blog background
 
Porady Prawnicze: Poznański Blog Prawniczy
prawo, kancelaria, podatki
metka_epoznan
W jakim przypadku można, a w jakim nie- wykorzystać nagranie z ukrytej kamery?
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 41

Rosnąca popularność telefonów dotykowych spowodowało, że coraz bardziej nagrywamy dźwięk oraz obraz. Do nagrywania obrazu czy robienia zdjęć możemy również wykorzystać dedykowany do tego sprzęt. Pamiętajmy, że nagranie czy zdjęcia możemy wykorzystać w różnego rodzaju sytuacjach życiowych. 

Nagranie z ukrytej kamery na użytek własny.

Rozważmy sytuację, w której chcemy wykorzystać nagranie na użytek własny i nie będziemy go udostępniać osobom trzecim. Nagraniem na użytek własny może być nagranie:

  • szkolenia, 
  • wykładu,
  • samego siebie na przykład w celu poprawy własnej autoprezentacji.

Nagranie z ukrytej kamery wykonane podczas pracy.

W przypadku gdy w miejscu wykonywania pracy spotykają nas nieprzyjemne sytuacje ze strony pracodawcy to może skorzystać z ukrytej kamery. Nagranie z ukrytej kamery może być bardzo mocnym dowodem podczas rozprawy w sądzie. 

Nagranie z ukrytej kamery jako dowód na zdradę partnera. 

W przypadku gdy nasz partner nie przyznaje się do winy lub nie jesteśmy pewni czy dopuścił się zdrady możemy wykorzystać ukrytą kamerę do nagrania naszego partnera. Nagranie z ukrytej kamery możemy wykorzystać podczas rozprawy rozwodowej. Pamiętajmy, że nagranie należy wykorzystać w sytuacji gdy nasz partner nie przyznaje się do zdrady. Pamiętajmy o tym, że nie należy nagrywać żadnych osób bez solidnej podstawy.

Kiedy nie należy nikogo nagrywać z wykorzystaniem ukrytej kamery?

Nie należy nikogo nagrywać w celu wymuszenia pewnych rzeczy lub w celu szantażu. Jeżeli osoba nagrywana się o tym dowie to może nas oskarżyć i wtedy będziemy musieli się tłumaczyć przed sądem jako oskarżeni. Nagrywać powinniśmy tylko w przypadku gdy posiadamy szeroki interes prawny i dlatego należy zapamiętać, że nagrywanie z ukrytej kamery powinno być ostatecznością. 

Monitorowanie własnej posesji przy użyciu ukrytej kamery.

Przepisy prawne nie zakazują monitorowania własnej posesji i nic nie stoi na przeszkodzie, aby nagranie posłużyło nam jako dowód w sprawie sądowej. Pamiętajmy, że możemy wykorzystać nagranie w sytuacji gdy kamera zarejestruje przestępstwo. 

Nagranie z kamery umieszczonej w samochodzie.

Nagranie z kamery umieszczonej w samochodzie może pozwolić nam udowodnić przebieg wypadku lub kolizji. Nagranie może bardzo dobrze pokazać kto ponosi winę za spowodowanie wypadku lub kolizji. Pamiętajmy, że sąd może odrzucić nagranie w następujących sytuacjach:

  • nagranie nie zostało dostarczone na oryginalnym nośniku,
  • nagranie było edytowane lub zmieniane, 
  • nagranie jest słabej jakości,
  • nagranie nie pozwala na wskazanie miejsca wypadku,
  • nagranie nie zawiera daty i godziny,
  • nagranie jest czarno-białe i nie można określić pojazdów i zdarzeń
  • nagranie zostało zarejestrowane w nocy i nie można nic zidentyfikować, ponieważ jest zbyt mała ilość światła. 
WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: Marek Barankiewicz