blog background
 
roedlpl: Blog biznesowy o księgowości
Kancelaria prawna Poznań,Kancelaria prawna Wrocław,Outsourcing kadr i płac Wrocław
metka_epoznan
Split payment – czym jest?
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 22
Już od lipca 2018 mają zacząć obowiązywać płatności split payment, które będą podzielone na dwie części. W związku z mechanizmem podzielonej płatności jedna część bezgotówkowej płatności za towar czy usługę wpłynie na bieżący rachunek bankowy dostawcy, a druga powinna trafić na specjalne konto VAT. 

Split payment – cóż to takiego?
Mianem split payment określa się mechanizm podzielonej płatności, który zostanie wprowadzony w celu uszczelnienia dotychczasowego systemu podatkowego. Podzielona płatność ma zagwarantować regularne wpływy do budżetu i jednocześnie zredukować do minimum ryzyko wyłudzeń podatku VAT. 

Pojawia się zatem pytanie, jakie i kiedy ma zastosowanie tego typu mechanizm? Okazuje się być on przydatny podczas transakcji, w przypadku których płatność dokonywana jest przy pomocy elektronicznego systemu środków pieniężnych. 

Mówiąc prościej, w przypadku przelewów bankowych czy też przelewów przy pomocy karty płatniczej. 

Split payment ma podzielić płatność na dwie części: kwotę netto i kwotę należnego podatku VAT. Ta pierwsza kwota ma znaleźć się na bieżącym rachunku bankowym dostawcy, a kwota VAT wpłynąć ma na odrębne konto VAT. 

Oczywiście owe konto będzie darmowe i stworzone właśnie z myślą o split payment, czyli prowadzone wyłącznie na potrzeby owego mechanizmu. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że mechanizm podzielonej płatności będzie dotyczyć jedynie płatności, które realizowane są pomiędzy dwoma firmami, czyli w systemie B2B. W ten oto sposób możliwe będzie nie tylko utrudnienie przedsiębiorcom praktykowania nieuczciwych sztuczek, ale wręcz uniemożliwienie im dokonania oszustwa już na etapie przeprowadzania transakcji. 


Ograniczony dostęp do środków na koncie VATDostawca będzie mógł swobodnie obracać kapitałem zgromadzonym na swoim rachunku bankowym, ale pieniądze znajdujące się na koncie VAT mają służyć przedsiębiorcy do płacenia należnego podatku VAT lub do regulowania zobowiązania z tytułu podatku od towarów/usług względem fiskusa. 

Co ciekawe, możliwe jest przeznaczenie środków zgromadzonych na rachunku VAT na inne cele, ale konieczne jest wówczas uzyskanie zgody naczelnika urzędu skarbowego. 

Podatnik w tym celu musi złożyć pisemny i uzasadniony wniosek w terminie, a na uzyskanie odpowiedzi czekać trzeba 90 dni od daty złożenia wniosku. 

Chociaż split payment nie będzie na początku obowiązkowy, to jednak rząd wyszedł naprzeciw przedsiębiorców, zachęcając ich do realizowania podzielonej płatności, oferując zwolnienie z odpowiedzialności solidarnej z VAT/z sankcji za VAT czy też przyśpieszony zwrot podatku VAT. 

Z pewnością wielu z nich zatem zdecyduje się na skorzystanie z owych przywilejów i to już niebawem, gdyż od lipca 2018 roku.

źródło: Spilt payment 
 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: Natalia Cofta