blog background
 
agencjawidoczni: Marketing internetowy
marketing, internet, widoczni, Poznań
metka_epoznan
Rynek pracy nie chce humanistów? Są branże, które temu zaprzeczają
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 55

Od kilku lat nie słabnie dyskusja nad słusznością rekrutowania dużej liczby studentów na kierunki humanistyczne. Przytaczane są argumenty o niedostosowaniu uczelni humanistycznych do rynku pracy, a także niepraktycznych programach nauczania. Od lat jednymi z najpopularniejszych kierunków są prawo, psychologia i filologia angielska. O ile przyszłość prawnika wydaje się ściśle określona, ścieżka kariery filologa może budzić więcej wątpliwości. Czy faktycznie pochopnie wybrany kierunek studiów może skazywać na bezrobocie? Jaka przyszłość przed humanistami?


Oczekiwania vs. Rzeczywistość


Są stanowiska, do których nie przygotują żadne studia w sensie merytorycznym. Takimi stanowiskami są na przykład wszystkie związane z marketingiem internetowym, sprzedażą czy reklamą. Obecnie niektóre uczelnie oferują studia podyplomowe o takich specjalnościach. Jednak w ocenie specjalistów, nie są one gwarancją sukcesu w tej branży.


Nie mamy oporów przed zatrudnianiem osób po filozofii czy polonistyce. Marketing internetowy zmienia się dosłownie z miesiąca na miesiąc. Reguły wciąż się zmieniają, dlatego wygrywają ci, którzy za tymi zmianami nadążają i lubią atmosferę ciągłej nauki.” - przyznaje właściciel agencji Widoczni, Artur Wojczal. „Ja stawiam na takie kompetencje jak dobra organizacja własnej pracy czy komunikatywność, a to nie zależy wcale od kierunku studiów” - dodaje.


Polskie uczelnie wciąż w małym stopniu śledzą losy swoich absolwentów. Z tego względu trudno jest rzetelnie ocenić, w jakim stopniu studia determinują karierę. Opinie bazują często na domysłach. Nawet urzędy pracy notują u siebie raczej osoby ze średnim wykształceniem i absolwentów szkół zawodowych.


Co robić?


Rozmowy z pracownikami branży kreatywnej często zaskakują, podobnie jak śledzenie życiorysów osób, które odniosły sukces w biznesie. Jeśli kierunek studiów nie ma znaczeni, to w takim razie, jakie kompetencje są poszukiwane przez pracodawców?


Zdolność szybkiego uczenia siędotyczy większości stanowisk. Cenione są osoby, które są gotowe po pracy sięgać po czasopisma branżowe, śledzą blogi na tematy związane z ich pracą czy zgłaszają się na szkolenia i konferencje. Przy tym potrafią pozyskaną wiedzę wykorzystać w codziennej pracy. Jeśli zaczynasz karierę od stażu dla absolwentów, chłoń wiedzę, zadawaj pytania swoim opiekunom i zapisuj możliwie wszystkie nowe informacje. Co prawda na koniec nikt nie przeprowadzi Ci egzaminu, ale za to po udanym stażu masz szansę na posadę.


Umiejętność pozyskiwania informacji – dobry research to podstawa w branży marketingowej. Sprawne wyselekcjonowanie zebranych informacji i skupienie się na tych, które można wykorzystać w pracy, pozwoli na efektywniejszy rozwój na danym stanowisku. Warto więc korzystać z różnych źródeł, nie tylko internetu, ale także opinii ekspertów.


Dobra organizacja pracyszczególnie doceniana na stanowiskach pod presją czasu. Umiejętność samodzielnego ułożenia planu zadań i realizowanie zleceń w terminie to również istotna zaleta z punktu widzenia pracodawcy. Warto wytrenować w sobie dyscyplinę już na studiach i nie korzystać z drugich terminów oddania prac czy zdawania egzaminów. Z pewnością nawyk terminowego wykonywania zadań zaprocentuje w przyszłości.


Autor: agencja widoczni

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
AGENCJAWIDOCZNI
agencjawidoczni.epoznan.pl
RSSsend_message
Stworzyliśmy pierwsze w Polsce Centrum Marketingu Internetowego. To nie tylko nowa siedziba firmy. To również nowoczesna przestrzeń do realizacji warsztatów i otwartych spotkań związanych z marketingiem internetowym i rozwojem biznesu online.

Jest to w pełni inwestycja agencji Widoczni, która podjęła decyzję o budowie własnej siedziby w odpowiedzi na dynamiczny rozwój i coraz większe potrzeby zespołu. Wysokie oczekiwania mógł spełnić tylko budynek powstały w oparciu o indywidualny projekt.
POLECANE STRONY
widoczni.com
nowymarketing.pl
marketerplus.pl
ARCHIWUM WPISÓW
Mieszkanie na kredyt, czy gotówkę? Ile trzeba oszczędzać na własne cztery kąty (26 lut 2019)
WIELKOPOLSKA - KRAINA MALOWNICZYCH JEZIOR (29 sty 2019)
Zamieszkaj w Lesznie w domu swoich marzeń! (14 wrz 2018)
Trend przeprowadzek z centrum Poznania do miejscowości okolicznych - skąd się bierze? (26 mar 2018)
Z budki telefonicznej do internetu… czyli, jak zaczynały agencje w latach 90.? (14 mar 2018)
Rynek pracy nie chce humanistów? Są branże, które temu zaprzeczają (18 sie 2017)
Kampania AdWords czy pozycjonowanie szerokie – na co się zdecydować? (14 lip 2017)
Jak budować wizerunek firmy w sieci? (7 lip 2017)