blog background
 
lilavati: Medyczny
tradzik,lupiez
metka_epoznan
Co to jest chlamydia?
ok
3
not ok
0
liczba odsłon: 105

Chlamydia jest bakterią, która żyje we wnętrzu komórek człowieka. Zakazić potrafią tylko jej formy zewnątrzkomórkowe, tzw. ciałka elementarne. W tej formie bakteria może przetrwać długo, nawet w bardzo niesprzyjających warunkach, zanim obierze sobie cel.

Warto wiedzieć, że do zakażenia bakterią w zdecydowanej większości przypadków dochodzi przez drogę płciową. Na zakażenie najbardziej narażone są osoby młode, otyłe, przeważnie kobiety poniżej 25 roku życia, które często zmieniają swoich partnerów seksualnych. Przyczyną jest w dużej większości przypadków niestosowanie antykoncepcji. Nie każdy jest świadom, że przez stosunek płciowy bez odpowiedniego zabezpieczenia można się zakazić bakterią aż w 80–90% po jednorazowym kontakcie. Pojawiają się również przypadki zakażenia na basenie. 

Przebieg kliniczny zakażenia Chlamydią jet uzależniony od typu bakterii, jaką został dany człowiek zakażony. W przypadku zakażenia serotypem L1, L2, L3 dochodzi do do rozwoju ziarniniaka wenerycznego, z kolei zakażenie serotypem D-K przyczynia się do śluzowo-ropnego zapalenia szyjki macicy, a także nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej.

Szczególnym problemem jest całkowicie bezobjawowy przebieg zakażenia bakterią chlamydią nawet w 2/3 przypadków. Część specjalistów podaje znacznie większą rozbieżność bezobjawowego zakażenia, wynoszącą od 10 do 90 procent. Sytuacja taka występuje w przypadku niepodejmowania leczenia, co z kolei może wpłynąć na większy rozwój powikłań po zakażeniu, a także nieświadomego przekazywania zakażenia partnerom. 

Wśród objawów chlamydii najczęściej obserwowanymi są: zaczerwienienie, a także obrzęk ujścia zewnętrznego cewki moczowej z uczuciem nie tylko parcia na mocz, ale również objawami dyzurycznymi, które polegają na bólu i pieczeniu w trakcie oddawania moczu. Dodatkowo w przypadku wystąpienia zapalenia szyjki macicy stwierdza się nie tylko wydzielinę śluzowo-ropną w ujściu zewnętrznym szyjki, ale również zaczerwienienie oraz obrzęk tarczy części pochwowej szyjki macicy, przesunięcie terminu lub nawet wydłużenie miesiączki, czy krwawienia międzymiesiączkowe.

Warto również mieć na uwadze fakt, że zakażenie bakterią może być przyczyną licznych powikłań. Przebyte w młodości zakażenie Chlamydią może mieć niekorzystne oddziaływanie na przebieg ewentualnej ciąży.

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: fot. Hanna Rydlichowska