Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -5
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1026 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1030 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1033 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Można przewozić rower w autobusach i tramwajach

poniedziałek, 7.05.2007 r.
godz. 09.22

Rowerzyści wygrali i złamali zarząd MPK. Będzie można przewozić pojazdami komunikacji
miejskiej rowery, ale tylko w ustalonych okolicznościach i za dodatkową opłatą.

Do tej pory nie wolno było wprowadzać do autobusów i tramwajów rowerów, nawet jeżeli rowerzyści pragnęli uiścić dodatkową opłatę. Ten zakaz został zniesiony i wprowadzono nowe obowiązujące przepisy. Rower będzie mógł być przewożony w pojazdach komunikacji miejskiej, ale tylko w szczególnych okolicznościach. Takimi sytuacjami ma być nagłe załamanie pogody lub takie uszkodzenie roweru, które uniemożliwia nam jazdę.

MPK już wcześniej rozważało wprowadzenie takiego udogodnienia, jednak skutecznie wstrzymywało się z decyzją. Pojawiły się bowiem problemy z ustaleniem, kto będzie brał odpowiedzialność za szkody wyrządzone za sprawą roweru. Mogą to być ubrudzenia pojazdu, lub innych osób korzystających z autobusu lub tramwaju, bądź znacznie groźniejsze wypadki podczas nagłego hamowania.

Ostatecznie zastosowano kompromis i umożliwiono transport rowerów tylko w określonych przypadkach. Dodatkowo rowerzysta musi się dostosować do regulaminu i przewozić dwukołowiec tylko w miejscu oznakowanym piktogramem oraz w taki sposób, aby nie zagrażał pasażerom. Problem powstaje, gdy rower ma być wprowadzony do tramwaju lub autobusu, który jest zatłoczony. W takiej sytuacji decydujące jest zdanie motorniczego lub kierowcy.

Rowerzyści muszą się również przygotować na dodatkowe opłaty. MPK ustaliło, że dla rowerów będzie obowiązywała taka sama taryfa jak opłata za bagaż.

ZOBACZ WYNIKI SONDY
arrow