Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -2
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
2°C 1005 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1016 hPa
POJUTRZE
pogoda
2°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Do wojska już w gimnazjum

piątek, 23.03.2007 r.
godz. 16.38

To z pewnością dobra informacja dla nastolatków, których pasją jest wojsko. W Poznaniu mogą realizować swoje marzenia już od gimnazjum. Właśnie ruszyły nabory do gimnazjum i liceum z klasami wojskowymi oraz do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

Doskonałym przykładem realizacji marzeń o związaniu się z wojskiem są uczniowie XXX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Działyńskich w Poznaniu. Pod okiem zawodowych żołnierzy uczniowie klasy o profilu wojskowym stawiają pierwsze kroki do zawodowej przyszłości. Lekcje z żołnierzami są możliwe dzięki współpracy liceum ze szkołą podoficerską. Licealiści na razie uczą się działania pojazdów wojskowych na symulatorach. Po wstępnym szkoleniu, razem z kandydatami na podoficerów, swoje umiejętności sprawdzą w warunkach bojowych. Na efekty współpracy z liceum liczy przede wszystkim wojsko. Jeśli uczniowie klas wojskowych zdecydują się na kontynuowanie kariery wojskowej, podczas egzaminów do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych dostaną dodatkowe punkty podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Szkoła Podoficerska rozpoczęła już rekrutację. Kandydaci z minimum średnim wykształceniem mogą składać dokumenty za pośrednictwem właściwej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Egzaminy rozpoczną się w lipcu.

Rekrutację prowadzi również Gimnazjum nr 30 przy ulicy Głuszyna. Do końca marca swoje dokumenty mogą składać uczniowie marzący np. o karierze pilota. Podczas egzaminów nauczyciele będą sprawdzać, czy kandydat interesuje się tematyką lotnictwa. Ważna jest także dobra kondycja fizyczna.