Pogoda jutro Pogoda Poznań
-3-8

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Rodzice zmienili dziecku imię. To pierwszy Polak o imieniu... Yoda
BS | aktualizacja: Wtorek, 1 2018 roku, godzina 27: 2

Urzędnicy zgodzili się na zmianę drugiego imienia czteroletniego chłopca.

Rodzice zmienili dziecku imię. To pierwszy Polak o imieniu... Yoda
GPS/wikimedia/CC BY SA 2.0

O sprawie za pośrednictwem serwisu społecznościowego poinformował ojciec dziecka - Mały Yoda Już oficjalnie. Na drugie imię. Chciałbym się podzielić radością po wygranej gwiezdnej bitwie. Jestem strasznie szczęśliwy, tym bardziej ze ten śliczny i mądry chłopczyk jest pierwszym Yodą w Polsce - poinformował Wojciech Staszewski.

Jak informuje Super Express, urzędnicy byli początkowo negatywnie nastawiani do zmiany, a o opinię poprosili Radę Języka Polskiego. Językoznawcy podkreślili, że Yoda to postać fikcyjna i takie imię nie występuje w języku polskim. - Gdyby to był wniosek o zmianę pierwszego imienia, to byśmy się nie zgodzili. Ale w tym przypadku skonsultowaliśmy się z rodzicami. Oni byli bardzo przekonani. Wręcz pragnęli aby nadać dziecku właśnie takie drugie imię. Napisali do nas 2 stronicowe pismo, w którym podali szereg argumentów. Między innymi ten, że określanie Yody jako zielona postać, to dyskryminacja - wyjaśnia w rozmowie z gazetą Barbara Romocka-Tyfel, zastępca dyrektora Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy.

Przepisy mówią, że imię można zmienić tylko z ważnych powodów. Urzędniczka twierdzi, że tak było w tym wypadku.