blog background
 
FastServ: Mechanika Pojazdowa
Mechanik samochodowy. Motoryzacja warta Poznania.
metka_epoznan
Strach ma wielkie oczy, czyli kupno auta
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 28

Ile to już razy przeglądaliśmy portale internetowe w celu zaznajomienia się z aktualnymi ofertami sprzedaży samochodów? Często nawet wybieramy określony kolor, markę czy silnik, jednak gdy przychodzi do zakupu to najchętniej zlecilibyśmy to komuś innemu. Kupno auta nie musi być straszne, jednak ważna jest umiejętna ocena stanu pojazdu. Jak nie dać się oszukać i nie przepłacić?

Niezbędne dokumenty

Kupno auta nie może odbyć się bez określonych dokumentów. Umowa powinna być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i zawierać podstawowe dane, PESEL, przedmiot sprzedaży-kupna, markę wraz z numerem VIN (gdyż silnik jest częścią zamienną), model, cenę zapisaną w formie słownej i cyfrowej, datę a także podpisy obu stron.

Bezwypadkowy, czy na pewno?

Nie powinniśmy ślepo wierzyć sprzedawcy, gdyż jak wiadomo każdy z nich będzie chciał zyskać na cenie, kosztem fałszywych informacji. Dzięki miernikowi/ testerowi lakieru możemy skutecznie potwierdzić ową bezwypadkowość. Warto zaopatrzyć się w takie urządzenie. Jednym z modeli jest AT500, który jest podstawowym i dość tanim testerem o kształcie długopisu. Jeżeli miernik, przyłożony do lakieru bardzo szybko odskakuje to z dużą dozą prawdopodobieństwa auto było szpachlowane, czy wielokrotnie lakierowane.

Rocznik szyby pomocny przy ocenie?

Przy zakupie auta warto przyjrzeć się szybom w aucie. Każda z nich oprócz symbolu posiada swój rocznik. Jeżeli różni się on od daty produkcji samochodu to w wielu przypadków możemy wykluczyć domniemaną ,,bezwypadkowość" pojazdu. Dzięki kodom na powierzchni możemy dowiedzieć się skąd pochodzi dana szyba, np symbol E6 świadczy, że została wyprodukowana w Polsce.

Karta pojazdu - dokładna analiza

Karta pojazdu zawiera m.in.: nr VIN, datę produkcji, importera, a także dane kolejnych nabywców, dzięki czemu możemy skontrolować przez ilu był on użytkowany. Bardzo ważne jest sprawdzenie czy numer nadwozia jest identyczny, jak ten wpisany w dokumencie. Po zarejestrowaniu pilnuj karty jak oka w głowie, bez niej nie sprzedasz auta!

Zakup auta jest wyzwaniem, lecz dokładne oględziny i analiza zagwarantują nabycie wymarzonego pojazdu. Pamiętajmy, że do informacji zasłyszanych od sprzedającego należy podchodzić z rezerwą, by nie zostać oszukanym.

Podczas pisania artykułu nie ucierpiał żaden samochód.

Współpraca - warsztat samochodowy FastServ

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: Marek Barankiewicz