blog background
 
BartoszStefanski: Nieruchomości
Nieruchomości Rynek Pierwotny
metka_epoznan
Sprzedaż mieszkań w Poznaniu wzrasta
ok
1
not ok
0
liczba odsłon: 23

Mieszkańcy Poznania dość wysoko oceniają swoje miasto, jeśli chodzi o warunki do życia. Bezrobocie jest tu niskie, nie brakuje zieleni miejskiej i przestrzeni publicznej. Miasto jest przyjazne rowerzystom i studentom. Nie stronią od niego również inwestorzy i wielbiciele piłki nożnej. Czy zatem warto przeprowadzić się do Poznania? Jak wygląda sytuacja na poznańskim rynku mieszkaniowym?

W Poznaniu przybywa mieszkań

 Stolica Wielkopolski przeżywa oblężenie ze strony deweloperów. Obecnie w mieście w trakcie realizacji pozostaje ponad 100 inwestycji rozsianych na całym jego obszarze. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania cały czas rośnie, a wraz z nim oferta firm deweloperskich. Część z nich wprowadza do sprzedaży lokale na bardzo wczesnych etapach budowy, co dodatkowo nakręca popyt. Klienci kupujący wymarzone “M” w momencie gdy inwestycja jest jeszcze właściwie “dziurą w ziemi”, obawiają się wzrostów cen i konkurencji ze strony innych nabywców. Deweloperzy dodatkowo starają się uczynić swoje osiedla możliwie najbardziej atrakcyjnymi. Stawiają na oryginalne projekty architektoniczne i różne udogodnienia, jak przykładowo systemy bezprzewodowego zarządzania domem, czy też place zabaw, wózkarnie i strefy rekreacyjne. Nowe inwestycje powstają często z ekologicznych materiałów wysokiej jakości i wyposażone są w energooszczędne rozwiązania, takie jak system rekuperacji, czy podwyższona termoizolacja.

Czym kierują się poznaniacy wybierając mieszkanie?

Duże znaczenie ma przede wszystkim lokalizacja. Największym zainteresowaniem cieszą się ścisłe centrum oraz dobrze skomunikowane części miasta, czyli Stare Miasto, Rataje, Winogrady i Winiary. Istnieje tam dobrze rozbudowana sieć połączeń autobusowych i tramwajowych, w tym trakcje dostosowane do PTS - Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Osoby, dla których najbardziej liczy się zielone otoczenie, często wybierają Sołacz, Naramowice, Strzeszyn i Wildę, gdzie istnieje wiele możliwości spędzenia czasu wolnego w parkach lub nad wodą. Innym ważnym czynnikiem decydującym o wyborze jest metraż mieszkania. Wśród bogatej oferty nowych mieszkań w Poznaniu, największą popularnością cieszą się się kawalerki oraz lokale dwu- i trzypokojowe. Osoby kupujące “M” w celach inwestycyjnych zwracają uwagę na funkcjonalny układ wnętrza. Niektórzy deweloperzy oferują mieszkania z możliwością wydzielenia z nich mniejszych przestrzeni z osobnymi wejściami - jest to rozwiązanie korzystne z punktu widzenia inwestora. Zyskuje on w ten sposób dwie lub trzy mikrokawalerki, które może wynajmować niezależnie od siebie.

Ceny w Poznaniu rosną wolno

Pomimo popytu na własne “M” utrzymującym się na stałym poziomie, ceny w Poznaniu rosną najwolniej ze wszystkich miast polskich. W 2018 r. mieszkania w stolicy Wielkopolski podrożały o ok. 7,7% - jest to jedna z najmniejszych podwyżek w kraju. Dla porównania - w Warszawie wskaźnik ten wyniósł ok. 14%. Obecnie średnia cena za mkw. lokalu w Poznaniu to ok. 7 tys. zł., chociaż wartość ta może ulegać zmianom w zależności od lokalizacji, metrażu i kondygnacji na której położone jest mieszkanie. Nie wygląda na to, aby w najbliższej przyszłości ceny zaczęły spadać - popyt na własne “M” w dalszym ciągu jest duży. Nie maleje również zainteresowanie kredytami hipotecznymi.   

 

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: Bartek