blog background
 
Click2Go: Click2Go Carsharing
carsharing,poznan,jestemtu,autonaminuty,innowacja,hybryda,ekologia
metka_epoznan
Carsharing skazany na sukces ?
ok
1
not ok
0
liczba odsłon: 106

 Carsharing skazany na sukces ?
 Dlaczego carsharing jest tak   popularny w Europie ?
 Jakie są największe zalety   carsharingu ?
 Carsharing to przystanek, czy szczyt   komunikacyjnej ewolucji miast ?

Planując treść tego artykułu, zastanawiałem się, czy jego treść powinna trafić w ogóle na stronę Click2Go, a nie raczej na bloga, pt. „czy carsharing jest fajny ?” Postanowiłem jednak umieścić go w naszych aktualnościach, gdyż co do zasady chcąc budować poznański system bierzemy na siebie część nazwijmy to „informacyjną” i po naszej stronie leży obowiązek uświadamiania co do korzyści płynących z korzystania z carsharingu.

  Carsharing w Europie.

W Europie zachodniej już wiele lat temu mieszkańcy dużych, średnich ale i małych miast zaczęli się „korkować”. W Madrycie i Berlinie budowano to coraz wydajniejszą komunikację miejską, ale i ona nie wystarczała. Tamtejszy carsharing wykształcił się niejako przez pączkowanie. Najpierw ludzie wspólnie jeździli taxi, potem we 4 jednym autem do pracy, by następnie korzystać z tamtejszej wersji „BlaBlaCara”. Jeden z dużych koncernów samochodowych odkrył niszę w tym segmencie i rozpoczął komercyjną działalność w zakresie carsharingu. Ta marka wciąż działa i ma się dobrze. I będzie tak jeszcze bardzo długo, aż miasta wskoczą na kolejny etap ewolucji komunikacyjnej, ale o tym w dalszej części tekstu.

  Zalety carsharingu.

Mówiąc o zaletach carsharingu, trzeba pamiętać, że to jedna z usług lub może nawet produktów (sam już nie wiem), której jakość i możliwości wzrastają w miarę upływu czasu. Korzyści płynące ze współdzielenia aut teraz są wielokrotnie większe niż były nawet 5 lat temu. Usługi stają się bardziej kompletne, a klient oprócz przejazdu autem może skorzystać z szeregu dodatkowych atutów, np. zarezerwować auto na czas zakupów, pojechać służbowo na koncie firmowym lub otrzymać korzyści u partnerów. Trzon idei carsharingu to odkorkowanie miast, usprawnienie poruszania się mieszkańców i poprawienie jakości powietrza w aglomeracjach dzięki flocie pojazdów hybrydowych lub elektrycznych. To te trzy najważniejsze punkty które muszą spełnić firmy carsharingowe, jeśli chcą dostarczać usługę na oczekiwanym poziomie.

Niektóre z zalet: mniej pojazdów w centrum, usprawnienie komunikacji miejskiej, poprawa jakości powietrza, niskie koszty przejazdów, niezależność użytkowania, bezpłatne parkowanie w SPP, suplement do komunikacji miejskiej, 5-osobowa alternatywa dla taxi, UBER etc.

O samych zaletach i korzyściach typowo finansowych z korzystania ze współdzielenia pojazdów popełnię kolejny tekst. Jest to rozległy i niezwykle ciekawy temat. Niektóre z wniosków wyłuskanych z prostych kalkulacji i porównań zaskoczyły nawet nas. Oczywiście na korzyść Click2Go.

 Carsharing, a ewolucja.

Jak pisałem w moim poprzednim tekście, miasta, tu ku nasz radości prym wiedzie Poznań, już nie chcą być miastami, ale Smart-miastami. Skoro tak to carsharing jest tylko (lub aż) przystankiem na drodze ewolucji w aglomeracjach. Przecież pojęcie smart dąży do nieskończoności. Dziś dzielimy się z mieszkańcami naszymi hybrydowymi pojazdami, jutro będą to „elektryki”, a pojutrze auta na wodór. Jakkolwiek ta ewolucja nie będzie wyglądać i w którą to stronę nie pójdzie oraz jakiego tempa nie nabierze, zawsze będą z tego ogromne korzyści dla nas mieszkańców. Jeszcze kilka lat temu jak uciekł Ci autobus to musiałeś iść pieszo, potem mogłeś wskoczyć do tramwaju, wczoraj mogłeś zadzwonić na „radio-taxi”, dziś klikasz w telefon i wsiadasz do Click2Go jesteś na miejscu w kilka minut. Czekaj co będzie jutro. Może to auto samo przyjedzie po Ciebie. Tak samo…wiesz, bez kierowcy, na click.

#jestemtu #autonaminuty

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: Natalia Cofta