Pogoda jutro Pogoda Poznań
6-2

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Shape up - Poznań przystąpił do programu walki z otyłością
| aktualizacja: Czwartek, 1 2007 roku, godzina 25: 1

Coraz mniej ruchu i długie godziny spędzane przed komputerem. Do tego odżywianie fastfoodami... Nie trudno sobie wyobrazić, że jeśli nic się nie zmieni, za kilkanaście lat w naszym społeczeństwie dominować będą otyli.

Poznańscy nauczyciele, lekarze i miejscy urzędnicy wypowiadają wojnę otyłości. Poznań przystąpił do programu Shape up, promującego wśród dzieci zdrowy styl życia.

Dotychczas w Polsce otyłość nie była powszechnym problemem, szczególnie wśród dzieci. Jednak lekarze przestrzegają, że coraz gorsze odżywianie już za kilka lat może przynieść negatywne rezultaty. Dietetycy przestrzegają, że najważniejsze jest, aby właściwe nawyki kształtować już od najmłodszych lat. Dla zdrowia dzieci niezwykle istotne jest, aby otrzymywały posiłki regularnie, odpowiednio przygotowane, z właściwymi proporcji pomiędzy składnikami. Tak jest w chociażby w przedszkolach, gdzie posiłki przygotowują specjaliści.

Gorzej jest z posiłkami spożywanymi przez dzieci poza stołówką. Coraz większe ilości spożywanych słodyczy i fastfoodów, w niedługiej przeszłości może się przełożyć na pogarszającą się kondycję Polaków.

Dlatego Urząd Miasta Poznania, postanowił dołączyć do międzynarodowego programu promującego zdrowy styl życia Shape up. Na początek formułę Shape up przyjęły trzy poznańskie placówki: przedszkole, podstawówka i gimnazjum. W pierwszym etapie nauczyciele oraz lekarze będą rozmawiać z przedszkolakami i uczniami o ich propozycjach na to, jak zdrowo żyć. Program ma promować aktywność fizyczną, właściwe nawyki żywieniowe i w rezultacie zapobiegać otyłości poznaniaków.

Pierwszy etap programu zakończy się w 2008 roku. Uwieńczeniem wspólnych dyskusji będzie specjalny program, który władze Poznania będą mogły wprowadzić do wszystkich placówek oświatowych w Poznaniu.