blog background
 
daniaciek: Ciekawostki o Danii
podróże
metka_epoznan
Akwen w Polkowicach
ok
2
not ok
0
liczba odsłon: 47
Na mapach błędnie oznakowane jako jezioro, fotografie Żelaznego Mostu oglądane z góry umieją nawet proponować pływanie w letnie dni. W prawdzie jest to bardzo groźny zbiornik, a jeżeli bardziej szarpnęła się okolica, multum kobiet prognozuje krytyczne w efektach następstwa.

Zatytułowany od spoczywającej w pobliżu osady Żelazny Most, to największy w Europie a jednocześnie drugi największy na globie zbiornik odrzutów poprodukcyjnych. Do tegoż "niesamowitego jeziorka" trafiają pozostałości poflotacyjne z kopalni Zagłębia Miedziowego przylegającego do KGHM. Jego instalację podjęto w 1974, aż w finale po trzech latkach można było rozpocząć jego obsługę.

Żelazny Most mieści się na wschód od Polkowic. Ongiś w aktualnym terytorium mieściły się trzy osady, jakie zatopiono na konieczność wykonania niniejszego terytorium. Pod wodą ujawniły się: Barszów wraz z staromodnym budynkiem, Kalinówka oraz pochodząca z XIX wieku zabudowa i Pielgrzymów, dokąd mieścił się kościół z 1741 roku i ozdobny zamek. Uchwałą z dzionka 17 lipca 1974 roku ogółem przesiedlono 609 osób i skasowano ponad 1000 letnią historię trzech osad.

Wybrane fotografie znalezione w necie, i także te zamieszczone w katalogach KGHM, ukazują zbiornik z turkusową taflą wody w towarzystwie piaszczystej plaży. W rzeczywistości na powierzchni koło 1,4 tysiąca hektarów znajduje się miliony ton bezwartościowego osadu. Co ciekawe zalew otoczony nasypem o odległości 14 kilometrów, lokuje się kilkanaście metrów wyżej niżby będące w sąsiedztwie wsi. Obecnie tama leży 180 metrów nad stanem morza, jakkolwiek pojawiają się plany stopniowego podwyższenia, które umożliwiłoby niezawodne przechowywanie nieczystości aż do roku 2042.

Kolejnym dość uciążliwym tematem jest pylenie w wietrzne dni. By temuż zapobiec, jakiegokolwiek dzionka nad Żelaznym Mostem fruwa helikopter rozpraszający płynny asfalt. Bynajmniej wyeliminowanie problemu kurzenia w stu procentach jest uciążliwe. Mocno odczuwają to obywatele Rudna, które położone jest o wiele niżej wobec drugich wsi. Z owego powodu gmina przyjmuje stosowną kompensatę płatniczą, za co zbudowano już zakryty basen oraz gimnazjum. Co więcej młodzież szkolna od 7 do 16 latek ma nadzieję wyjazdu na bezpłatne dwutygodniowe "Zielone Szkoły".
 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: Piotr "Tiggy" Pasała