blog background
 
Porady Prawnicze: Poznański Blog Prawniczy
prawo, kancelaria, podatki
metka_epoznan
Charakterystyka form opodatkowania
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 24

Każda forma opodatkowania ma swoje zalety i wady. Zanim wypełnimy więc CEIDG-1 i wybierzemy jedną z nich, warto wiedzieć, co się z tym wiąże.

Podatek liniowy

I tak podatek liniowy jest:

  • tożsamy z jednolitą, dziewiętnastoprocentową stawką;
  • opłacalny dla osób o niskich dochodach, jeżeli mają one jeszcze inne źródła zysku w obrębie pierwszego przedziału.

Z drugiej strony podatek liniowy uniemożliwia wspólne rozliczenie się z mężem/żoną lub na zasadzie samotnego rodzica, a ponadto nie daje zbytnich możliwości w kwestiach ulg.

Skala podatkowa

Skala podatkowa to m. in.:

  • możliwość włączenia kwoty obniżającej podatek;
  • duże możliwości w zakresie odliczeń (np. ulgi dziecięce);
  • możliwość wspólnego rozliczenia się z mężem/żoną lub na zasadzie samotnego rodzica.

W przeciwieństwie jednak do podatku liniowego, skalę podatkową rozlicza się łącznie (dochód z działalności gospodarczej i z innych źródeł), co może być tożsame z podniesieniem podatku prawie dwukrotnie.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest bardzo prosty i intuicyjny, jeśli chodzi o ewidencję, a stawki ryczałtowe są niższe od form wymienionych powyżej. I ta jednak forma – podobnie jak podatek liniowy – nie daje możliwości wspólnego rozliczenia się z mężem/żoną lub na zasadzie samotnego rodzica.

Karta podatkowa

Główną zaletą karty podatkowej jest to, że nie wiąże się ona z koniecznością prowadzenia ksiąg oraz umożliwia przewidzenie wysokości kosztów podatku całorocznego. Nie ma tu jednak możliwości odliczeń i – znów zresztą – wspólnego rozliczenia się z mężem/żoną lub na zasadzie samotnego rodzica.

Która forma opodatkowania jest najlepsza? Jednej odpowiedzi nie ma, bo wszystko zależy od tego, jaką działalność chcemy opodatkować i jaka jest nasza sytuacja. Jak widać powyżej, każde z dostępnych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego jeszcze raz: zanim wypełnimy CEIDG-1 i wybierzemy którekolwiek z nich, warto poświęcić czas na przeanalizowanie wszystkich „za” i „przeciw”. Pamiętajmy też, że zmiana formy opodatkowania jest możliwa (choć wiąże się z szeregiem formalności i dostosowaniem się do pewnych zasad, takich jak np. konieczność zrobienia tego do 20 stycznia każdego roku), dlatego – jeżeli okaże się, że podjęliśmy decyzję błędną – będzie można złożyć wniosek o jej zmianę.

Więcej:

  1. Akcje promocyjne a VAT
  2. Nieujawnione źródła - prawo czy bezprawie?

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: Marek Barankiewicz