blog background
 
FastServ: Mechanika Pojazdowa
Mechanik samochodowy. Motoryzacja warta Poznania.
metka_epoznan
Najczęstsze awarie samochodu powodowane przez użytkowników
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 27

Spora część awarii, które zdarzają się użytkownikom samochodów jest powodowana przez błędy użytkowników. Poniżej prezentujemy kilka najczęstszych błędów, które powodują pojawianie się różnych usterek.

Brak kontroli poziomu oleju
Jest to błąd, którego dopuszcza się większość użytkowników samochodów. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nawet w nowych autach należy sprawdzać poziom oleju. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku silników TSI, TFSI czy też THP oraz w większości silników diesla. Brak oleju może powodować naprawdę poważne szkody w każdym samochodzie.

Wlanie złego rodzaju oleju
Najczęściej problem ten spotyka właścicieli starszych aut. Jeśli wleje się olej mineralny zamiast syntetycznego to może to powodować drobne wycieki. Jednak drobne nieszczelności należy usuwać, a nie zmieniać olej na gęstszy. Zmiana oleju na rzadszy może spowodować różne problemy.

Brak wymiany oleju w skrzyni biegów
Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że w olej w skrzyni biegów również należy wymieniać. Jeśli nie wymienia się oleju to przekładnia pracuje głośno. Najczęściej olej tego rodzaju powinien być wymieniany co 40-50 tysięcy km. Warto wybierać olej sugerowany przez producenta.

Dolewanie oleju do gorącego silnika
Wiadomo, że olej dolewać trzeba, jednak nie można tego robić jeśli silnik jest gorący. Takie dolewanie może spowodować mikropęknięcia głowicy bądź też wałka rozrządu. Na ten problem najczęściej narażone są silniki BMW, Toyoty czy też Nissana, które mają długie głowice. Olej należy dolewać do zimnego silnika, wystarczy zwykle kilkanaście minut.

Szybka jazda po kałużach
Chociaż nowoczesne samochody są dobrze zabezpieczone przed wodą to jednak czasami w przypadku starszych osłony znajdujące się na dole mogą nie być kompletne. W przypadku szybkiego najechania na kałużę można zalać ważne układy elektryczne bądź też spowodować powykrzywianie tarcz hamulcowych czy też w najgorszym razie wessaniem wody przez silnik.

Inne problemy, które można spowodować
Istnieje jeszcze wiele innych problemów, które można samodzielnie spowodować. Wśród nich należy wymienić nieodpowiednie mycie samochodu myjką ręczną, jazda ze starymi wycieraczkami, jazda z nogą na sprzęgle i ręką na skrzyni biegów, nierozgrzewanie oraz niechłodzenie turbosprężarki, nieodpowiednia ekojazda oraz wiele innych.

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: Marek Barankiewicz