blog background
 
daniaciek: Ciekawostki o Danii
podróże
metka_epoznan
Najgorętsze miejsca świata
ok
1
not ok
0
liczba odsłon: 25
W takie dzionki jak dziś podobno każdy potrzebuje, by słupek rtęci przekroczył 0 stopni Celsjusza. Kiedy u nas zaledwie stopniowo porzuca się siarczysty ziąb, są na świecie takie miejsca, gdzie trwają diabelskie ciepłoty. Oto lista najcieplejszych położeń na glebie.
Każdy przedstawia osobistą definicję gorąca. Dla jednych zaczyna się ono od 20 stopni Celsjusza, dla pozostałych szczytną miarą może być 25 stopni. Lecz zawsze ujawnią się postaci, które ogłoszą "to niedostateczna ciepłota". W tych terytoriach z pewnością przestaliby utyskiwać. Ze względu na niedostępność wielu pustynnych regionów i zastosowaną metodę testu inne źródła wskazują rozbieżne liczby. Mimo zaawansowanej techniki określenie najgorętszego lokum na ziemi jest dalej nierealne.

3. Ghadamis, Libia
Podium inicjuje leżące tuż przy granicy z Algierią oraz Tunezją libańskie miasto Ghadamis. Mury oblegające miasteczko pozostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najwyższa odnotowana temperatura: 55

2. Dolina Śmierci, Kalifornia
Dolina Śmierci - jedno z najbardziej powszechnych terytoriów na rzeczonej liście oraz zarazem najcieplejsze w całej Ameryce. Znajduje się w południowej części stanu Kalifornia na pustyni Mojave. Dolina Śmierci w 1933 pozostała ogłoszona państwowym monumentem USA, natomiast w 1994 parkiem narodowym. Każdego roku nadchodzą tutaj masy obieżyświatów. W upalne dzionki grunt może nagrzać się do prawie 100 °C, co umożliwia chociażby na obsmażanie jajek.
Rekordową ciepłotę odnotowano tutaj 10 lipca 1913 roku. Słupek rtęci wskazywał naówczas 56,6 stopni Celsjusza. Mimo że z niniejszym wynikiem Dolina Śmierci znajduje się na kolejnym miejscu, do dzisiaj postrzegany jest toż za światowy rekord.

Najwyższa odnotowana temperatura: 56,6

1. El Azizija, Libia
Przez wiele latek uważano, iż to akurat w północno-zachodniej części Libii mieści się najcieplejsze miejsce na świecie. Wykonany 13 września 1922 roku test prezentował wynik 58 °C i poprzez 90 latek uważano to za niezrównaną temperaturę. Po wielu latach przygotowano powtórnej obserwacji owego wyniku. Rzetelniejsze badania uwidoczniły, że istota zobowiązana za pomiary zamotała się o prawie 7 stopni Celsjusza. Nie zmienia toteż faktu, że jest tutaj upalnie.

Najobszerniejsza zauważona temperatura: 57,7/51

Czy może być cieplej? Potrafi!

Nieszczęśliwie nie gdziekolwiek da się konkretnie pomierzyć ciepłotę powietrza ze względu na ubytek stacji meteorologicznych. Jedno jest pewne - na świecie mieszczą się cieplejsze miejsca. Można upatrywać, iż najcieplejsze terytoria na Ziemi mieści się w Iranie, a szczegółowo na pustyni Lut. To dokładnie tam, jedna z satelit NASA odnotowała ciepłotę 70,7 °C.
Źródło: http://rzucijedz.pl/ciekawe-fakty/433-najcieplejsze-miejsce-na-ziemi
 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: Piotr "Tiggy" Pasała