blog background
 
Pojznerjeke: Pojzner Jeke
mniejszość, Poznań, historia, współczesność, przyroda, zieleń
metka_epoznan
Mój eskapizm
ok
19
not ok
1
liczba odsłon: 197
Także w wielusettysięcznym mieście można znaleźć swoje ustronie. 

Jakże kocham te lekko mroźne dni, gdy niebo ze stalowego poprzez sine odcienie wypełnia się tężejącą od horyzontu akwamaryną, poprzez kolejne stadia przechodząc do właściwego błękitu...

Schodzę wtedy z Górczyna na niższą terasę. Przemykam pomiędzy skromnymi willami Zatorza, mijając spatynowane szopy w ogrodach domów, a niekiedy przeciskając się wzdłuż licznych tu i rozgałęzionych traktów kolejowych. Czynię tak wtedy, gdy szczególnie mocno chcę uniknąć spotkania z przechodniami, albo, by nie stać przed zamkniętym szlabanem na jednym z przejazdów.

Przebiegam przez ruchliwą arterię i kwiecistymi z nazw, a latem też z wyglądu uliczkami docieram na wiadukt nad torami. Tam lubię stać dłużej i patrzeć w górną dal, na krawędzi której czernieje grzywa Louisenhain


All rights reserved

Gdy już nasycę wzrok, idę - niczym w hipnozie - do tej dolnej krainy, w to miejsce energii, wyciszenia i uspokojenia. Otwierają się przede mną kolejne spektakularne, nęcące perspektywy. Ra za razem wkraczam w ten świat, zielenieję z nim, przenika mnie drżenie powietrza, wirującego w opętańczym locie owadów, czy w spokojnej, nieomal onirycznej lewitacji ptaków.

Dziś było szczególnie. Ostatnia kwadra Księżyca. Środek czasu pomiędzy pełnią a nowiem. Księżyc zatem malejący, w znaku Skorpiona przyniósł czyste, lekko wodą pachnące powietrze, ciszę i odludzie. Słońce, jeszcze daleko koiło swoim upartym światłem, zapowiadając przyszłe dni. Łabędzie bezgłośnie kroczyły po zmarzniętej toni stawów. Aż wszystko znieruchomiało. Przez długą chwilę nie było słychać nawet odległego poszumu znerwicowanego miasta. Fuga.

Pozostało tylko to światło, drżenie powietrza i nieskończony bezkres.

Pomyślałem, jak bardzo rację miała Simone, twierdząc, że "być nikim to  w gruncie rzeczy przywilej."


WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu