Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -2
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
2°C 1005 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1016 hPa
POJUTRZE
pogoda
2°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Dzielnicowy - policjant pierwszego kontaktu

SzS
środa, 25.07.2007 r.
godz. 15.44

Powinni być, jak lekarze pierwszego kontaktu. Doskonale znać swoją okolicę, jej mieszkańców i ich problemy. Policjanci dzielnicowi nie biorą udziału w spektakularnych akcjach kryminalnych, ale wykonują codzienną żmudną pracę, której efektem ma być wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców danego rejonu. Problem jednak w tym, że większość poznaniaków nie ma pojęcia, kto w ich dzielnicy pełni służbę.

Policjantów dzielnicowych najczęściej widujemy jak... spacerują z charakterystyczną teczką ulicami miasta. Większość poznaniaków zastanawia się nad celem takich "spacerów" i próbuje dociec na czym polega służba dzielnicowego. Wyglądają jak wszyscy policjanci; mają przy sobie broń i charakterystyczny napis na kurtce lub kamizelce. Dla większości mieszkańców stolicy Wielkopolski jasne jest, że dzielnicowi odpowiadają za bezpośredni kontakt z mieszkańcami danej okolicy, jednak zakres obowiązków i uprawnień lokalnych stróżów prawa dla wielu jest niejasny.

Dzielnicowi są wyposażeni i wyszkoleni tak samo, jak pozostali funkcjonariusze. Jednak ich codzienna praca zdecydowanie różni się od zadań służb np. prewencyjnych. Dzielnicowy to taki policjant pierwszego kontaktu - ale nie od nagłych sytuacji, tylko raczej od sytuacji problemowych. Dzielnicowy powinien znać okolicę, w której pełni służbę jak własną kieszeń. Podobnie problemy lokalnej społeczności nie powinny być dla niego żadną tajemnicą. Dzielnicowy musi znać swoich "podopiecznych", rozmawiać z nimi i pomagać w rozwiązywaniu problemów i zapobiegać wszelkim niebezpieczeństwom. Dzielnicowy musi wiedzieć, gdzie w okolicy są miejsca niebezpieczne i na jakie zagrożenia mogą być narażeni okoliczni mieszkańcy. Co więcej lokalny stróż prawa powinien mieć rozeznanie, kto może ewentualne zagrożenia stwarzać. Musi więc znać osoby, które na przykład ze względu na swoją kryminalną przeszłość lub prowadzony tryb życia mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych. Musi też wiedzieć, kto w jego rewirze może być najbardziej narażony na niebezpieczeństwo i zaoferować mu profesjonalną pomoc. W szkołach dzielnicowi prowadzą pogadanki dla uczniów na temat bezpieczeństwa. Kontrolują też obiekty, które potencjalnie mogą być narażone na działania przestępców takie, jak banki i urzędy pocztowe. Dzielnicowi pomagają także ofiarom przestępstw i wcielają w życie program zapobiegania przemocy w rodzinie.

Policjant dzielnicowy jest więc jak lekarz, który pomaga zapobiegać chorobom i prowadzi rehabilitację. Musi być też niezłym psychologiem, aby w łatwy sposób nawiązywać kontakt z mieszkańcami danej okolicy. I właśnie na polu kontaktu z mieszkańcami bywa różnie. W Poznaniu pracuje około 150 dzielnicowych, ale większość pytanych osób nie ma pojęcia, kto sprawuje opiekę nad ich miejscem zamieszkania. Informacje o rewirach pracy dzielnicowych można uzyskać z informacji od czasu do czasu umieszczanych na klatkach schodowych, w odpowiednich komisariatach lub na stronie internetowej policji www.poznan.policja.gov.pl. Dzielnicowych doskonale znają osoby, które wcześniej już weszły w konflikt z prawem lub ofiary przestępstw. Natomiast wśród reszty społeczeństwa wiedza o pracy dzielnicowych jest znikoma, a to, że ktoś zna swojego dzielnicowego to prawdziwa rzadkość.

ZOBACZ WYNIKI SONDY
arrow