blog background
 
FastServ: Mechanika Pojazdowa
Mechanik samochodowy. Motoryzacja warta Poznania.
metka_epoznan
Mechanik samochodowy - atrakcyjny zawód
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 26

Na naszych drogach z roku na rok przybywa samochodów, a stopień skomplikowania konstrukcji nowych pojazdów stał się tak duży, że do ich naprawy potrzeba odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Z tego też powodu zawód mechanika samochodowego wciąż cieszy się niesłabnącą, a nawet rosnącą popularnością. Co ciekawe, coraz więcej młodych ludzi decyduje się wręcz zrezygnować z modnych kierunków na wyższych uczelniach na rzecz nauki w jednej ze szkół o profilu technicznym.

Odpowiedzialna praca nie dla każdego.

Wydawać by się mogło, że naprawa aut to prosta praca, jednak wbrew pozorom mechanik samochodowy nie jest zawodem dla przypadkowych ludzi, wymagającym nabycia nie tylko stosownej wiedzy, ale i dużego doświadczenia. Rynek motoryzacyjny nieustannie się rozwija, co rusz znajdują w nim zastosowanie nowoczesne technologie, a współczesny samochód niewiele przypomina swoje odpowiedniki choćby sprzed dziesięciu czy dwudziestu lat. Wymaga to od osób pracujących w tej branży nieustannego pogłębiania swoich umiejętności, ciągłej nauki pozwalającej być na bieżąco z codziennie wdrażanymi rozwiązaniami. Praca mechanika ma swoje zalety i wady, a do tych pierwszych z pewnością zalicza się brak monotonii. Naprawa dowolnego pojazdu wymaga dużego zaangażowania, każda awaria jest inna i najczęściej trzeba wykazać się dużą kreatywnością pozwalającą na jej zlokalizowanie oraz szybkie usunięcie. Niestety decydując się na ten zawód, trzeba liczyć się z nieregularnym czasem pracy i dużym stresem, szczególnie kiedy mechanikowi przyjdzie działać pod ciągłą presją czasu.

Wiedza teoretyczna, poparta wieloletnią praktyką.

Zostać mechanikiem samochodowym można na wiele różnych sposobów. Jednak najczęściej wybierane rozwiązanie to ukończenie szkoły średniej lub zawodowej o odpowiednim profilu. Jest to jednak pierwszy krok, a kolejnym będzie długa praktyka zawodowa najlepiej pod czujnym okiem prawdziwego fachowca z wieloletnim stażem, co pozwoli na nabycie umiejętności, które z pewnością korzystnie zaprocentują w późniejszej pracy. Oczywiście mile widziane są pewne naturalne predyspozycje, a przede wszystkim duża spostrzegawczość i zdolności manualne oraz analityczny umysł. Żaden szanujący się mechanik nie obejdzie się również bez pewnej dozy cierpliwości i precyzji niekiedy porównywanej nawet z zegarmistrzowską.

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: Marek Barankiewicz