Pogoda jutro Pogoda Poznań
164

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Siemensy Combino od szesnastu lat jeżdżą po Poznaniu. Zobacz film z pierwszej jazdy testowej
BS | aktualizacja: Czwartek, 2 2019 roku, godzina 21: 1

Pierwsze Siemensy Combino trafiły do Poznania w 2003 roku. Jednak już rok wcześniej na poznańskich torach pojawił się testowy tramwaj tego typu.

Siemensy Combino od szesnastu lat jeżdżą po Poznaniu. Zobacz film z pierwszej jazdy testowej
TVKMPS/YouTube

O ile nowoczesne niskopodłogowe autobusy zaczęły się pojawiać na poznańskich drogach już w połowie lat dziewięćdziesiątych, tak na nowoczesne tramwaje trzeba było czekać znacznie dłużej. Wprawdzie już w 1997 roku do Poznania trafiły częściowo niskopodłogowe tramwaje Tatra, ale były one bardzo awaryjne, a dodatkowo nie mogły kursować po wszystkich trasach.

Nadzieja na nową jakość pojawiła się wraz z przetargiem z 2002 roku. Przetarg wygrała firma Siemens, która zaoferowała dostawę modelu Combino. Pierwsze tramwaje w poznańskich barwach trafiły do Poznania pod koniec 2003 roku, ale pierwszy Combino zadebiutował na poznańskich torowiskach we wrześniu 2002 roku. 

Wówczas do Poznania przyjechał na testy Siemens Combino w barwach przewoźnika z Amsterdamu. Film przedstawiający próbną jazdę można obejrzeć w serwisie YouTube.