blog background
 
BartoszStefanski: Nieruchomości
Nieruchomości Rynek Pierwotny
metka_epoznan
Budujemy ekologiczny dom
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 24
Ekologiczne domy zdobywają coraz większą popularność. Są nie tylko przyjazne środowisku, ale także pozwalają zaoszczędzić na rachunkach - zużywają nawet 4 razy mniej energii na ogrzewanie. Kiedyś eko-dom kojarzył się jedynie z oszczędnością właśnie energii, dziś oznacza także odpowiedni dobór materiałów, ochronę krajobrazu i przyrody nie tylko podczas budowy, ale także w późniejszym użytkowaniu obiektu.

Aby dom od początku do końca był ekologiczny, musimy zaplanować to już na etapie powstawania projektu. Następnie należy, oszczędnie gospodarować surowcami nie tylko podczas prac budowlanych, ale także w późniejszej eksploatacji. Politykę tę powinniśmy stosować również przy remoncie, wszelkich modernizacjach, a nawet ewentualnej rozbiórce. Ekologiczne budownictwo wiąże się z określonym stylem życia.

Można uznać, że eko-domy to w pewnym sensie powrót do korzeni. To używane niegdyś zasady w budownictwie przeżywają właśnie swój renesans. Użycie naturalnych materiałów, sposób ich układania i łączenia, rozplanowanie przestrzeni, naturalne oświetlenie czy usytuowanie budynku, to tylko niektóre ze starych metod budowania domów.  

Projekt eko-domu

Najważniejsze przy budowie każdego domu jest jego odpowiednie zaprojektowanie. Projekt o charakterze ekologicznym powinien przede wszystkim skupić się na bryle obiektu, która powinna być jak najbardziej zwarta i prosta. 

Bardzo ważnym elementem jest technologia budowlana bryły. Dach w ekologicznym domu powinien być prosty, ponieważ ma mniejszą powierzchnię ucieczki ciepła. Pomieszczenia natomiast należy rozmieścić w odpowiednim położeniu według stron świata, co oznacza, że salon i większe pokoje najlepiej jest rozplanować od strony południowej. Wszystkie pomieszczenia gospodarcze, albo garaż od strony północnej.

Źle zaizolowane ściany mogą powodować utratę nawet 30 proc. ciepła. Przerwanie ciągłości izolacji może powstawać poprzez wystające elementy, czyli wszelkie balkony i wykuszowe okna.

Naturalne źródła energii

Jednym z najprostszych do wykorzystania naturalnych źródeł energii są promienie słoneczne. Powinny one przez jak najdłuższą część dnia wpadać do jak największej powierzchni budynku, ponieważ pozwala to na utrzymanie cennego ciepła.

Warte zastanowienia się jest także zainstalowanie kolektorów słonecznych, które w letnich miesiącach odpowiedzialne są m.in. za ogrzewanie wody. Jest to rozwiązanie dosyć kosztowne, ale przynoszące w dłuższej perspektywie wymierne korzyści.

Kolejnym, jednym z najbardziej ekologicznych sposobów na zapewnienie komfortu w domu jest zastosowanie instalacji grzewczej w postaci pompy ciepła. Inwestycja ta zwraca się po ok. 10 latach i pozwala przy budynku o powierzchni 200 mkw.  Zaoszczędzić nawet 3500 zł rocznie.

Właściciele domów jednorodzinnych, powinni zastanowić się na możliwościami finansowania ekologicznych inwestycji. Pomocne są np. dopłaty do państwa.

Gethome.pl – portal nieruchomości na sprzedaż i wynajem


 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: Bartek