blog background
 
Mówię: Szanuj Poznań!
Miasto, Rozsądek, Pieniądze
metka_epoznan
Wywóz śmieci. Najtańszy = najlepszy?
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 56

Jak się kończy wybór najtańszej oferty na wywóz śmieci przekonali się mieszkańcy Wałbrzycha i kilku gmin na Dolnym Śląsku. Poczuli własnymi nosami smród zaśmieconego Neapolu. Poznaniacy byli o krok od tego samego.


Gorące głowy w Poznaniu, aż palą się do dyskusji o rozstrzygnięciu przetargu na wywóz odpadów komunalnych przez tutejszy ZM GOAP. Wytykają Związkowi, że wybrał najdroższą ofertę a najtańszą odrzucił. Prezesi sześciu spółdzielni mieszkaniowych krzyczą najgłośniej.  W rozstrzygniętym właśnie przetargu najtańszą ofertę złożyła firma Komunalnik z Dolnego Śląska. Poznaniakom oczywiście niewiele to mówi, ale kiedy spytać mieszkańców kilku gmin i miast na Dolnym Śląsku, można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. "Mieszkam na Andersa, pod budynkiem miałem 4 pojemniki na odpady, w tym 3 na zmieszane a 1 na pozostałe odpady. Po wprowadzeniu nowej firmy mamy 2 pojemniki jeden na zmieszane i na pozostałe odpady. Śmieci już się wysypują na ziemię". To komentarz mieszkańca Wałbrzycha umieszczony pod artykułem na portalu Wałbrzyszek.com pod artykułem "Pierwsze dni działania Komunalnika - są skargi" 2 listopada 2016 roku. Takich komentarzy były setki pod każdym artykułem w lokalnych mediach.

Lokalne media o Komunalniku pisały tam jednak więcej i nie były to dobre informacje

W 2015 roku Gazeta Wyborcza z Wrocławia opisywała proceder nielegalnego zakopywania odpadów zmieszanych to fragment artykułu z 19 września: 
"12 maja w magazynie w Nysie przy ul. Morcinka rozładowała pięć śmieciarek. Przyjeżdżały w okolicach godz. 10, jedna po 12, dwie - w okolicach godz. 15. Zgodnie z harmonogramem tego dnia zbierano tylko nieposegregowane odpady zmieszane w okolicznych gminach.

Tylko część śmieci trafiła zgodnie z prawem do instalacji, gdzie byłyby segregowane (bo w Polsce można nie segregować śmieci, dlatego nawet te zmieszane zawozi się do tzw. RIPOK, specjalnego miejsca, gdzie powinny być co najmniej w części posegregowane). 

Ale za przywóz odpadów do takiego miejsca oczywiście trzeba zapłacić. Dlatego też niektórzy wybierają inną drogę. Druga część śmieci została przez Komunalnika zmieszana z gruzem i ziemią na terenie tego samego magazynu. Potem trafiła na wysypisko w Okopach (w okolicach Łambinowic). Tylko w tym dniu wywieziono dwa kontenery. Na miejscu śmieci zostały przykryte ziemią, a teren wyrównany koparką." 

Dziennik.Wałbrzych.pl w publikacji z 13 września 2016  przypomina, że Komunalnik startował w przetargu w Brzegu. Dała rekordowo niską cenę i tamtejsi urzędnicy ją odrzucili. Firma nie odwołała się od wyniku przetargu chociaż mogła. Ten sam portal podaje, że gmina Żórawina zarzucała firmie Komunalnik niezgodne z prawem gromadzenie odpadów komunalnych w hali do tego kompletnie nieprzygotowanej. Co więcej stanowiło to zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców oraz zagrożenie dla wód powierzchniowych. W gminie Wiązów wójt wszczął swego czasu postępowanie w związku z nieprawidłowym gospodarowaniem odpadami przez firmę Komunalnik, na terenie tej gminy. W Kobierzycach takie postępowanie dotyczyło nieprzekazywania odpadów do instalacji ich przekształcania jak nakazuje prawo.  W tej samej gminie drugie postępowanie dotyczyło mieszania selektywnie zebranych odpadów ze zwykłymi komunalnymi śmieciami. W tym samym artykule Dziennik.Wałbrzych.pl podaje, że  Związek śmieciowy z Kędzierzyna Koźla wykluczył Komunalnika z przetargu, zarzucając mu manipulację dokumentami i złożenie nieprawdziwych informacji. Tak naprawdę można by jeszcze długo wymieniać ale wróćmy do Wałbrzycha.

Blisko 120 tysięczne miasto chciało mieć tani odbiór odpadów. Wyszło jak zwykle.  

Na papierze wszystko wyglądało dobrze ale, jak zawsze w takich wypadkach, dopiero praktyka pokazała, jak jest. Taki oto mail trafił do redakcji lokalnego portalu krótko po tym jak wywóz śmieci przejął Komunalnik:  "Gmina Wałbrzych nie wypełnia obowiązku wywozu śmieci. Pomimo okresu przejściowego, kiedy firma Alba zabrała swoje pojemniki, nowa firma Komunalnik nie zabezpieczyła ich odpowiedniej ilości. Taki fakt ma miejsce między innymi przy ul. Krasickiego, gdzie ponad 250 okolicznych mieszkańców nie ma możliwości wyrzucić nieczystości do odpowiedniego pojemnika. Okoliczne szczury już grasują, co stwarza zagrożenie epidemiologiczne" 
  
Takie problemy mieszkańcy Wałbrzycha mieli przez kolejnych kilka miesięcy.  Skargi szły do urzędników i do mediów. Komunalnik miał też w Wałbrzychu pilotażowo zbierać odpady BIO. Jak ustaliliśmy, dla mieszkańców Wałbrzycha oznaczało to rok horroru. Śmieciarki nie odbierały odpadów BIO na czas, wokół nich rosły góry worków. Wszystko to śmierdziało i wyglądało paskudnie. Protestom nie było końca. Na Facebooku powstawały specjalne grupy, które domagały się zrobienia z tym porządku. W końcu, po roku, w Wałbrzychu wycofano się ze zbiórki odpadów BIO.  Jednak, jak wszyscy wiemy, nowa ustawa zobowiązuje do selektywnej zbiórki właśnie tej frakcji odpadów. Jednym z warunków dla oferentów w poznańskim przetargu na wywóz odpadów jest właśnie odbieranie BIO odpadów.


Czy doświadczenie czegoś uczy? 

Niektórzy twierdzą, że nie. Inni przypominają maksymę " Mądry Polak po szkodzie". Może czasem warto jednak wyciągnąć wnioski z wcześniejszych wydarzeń i nie pakować się w te same kłopoty co inni.  Poznań miał swoją nauczkę. Przypomnijmy horror przepełnionych śmietników na początku roku 2015 gdy przetarg na wywóz odpadów z Rataj, Winograd, Piątkowa i Grunwaldu dzięki zaskakująco niskiej cenie wygrała firma FB Serwis. Chaos trwał miesiącami choć FB Serwis to firma z wielkim kapitałem. Jednych więc doświadczenie czegoś uczy innych nie.  Przecież zawsze można z typowej przekory krytykować każdą decyzję, którą podejmują lokalni urzędnicy wykorzystując do tego populistyczny argument najniższej ceny. Tylko kto po tym posprząta?
 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: Marek Barankiewicz