Pogoda jutro Pogoda Poznań
7-6

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Wolne tory będą zajęte
| aktualizacja: Środa, 0 2006 roku, godzina 18: 0

O ich zagospodarowaniu mówi się od wielu lat. Na wolnych torach między dworcami PKP a PKS miały już powstać biurowce, teraz być może przeniesie się tam dworzec autobusowy.

Położone obok Dworca Głównego PKP wolne tory to łakomy kąsek dla inwestorów: 20 hektarów w ścisłym centrum miasta. Aż dziw, że ciągle nic na nich nie powstało. Przyczyną był spór o grunt, bez rozwiązania którego na wolnych torach nie jest możliwa żadna inwestycja. Poszło o to, że 9 lat temu Urząd Wojewódzki uwłaszczył kolej, co z kolei spotkało się z protestem ze strony miasta, które chciało, by teren należał do niego. Protestem, który zaowocował sprawą w sądzie. A ta toczy się do dziś.

Być może nastąpi jednak przełom. Miasto chce zawrzeć z PKP umowę i być może nastąpi to już w przyszłym roku. Jest już projekt porozumienia, w którym miasto zrezygnuje ze swoich roszczeń. Umowa oznaczać będzie zielone światło dla inwestycji. Jest już gotowy projekt, w myśl którego na wolnych torach miałoby powstać poznańskie City, czyli biurowce. Ale na tapecie jest jeszcze inny pomysł: nowoczesne centrum przesiadkowe. Miasto i kolej chcą uporządkować teren dworca i ułatwić życie podróżnym. Ma rozpocząć się zapowiadany od dawna remont dworca PKP. Być może w jego miejscu powstanie zupełnie nowy budynek. Dworzec ma być większy, będą się tam mieścić sklepy i punkty usługowe, hotel i parking, na którym zmieści się kilkaset samochodów.

Od nowa może zostać też zbudowany dworzec autobusowy - i być może będzie się on mieścić tuż koło kolejowego. Jeśli tak się nie stanie, między dwoma dworcami będą kursować autobusy.

Bezpośrednio do dworca kolejowego będzie też dojeżdżać Pestka. Przedłużenie jej trasy planowano już od dawna. Tramwaj ma dojeżdżać na jeden z peronów - najprawdopodobniej będzie to peron 7, położony najblizej Głogowskiej - a stamtąd jechać ulicą Głogowską.
 
SONDA
Czy to dobry pomysł, aby połączyć dworce PKS i PKP?
Tak[96%]
Nie[4%]