Pogoda jutro Pogoda Poznań
4-3

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Rusza Poznańska Kolej Metropolitalna
j | aktualizacja: Sobota, 6 2018 roku, godzina 09: 1

10 czerwca od samego rana na czterech trasach pojadą pierwsze pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Rusza Poznańska Kolej Metropolitalna
Włodzimierz Hoppel

Jak już wielokrotnie informowaliśmy 10 czerwca pociągi wyjadą na cztery linie, łączące Poznań z Nowym Tomyślem, Jarocinem, Wągrowcem i Grodziskiem Wielkopolskim. W ramach drugiego etapu, który zaplanowany jest na lata 2019 - 2021, uruchomione będą połączenia do Rogoźna, Gniezna, Wrześni, Kościana i Szamotuł. Docelowo na każdej z 9 linii kolejowych wychodzącej ze stolicy Wielkopolski pociągi pojadą regularnie, co pół godziny rano i po południu oraz co godzinę w pozostałym czasie.

Szybka, regularnie i często kursująca kolej ma zachęcić mieszkańców aglomeracji poznańskiej do pozostawienia samochodu w miejscu zamieszkania i dojeździe do Poznania pociągiem. Podróżni zyskają czas, zdrowie i pieniądze, a Poznań przestrzeń, mniej korków i lepsze powietrze – informują miejscy urzędnicy.

Wszystkie pociągi, które będą jeździły w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą biało-czerwone z charakterystycznym logo PKM. Pociągi będą obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie. PKM obsługiwany będzie przez następujące pociągi: SA 132, SA 134, SA 139, EN 57 AKW, EN 57 AL. oraz EN 76 zwany również Elfem. Pierwsze trzy typy pociągów pojadą na trasach do Grodziska Wielkopolskiego i Wągrowcem, natomiast tabor typu EN będzie kursował między Poznania a Nowym Tomyślem oraz Jarocinem. W zależności od typu pociągów będą mogły one pomieścić od 206 do 449 pasażerów – dodają miejscy urzędnicy. .

Rozkład jazdy znaleźć można tutaj.