blog background
 
gierek112: nasznowydom
dom, urządzony, budowa
metka_epoznan
O kominkach słów kilka
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 39

Wydawać by się mogło, że w XXI wieku palący się ogień nie wzbudza już emocji. Nic bardziej błędnego, wciąż z przyjemnością patrzymy na palący się ogień. Stąd też coraz częściej budujemy w naszych domach kominki. Co warto o nich wiedzieć, aby zostały poprawnie zbudowane?

Wybranie miejsca na kominek

Nie chodzi tutaj o to, czy kominek wybudujemy w salonie, czy w innym pomieszczeniu, ale o to, aby strop, na którym zostanie wybudowany był odpowiednio wytrzymały. Kominki są stosunkowo ciężkie, strop musi więc mieć odpowiednią nośność. Do tego na kominek powinniśmy wybrać takie miejsce, które znajduje się w miarę blisko przewodu kominowego. Pamiętajmy także, że w jego pobliżu nie powinny znajdować się meble, telewizor i sprzęt grający. Wybierając miejsce na zbudowanie kominka musimy o tym pamiętać.

Jak zabezpieczyć kominek?

Jeżeli wybierzemy kominek z wkładem nie musimy myśleć o szczególnym zabezpieczeniu go. Ale już  przypadku kominka z otwartym paleniskiem trzeba zabezpieczyć niepalnym materiałem (grysem, płytkami ceramicznymi, kamieniem, dekoracyjną szklaną lub mosiężną płytą) posadzkę. Bardzo często wybieranym rozwiązaniem jest zabezpieczanie kominka parawanami wykonanymi z żaroodpornego szkła. Chronią one przed strzelającymi iskrami, nie pozwalają niebezpiecznie zbliżyć się do gorącego kominka małym dzieciom.

Kominek z otwartym paleniskiem czy z wkładem?

Budowa kominka z wkładem sprawi, że będzie można go wykorzystać do ogrzewania domu. W przypadku kominka z otwartym paleniskiem takiej możliwości nie ma. Jeżeli więc chcemy mieć w domu dodatkowe, sprawne źródło ciepła – postawmy na kominek z wkładem.

Czego używać do palenia w kominku?

W kominkach palimy wyłącznie drewnem. Nie ma znaczenia, czy jest to kominek z wkładem, czy bez: zawsze powinniśmy używać jedynie sezonowanego drewna. Sezonowane drewno to takie, które przynajmniej przez okres 15 miesięcy było przechowywane na świeżym powietrzu.

Kominek ma duże walory estetyczne. Można dopasować go do wystroju każdego wnętrza.

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: jovanka