Pogoda jutro Pogoda Poznań
2713

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

W aptekach brakuje marihuany. W pierwszej dostawie do Polski trafiło zaledwie 7 kilogramów suszu
BS | aktualizacja: Wtorek, 2 2019 roku, godzina 12: 1

Od niedawna tzw. medyczna marihuana jest w Polsce legalna. To dobra wiadomość dla chorych na lekooporną padaczkę czy niektóre nowotwory. Niestety póki co problemem jest dostępność marihuany w aptekach.

W aptekach brakuje marihuany. W pierwszej dostawie do Polski trafiło zaledwie 7 kilogramów suszu
7raysmarketing/pixabay/cc0

Walka o legalizację medycznej marihuany toczyła się w Polsce bardzo długo. Jednym z jej rzeczników był między innymi polityk SLD Tomasz Kalita, który cierpiał na złośliwy nowotwór mózgu. Kalita nie doczekał legalizacji, zmarł w wieku 38 lat, ale ostatecznie stosowna ustawa weszła w życie.

Niestety okazuje się, że kupno specyfiku nie należy do łatwych. Z analiz Instytutu Badawczego ABR SESTA, które przeprowadzono na zlecenie money.pl i wp.pl wynika, że medyczna marihuana jest dostępna od ręki tylko w 1% aptek. Natomiast w 62% badanych aptek nie było nawet możliwości zamówienia specyfiku. Jedynym obecnie działającym na polskim rynku producentem leku jest Spectrum Cannabis Polska. Jej przedstawiciel Tomasz Witkowski wyjaśnia w rozmowie z interia.pl, że w pierwszej dostawie do polski trafiło 7 kilogramów leku. Z tej dostawy pozostała jeszcze niewielka rezerwa, a dystrybutor - firma Pharmapoint SA - informuje, że kolejna partia będzie większa. 

Informacje o problemach z dostępem do marihuany potwierdza żona Tomasz Kalita, która po śmierci męża wciąż zajmuje się tematem medycznej marihuany - Nawet nie jestem zaskoczona, bo wiem, że tak jest. Na początku pojawiały się informacje, że tylko 7 kilogramów suszu sprowadzono do Polski. To wystarczy dla maksymalnie 500 pacjentów - wylicza Anna Kalita w rozmowie z portalem money.pl i dodaje - Kolejny import suszu to ma być około 20 kilogramów. Łatwo policzyć, że to wciąż za mało. Chorych na lekooporną padaczkę jest ponad 100 tysięcy

Żona zmarłego polityka twierdzi też, że niewielka dostępność to tylko część problemu z medyczną marihuaną. Problemem jest też brak wiedzy wśród lekarzy - Nie ma szkoleń, onkolodzy nie wiedzą, czy mogą przepisywać. Oczywiście, teraz przynajmniej można ją gdzieś dostać, więc to spora różnica, ale pracy przed nami wciąż jeszcze bardzo dużo - twierdzi Kalita.

Co ciekawe, w trakcie badania okazało się, że medyczną marihuanę bez problemu można było kupić w aptece w Poznaniu i Koninie. Obecnie cena jednego grama leku to około 70 złotych.