blog background
 
Porady Prawnicze: Poznański Blog Prawniczy
prawo, kancelaria, podatki
metka_epoznan
Działalność gospodarcza – zasady ogólne czy inna forma opodatkowania?
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 37

Myśląc o jednoosobowej działalności gospodarczej, stajemy przed koniecznością wyboru formy opodatkowania, którą należy zresztą wskazać już na etapie rejestracji (tj. na etapie wypełniania formularza CEIDG-1). Do wyboru mamy tzw. zasady ogólne oraz trzy formy pozostałe – podatek liniowy, kartę podatkową i ryczałt ewidencjonowany. Na którą z nich powinien zdecydować się przedsiębiorca początkujący?

Zasady ogólne

Jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie nie ma – wszystko zależy od wielu czynników (skala działalności gospodarczej, jej forma, dochody itd.). Nie zmienia to jednak faktu, że często – zwłaszcza wśród przedsiębiorców początkujących – wybiera się tzw. zasady ogólne. Dlaczego? Otóż zasady ogólne mają szereg zalet:

  • płacenie podatku zaczyna się od przekroczenia konkretnego progu dochodowego (w 2014 r. było to 3091 zł);
  • odprowadzanie kosztów, które zostały poniesione za uzyskanie dochodu;
  • liczne ulgi podatkowe;
  • kredyty podatkowe;
  • rozliczanie się z mężem/żoną/dzieckiem (samotny rodzic).

Nic więc dziwnego, że początkujący przedsiębiorcy – zwłaszcza z perspektywą niższego zarobku (wyższe dochody opodatkowane na zasadach ogólnych równają się bowiem podniesieniu podatku do 32%) – decydują się właśnie na tę formę.

Pozostałe trzy formy

Jak jednak wspomnieliśmy, nie ma obowiązku rozliczania się na zasadach ogólnych, ponieważ do wyboru jest jeszcze:

  • podatek liniowy;
  • karta podatkowa;
  • ryczałt ewidencjonowany.

Do ich zalet należy m. in.: jednolita stawka bez względu na wysokość dochodu (podatek liniowy), prosta księgowość (ryczałt ewidencjonowany) czy brak konieczności prowadzenia ksiąg (karta podatkowa). Nie każdy może jednak z powyższych form korzystać, bo np. ryczałt nie jest przeznaczony dla prowadzących apteki czy lombardy.

Wybór formy – na ile?

Decyzja o tym, jaka forma opodatkowania będzie nas obowiązywała, jest decyzją roczną, co znaczy że wraz z początkiem roku kolejnego będziemy mogli ją zmienić. Głównym kryterium wyboru (lub zmiany) formy jest dochód netto – im on większy, tym lepsza (dla naszej działalności) forma opodatkowania, dlatego analizę tych form powinno potraktować się możliwie najbardziej poważnie i wnikliwie. W razie wątpliwości warto też skorzystać z fachowego doradztwa w zakresie podatkowym i prawnym.

Więcej:

  1. Dane przedsiębiorców wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością podlegają ochronie.
  2. Od nowego roku dane o przedsiębiorcach tylko w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: Marek Barankiewicz