielone enklawy pozwalające na odpoczynek, przeznaczone dla mieszkańców. Są to wyraźne wskazówki dla osób chcących kupić nowe mieszkanie w Poznaniu z myślą o późniejszym wynajmie – ocenia Michał Witkowski.

Inwestycje w nieruchomości na wynajem stają się w Polsce coraz bardziej popularne, choć popyt jest wyraźnie uzależniony od lokalizacji – rynek najmu koncentruje się głównie w dużych miastach, gdzie i ceny mieszkań są najwyższe. Eksperci sugerują, że duże zakupy inwestycyjne na rynku nowych nieruchomości z ostatnich miesięcy, to sygnał o zainteresowaniu Polską ze strony zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, którzy upatrują tu stosownych zysków. Czy inwestowanie w nieruchomości to szansa jedynie dla dużych graczy? Rynek oferuje również rozwiązania dla indywidualnych inwestorów z mniej zasobnym portfelem – przykład to instrumenty zbiorowego inwestowania w nieruchomości, które są już dostępne na polskim rynku. 

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: Bartek