Pogoda jutro Pogoda Poznań
84

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Linia kolejowa do Wągrowca otwarta
mk | aktualizacja: Piątek, 2 2011 roku, godzina 09: 1

Po pół roku przerwy szynobusy wracają na wyremontowaną linię kolejową z Poznania do Wągrowca. Dzięki modernizacji, czas przejazdu między dwoma miastami skróci się o 20 minut.

Modernizacja 50-kilometrowej linii kolejowej do Wągrowca pochłonęła 150 mln zł, z czego 90 mln wyłożyła Unia Europejska. Wraz z torowiskiem, remont przeszły również przystanki i perony. Jego przeprowadzenie nie mogło dłużej czekać, ponieważ tory były już w bardzo złym stanie technicznym i pociągi musiały na nich zwalniać miejscami do 20 km/h.

Przed rozpoczęciem modernizacji pociągi z dworca Poznań Główny do Wągrowca jechały średnio 104 min. W rozkładzie jazdy na 2011/2012 podróż ta skróci się średnio o 21 min. a po wykonaniu całego zakresu prac o 30 min. Stanie się tak, gdy zostanie uruchomione skomputeryzowane Lokalne Centrum Sterowania ruchu pociągów.

Pomimo krótkiego dystansu, jaki dzieli oba miasta, pociągi na jego pokonanie wciąż będą potrzebowały około godziny. Na niektórych przejazdach kolejowych będą musiały zwalniać do 20 km/h. Ma to służyć bezpieczeństwu, ponieważ kierowcy przez ostatnie pół roku mogli się odzwyczaić od widoku pociągów na częstych przejazdach kolejowych na tej trasie.

Z Poznania do Wągrowca będą wozić pasażerów szynobusy Kolei Wielkopolskich, wyjeżdżające z zabytkowego Dworca Letniego (peronu 4b). Chociaż pierwszy z nich pokona trasę już w piątek, regularne połączenia zostały wpisane dopiero w nowym rozkładzie jazdy, ważnym od niedzieli.