blog background
 
kocifan: Różności o kotach
kot,koty,dla kota,koci,karma,przysmaki,żwirek,drapak
metka_epoznan
Czy koty mogą pić normalne mleko?
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 49

W wyobrażeniach większości z nas kot to zwierzątko, które uwielbia pić ciepłe mleko, najlepiej prosto od krowy. Mało kto zastanawia się nad tym, czy ten punkt kociego jadłospisu jest dla niego zdrowy. Tymczasem okazuje się, że podając kotu mleko można mu bardziej zaszkodzić niż pomóc. Z pewnością taka informacja jest niemałym szokiem dla wszystkich tych, którzy trwają w przekonaniu, że nabiał to najlepszy sposób na zaspokojenie kociego pragnienia i największa kocia przyjemność. Spieszymy z wyjaśnieniem całej tej sprawy - wszystkiemu winna jest laktoza, czyli znajdujący się w mleku cukier.

Organizm dorosłego kota nie potrafi skutecznie trawić laktozy. Zamiast normalnego procesu trawienia w jelitach kota zachodzi fermentacja mlekowa. Nie brzmi to dobrze i tak też jest w rzeczywistości - jeśli zwierzak spożyje coś, co ją zawiera, najprawdopodobniej czekają go problemy żołądkowe i biegunka. Istnieje grupa kotów, którym po wypiciu mleka nic nie jest, jednak znaczna większość spośród przedstawicieli ich gatunku traci zolność do trawienia laktozy w wieku ok. 3 miesięcy. To właśnie one są najbardziej narażone na negatywny wpływ nabiału na ich organizm. Długotrwałe podawanie mleka kotu może skończyć się permanentną biegunką, a to z kolei w znacznym stopniu odwodni i osłabi koci organizm. Aby uniknąć tych nieprzyjemności, zdecydowanie lepiej podawać kotu do picia czystą, świeżą wodę. Jeśli jednak uważamy, że bez ciepłego mleczka nasz mruczek sobie nie poradzi, to wybierzmy dla niego albo specjalne mleko dla kotów albo mleko bez laktozy, dostępne dziś w wielu sklepach spożywczych i marketach. Jeśli tak postąpimy, oszczędzimy naszemu kotu wielu żołądkowych nieprzyjemności.

Osoby chcące dowiedzieć się nieco więcej w temacie wpływu mleka na kota mogą zapoznać się z artykułem pt. "Czy kot może pić mleko" na stronie sklepu internetowego Duży Czarny Kot - znajduje się tam nieco więcej informacji, które pomogą jeszcze lepiej zrozumieć cały temat.

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: fot. Jarosław Adamowski