blog background
 
Bochin: TCU Ubezpieczenia Tarnowskie Góry
finanse
metka_epoznan
Dlaczego ubezpieczenia samochodowe drożeją i jak oszczędzić na OC, AC auta
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 63

Każdy posiadacz samochodu na pewno zauważył, że jego polisa co roku jest droższa. Dlaczego tak się dzieje? Towarzystwa ubezpieczeniowe tłumaczą podwyżki cen ubezpieczeń faktem, że rosną koszty wynikające z wypłat odszkodowań.

Z pewnością poniekąd tak jest. Można też dostrzec w tym wszystkim pewien schemat, a w zasadzie strategię. Otóż od kiedy Pamiętam ubezpieczenie AC i OC na samochód co roku zawsze przychodzi droższe. Owszem, inflacja wzrost cen etc. Nie byłoby w tym może nic dziwnego do póki podwyżka ceny ubezpieczenia nie wynosi 2,5% a 25%. Największe skrajności są w przypadku samochodów w leasingu, gdzie o ile w pierwszym roku spłacania leasingu ubezpieczenie jest względnie tanie, to w drugim lub trzecim potrafi wzrosnąć nawet o 50% (w skrajnych przypadkach oczywiście). Prywatny posiadacz samochodu również niestety odczuwa skutki wzrostu cen ubezpieczeń.

Można owszem wypowiedzieć umowę z końcem okresu ubezpieczenia i zmienić ubezpieczyciela. Jednak szukając alternatywy szybko przekonamy się, że konkurencyjne oferty są na tym samym poziomie lub nawet wyższe. Toteż nie za bardzo mamy wyjście i musimy zapłacić przynajmniej ubezpieczenie OC, które jest w Polsce obowiązkowe.

Warto jednak nie być w gorące wodzie kąpanym i nie opłacać odraz druczku, który nam wysłano, tylko przedzwonić do ubezpieczyciela zapytać, czy nie ma jakichś zniżek, np. za płatność kartą (które są dość częste). Zapytać też czy wszystkie dane są kompletne i poprosić o sprawdzenie tego. W przypadku, gdy jakieś dane wykorzystywane przez system informatyczny do wyliczenia ceny danego ubezpieczenia nie są uzupełnione, automatycznie powoduje to, że stawka jest wyższa, a my możemy nie mieć tego świadomości.

Można też się pokusić (o ile czas na to pozwala) i wybrać się do agencji ubezpieczeniowej lub brokera, który porównuje oferty wielu ubezpieczycieli, a nie tylko jednego jak to ma miejsce w przypadku indywidualnych agentów. Agencje i brokerzy często mają dodatkowe zniżki, których nie dostaniemy jako klient indywidualny. Jednak niechętnie schodzą z cen ubezpieczenia, bo to często odbywa się kosztem ich prowizji.

Z Ubezpieczeniami bywa tak jak z telefonami komórkowymi. Nowy klient jest traktowany lepiej niż ten z wieloletnim stażem w danej firmie. Taka już filozofia korporacyjna. Jednak jak się postraszy rezygnacją, to często można coś uzyskać.

Źródło:

Agencja ubezpieczeniowa TCU Ubezpieczenia Tarnowskie Góry https://tcubezpiczenia.pl

42-606 Tarnowskie Góry, Nakielska 1-3

tel. 512 130 641Inne:WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: jovanka