blog background
 
lilavati: Medyczny
tradzik,lupiez
metka_epoznan
Trądzik różowaty - jaki antybiotyk jest najlepszy?
ok
3
not ok
0
liczba odsłon: 247
Jaki antybiotyk jest najlepszy na trądzik różowaty? Te pytanie zadaje sobie wiele ludzi którzy zetknęli się z tym problemem. Jest wiele sposobów, aby zmniejszyć widoczność trądziku np. sposoby domowe, kremy, żele oraz tabletki dostępne bez recepty.

Trądzik różowaty objawia się rumieńcem twarzy. Dzieje się tak ponieważ w skórze zachodzą zmiany naczyniowe, które można uznać za stan zapalny naczyń krwionośnych. Dodatkowo pojawiają się grudki, które są charakterystyczne dla tego typu trądziku. Są one podskórne i często bez ropnej wydzieliny. Ten problem dotyczy nie tylko nastolatków, ale także osób dorosłych. Czym leczyć taki rodzaj trądziku, jeżeli wszystkie dotychczasowe metody zawiodły?

Dobrym sposobem na tą dolegliwość są antybiotyki. W odróżnieniu od młodzieńczego trądziku, gdzie występują bakterie - w trądziku różowatym bakterii nie ma. Antybiotyk ma jedynie za zadanie zatrzymać proces zapalny. Najlepiej zacząć od antybiotyków o działaniu miejscowym, które należy nałożyć tylko na zmienione chorobowo miejsca. Często dermatolodzy przypisują antybiotyk metronidazol (Rozex, Metronidazol w żelu lub kremie). Można także stosować 20% kwas azelainowy w kremie lub miejscowe leki imidazolowe, takie jak ketokonazol (Nizoral krem 2%).Takie maści warto stosować przez dłuższy czas, aby zapobiec powrotu trądziku.

Jeżeli maści okażą się nieskuteczne konieczne będzie stosowanie antybiotyków doustnych. Działają na silniejsze odmiany trądziku z którymi nie poradziły sobie antybiotyki w maści. Najczęściej w leczeniu takiej przypadłości stosuje się tetracykliny, doksycyklinę, erytromycynę i minocyklinę. Są to antybiotyki, które hamują procesy zapalne. Często stosowanym antybiotykiem jest delikatny Tetralysal. Leczenie tym antybiotykiem trwa kilka miesięcy nawet do roku. Dzięki temu, że jest łagodny rzadko powoduje działania niepożądane. Równie skutecznym antybiotykiem jest metronidazol. Jest on jednak zbyt silny by przyjmować go dłużej niż 3 tygodnie. Jedną z najskuteczniejszych terapii  w leczeniu trądziku różowatego jest przyjmowanie izotretynoiny, która przyjmowana w stopniowo większych dawkach daje długotrwałe efekty. Leczenie izotretynoiną trwa ok. 6 miesięcy, a dawkę indywidualnie przypisuje lekarz.

Dobry dermatolog pomoże wybrać odpowiednią terapię, która pomoże Ci z trądzikiem różowatym.

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: fot. Hanna Rydlichowska